in , ,

150 Milyar Dolarlık Servetiyle Jeff Bezos Hakkında 10 Çılgın Şey

150 milyar dolarlık Jeff Bezos serveti dışında hayatında bulunan 10 çılgın şey hakkında sizlere bir bilgisel hazırladık. Okumaya devam edin!

Şimdilerde dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos, 1994 yılında 30 yaşında iken 6 basamaklı bir maaşı gerisinde bırakarak Amazon’u kurdu. Amazon hisselerindeki artış sayesinde 2017 Temmuz ayında Bill Gates’i geride bırakarak Dünyanın en zengin adamı oldu.

Uzayda şimdiye kadar gidemediğimiz yerlere hayran olan ve bu sebepler Blue Origin isimli uzaya seyahat yapmayı planlayan bir şirketi kuran Jeff  Bezos, yeni şeyleri denemekten asla korkmuyor: 2013 yılında Washington Post’ı satın alması gibi.

Jeff Bezos hakkında daha fazla ilginç bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz:

1)Kimsenin gitmediği yere git!

Star Trek fanlarına sevindirici haber; Jeff Bezos da bir Star Trek hayranı, Amazon isminden önce Kaptan Picard’ın sözü olan MakeItSo.com ismiyle hizmet veriyordu.


2)Hayattan da büyük

2008 yılında The Simpson dizisinde, danışmanıyla beraber rol aldı.


3)Merkür

Bezos, NASA’nın Merkür ve Apollo çalışmalarından çok fazla etkilenmişti. Jeff Bezos serveti ile bu çalışmalara finansal destekte bulunmuştu ve kalıntıların toplanması için okyanusta yapılan çalışmalara katılmıştı.


4)Hayaller

Jeff Bezos, çocukluk hayallerini yaşıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2000 yılında uzay turizm şirketi olan Blue Origin’i kurdu. Arkadaşlarına ve öğretmenlerine büyüdüğünde “uzay girişimcisi” olacağını söylüyordu.


5)Biraz uyu

Hiçbir şekilde alarm kurmuyor ve biyolojik saatini günlük 8 saat uyumaya ayarlamış duruma.


6)Düşman hatları

Jeff Bezos serveti oluşmadan önce, Amazon’u garajında kurarken Bellevue, Wash’taki yerel bir restoran olan Barnes&Noble’a sürekli vakit geçirirdi.


7)Uzun yolculuk

Ergenlik zamanlarında, McDonald’s kızartma aşçısı olarak çalışıyordu. Şimdilerde ise DREAM adı verilen ve ilkokul öğrencilerini kapsayan bir yaz kampı başlattı.


8)İyi okuyucu

Pek sürpriz olmayacak bir şekilde Bezos, iyi bir okuyucudur. En sevdiği roman ise Kazup Ishiguro’dan Günün Kalıntıları’dır!


9)Beklenmedik tasarım

Amazon, şimdilerde Dünya’nın en değerli şirketlerinden olsa bile başlangıç zamanlarında bazı şeylerden tasarruf etmek zorundaydı. Bunların başında da ofis mobilyaları geliyor. Jeff Bezos ve başından beri şirkette olanlardan en eskileri; masaları sadece 4 ayak ve bir yüzey olarak tasarlayarak tasarruf ediyorlar. Şimdilerde ise şirkette bu tasarımların baz varyasyonları kullanılıyor. Bu masalar o kadar bilindik ki şirkette bununla ilgili olarak Kapı Masası ödülleri bile var!


10)Google’ın başlangıcı

Amazon kurulduktan 5 yıl sonra, Bezos; sonraki büyük şeyi tanımlama yeteneğinin bir göstergesi olarak 90’ların sonunda Google’a 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Bunu almasa bile uzun vadede çok fazla geri dönüşü olduğu gün gibi ortada.


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Startup’ınızı Büyütmek İçin Yaşamanız Gereken 4 Kültürel Değer

2018'in en iyi franchise işletmeler

2018 Yılında Açılan En İyi Franchise İşletmeler