in ,

8 Maddede Türk Havacılık Tarihinde İlkerin İnsanı: Vecihi Hürkuş

Başarıları ve ilkleri ile doğum gününde Vecihi Hürkuş başarıları sizlere ilham ve motivasyon kaynağı olması isteğiyle sizin için derlendi. 

Vecihi Hürkuş, bazılarımızın tutkuları sebebiyle bazılarımızınsa son dönemde popülerleşme sayesinde öğrendiği Türk pilot ve mühendis. Türk havacılık tarihinde en önemli isimlerden birisi. Birinci Dünya Savaşı’nda yaralanınca Yeşilköy’e döndü ve o zamanki adıyla Tayyare Mektebi’nden pilot olarak mezun oldu.

Vecihi Hürkuş başarıları ve ilkleri:

Îlk düşman uçağı düşüren havacımız

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1. Dünya Savaşı esnasında pilotluk belgesi alarak 7.Tayyare Bölüğü’nde ruslara karşı yapılan harekatlara katılan Vecihi Hürkuş, burada aldığı görevleri başarı ile yerine getirmiştir ve girdiği bir mücadelede de bir Rus uçağını düşürmüştür.


Îlk av uçağı tasarımı

1918 yılının yazında Yeşilköy’deki 9.Harp Tayyare Bölüğü’nde görevde iken yeni bir av uçağı tasarımı yapan Hürkuş, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması ile beraber bu tasarımı yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.


Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşları

İnönü ve Sakarya Savaşlarında önemli keşif katkıları yapan Vecihi Hürkuş, aynı zamanda bir Yunan Uçağını da düşürmüştür. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşlarını da kendisi yapmıştır.


TBMM tarafından üç kez takdirname verilen tek kişidir.

Hizmetlerinden ötürü, Vecihi Hürkıuş’a kırmızı şeritli bir İstiklal Madalyası da verilmiştir.


Îlk Türk Uçağı

Savaştan ve ateşkesten sonra, İzmir’de yeni pilot adaylarını eğitirken Edirne’de yanlışlıkla iniş yapan bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Bu hizmeti karşılığında uçağa VECİHİ adı verilince aklında bir uçak yapma fikri oluşur.

1923’te ganimet olarak Yunan uçaklarından birisinin motorundan yararlanarak ilk Türk uçağını üretir.


1930’da ilk Türk sivil uçağı

Askeri havacılıktan ayrılır ve sonrasında ise uçak tasarımlarına hala devam eder. 1930’da ise bir keresteci dükkanı kiralar ve sadece 3 ayda ilk Türk sivil uçağını üretir. Bu Vecihi Hürkuş’un ikinci ürettiği uçaktır.


1932’de “Vecihi Sivil Tayyare Mektebi” isimli ilk Türk sivil Havacılık Okulu

Bu okulda ilk Türk kadın pilot olan Bedriye Gökmenle beraber 12 tane pilot yetiştirildi. Kadıköy’de ilk sivil uçağımız olan VECİHİ XIV, ilk eğitim uçağımız olan VECİHİ XV ve 160 beygirlik Mercedes motorlu deniz kızağı VECİHİ SK-X üretilmiştir.


Îlk sivil havayolu şirketimiz Hürkuş Havayolları’nı kurdu

Türk Hava Yolları’ndan aldığı 8 uçak ile THY’nin uçamadığı noktalara uçarak havayolu kargoculuğunu başlatmak isteyen Hürkuş’un aldığı uçaklar sabote edilince bu hayalini gerçekleştirememiştir.

Şimdilerde ise onun anısına Freebird Airlines uçuşlarını gerçekleştirmektedir.


Hayatının son dönemlerinde ise büyük sıkıntılar çeken Hürkuş, hem borçlandırılmıştır hem de uçamayacak hale gelmiştir. Hatta vatana hizmet ettiği için aldığı maaşına bile haciz gelmiştir.


Zor dönemler geçiren Hürkuş, Ankara’da anılarını yazarken geçirdiği beyin kanaması yüzünden tam da Apollo 11’in aya basmak için havalandığı gün olan 16 Temmuz 1969’da hayata gözlerini GATA’da yummuşturdur.


“Bu dünyada yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz.”


İzlemek isterseniz diye Vecihi Hürkuş başarıları anlatıldığı bir de animasyon mevcut:

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Belgesel

Günlük Motivasyonlarınız İçin Basit ve Bilimsel 4 Yöntem