8topic, kaliteli ve yararlı içerikler üreterek kitlelere hitap etmek isteyen bir içerik platformu. İçerik platformu diyoruz, çünkü; 8topic’i ziyaret eden herhangi kimse 8topic’te yazısını, hikayesini, girişimini paylaşabilir; efektif olacağını düşündüğü listeler veya galeriler oluşturabilir. Veya site tematiğinde hizmet eden yarışmalar hazırlayabilir. Üretilen içerik tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış ve esasında herhangi bir sınırlandırma olmaması için üzerine bolca düşünülmüş ve çalışılmıştır. 

8topic adı nereden geliyor? 8topic’in anlamı ne?

8topic, başlangıç felsefesi olarak; genç profesyonelleri ve üniversite öğrencilerini hedef alan ve onlara hiçbir maddi çıkar olmadan yardım etmeyi amaçlayan bir içerik platformu. Bu yüzden dolayı bu hedef kitleye en çok hitap edebileceği 8 kategoriyi seçerek yoluna başladı: girişimcilik, kariyer, motivasyon, ilham, sağlık, teknoloji, gündem-genel ve kültür-sanat.

E hal böyle olunca hem akılda kalıcı olması için hem de basit bir şekilde amacını belli etmesi için bu ismi kendisine uygun buldu, umarız siz de beğenmişsinizdir!

İçerikleri nasıl üretiyorsunuz?

Ağustos 2018 tarihine kadar tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan ekibimizle, esasında hepimizin konuşmayı ve hakkında yazmayı sevdiğimiz şeyleri yabancı ve Türkçe kaynaklardan, tecrübelerimizden ve etrafımızdaki girişimci ekosisteminden öğrendiklerimizi derleyerek yazıyorduk, çiziyorduk ve sizinle paylaşıyorduk. 

Ancak hem sosyal medya kanallarından gelen istekler doğrultusunda hem de daha interaktif bir iletişim oluşturma çabamız doğrultusunda yeni arayüzümüzle beraber ziyaretçilerimizin de esasında bu sitenin birer sahibi olduklarını düşündüğümüz için sen de ekle kısmını sitemizde yayına aldık!

Artık herkes, 8topic’te istediği içeriği üretebilir ve paylaşabilir.

Sitede neden hiç reklam yok?

8topic’in başlangıç felsefelerinden birisi de gerçekten herhangi bir maddi çıkar olmadan, hedef kitle olarak belirlediği genç profesyoneller ve üniversite öğrencilerinin hem girişim ekosistemini tanıması hem de kendisini bu ekosisteme sosyal ve teknik olarak gayet yeterli bir şekilde hazırlaması idi. Bu istek ve felsefe doğrultusunda sade ve kullanışlı bir arayüz için sitede reklam kullanmama kararı aldık. Şimdilik teknik konulardaki maddi giderlerimizi bize inanan ve güvenen insanların bize yaptığı yatırımlar ve bağışlarla karşılıyoruz, onun haricinde esas olan gönüllülük 🙂

Sizi sosyal medyadan takip edebilir miyim?

Tabi ki de bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz; çokça özendiğimiz ve sürekli güncel tutmaya çalıştığımız, günlük olarak özgün çıkardığımız yazıları anlık olarak takipçilerimizle paylaştığımız bir instagram hesabımız var. Bizi takip ederek hem sizi motive edeceğini düşünerek hazırladığımız postlara hem bu ekosistem hakkında “aklınızda bulunsun” dediğimiz bilgilere hem de yukarıda da söylediğimiz gibi güncel içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bu ekibin bir parçası olmak istiyorum:

8topic olarak, hem üniversite etkinliklerinde hem de arkadaş ortamında gayet etkin bir şekilde beraberiz; bu şekilde hem birliğimizden kuvvet doğuyor hem de birbirimize her alanda -gerçekten her alanda- destek oluyoruz. 

Eğer sen de bizimle genç profesyonellere ve üniversite öğrencilerine destek olmayı düşünüyorsan ve aynı zamanda da bunları yaparken kendini geliştirmek istiyorsan bizimle iletişime geç!