absolut reklam kampanyası andy warhol
in ,

Absolut Vodka ve Hala Popüler Olmalarını Sağlayan Reklam Kampanyaları

Bazen basit bir kampanya, karmaşık olana göre daha fazla tutulur. Hayatta da basit ve etkili olanlar, diğerlerine göre daha fazla tutulurlar. Absolut vodka reklam kampanyası bunu yaptı.

Çoğu bilinen marka gibi Absolut Vodka’nın da şu anki başarısı esasında iyi bir reklam stratejisinden kaynaklı. Absolut vodka, esasında reklamcılığın ana amacı olan etkili bir reklam kampanyasını çok basit ve aynı şekilde etkili bir yöntemle yaptı. 


Absolut Vodka hikayesi 

Absolut’un hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse; 1879 yılında İsveç’te üretilmeye başlandı. Normal şartlarda İsveç’in başkenti Stockholm’de vodka üreticileri tekelleşmişti ve pazarda yeni oyunculara yer yoktu ancak Absolut, kaliteli ve farklı içkiyi başkente çok yakın bir yerde daha ucuz fiyata satmaya başlayınca pazarda kendisine yer edinmeye başladı. 

Ancak daha da ilerledikçe alkol tüketimini kontrol altına almak isteyen ve hala daha aynı sistemi sürdüren İsveç, bütün üretimleri tekeline aldı ve ülke genelinde vodka üretimini Absolut Vodka adıyla üretmeye başladı.

Ulusal pazara girmeden önce yüzyıl boyunca sadece İsveç’te satıldı ve yine aynı şey ile karşılaştı; pazarda yeni oyunculara çok fazla yer yoktu zira Smirnoff gibi markalar çoktan pazarı eline almıştı. 

Başlarda zorluk çekmelerinin sebebi, bundan önce hiçbir şekilde markalaşmaya önem vermemişlerdi ve şişelerinin tasarımı normal vodka şişesi tasarımlarına göre farklıydı. 

Oyun başlasın!

Pazarda şanslarının düşük olmasının farkına varmalarıyla beraber hem markalaşmaya hem de şişelerinin tasarımlarını basitleştirmeye giden Absolut, bu zor göreve atılmış bulunuyordu. 

Absolut Perfection

Ulusal arenaya çıkmadan önce reklam danışmanlarıyla beraber bir toplantı yapan Absolut, ilk önce boş bir şişe ile piyasaya çıkacaktı. Ne bir logo, ne bir marka ismi hatta vodka yazısı bile olmayacaktı ki bu sonradan da çok konuşulan o reklam mottosuna dönüştü: “Absolut Pure Vodka” yani “Mutlak saf vodka”. Anlamayanlar için absolutely pure vodka.

Ayrıca piyasada çok fazla rakibi olduğu için diğerleriyle rekabete girmeden bir kendi alanını yaratmak istiyordu, bu yüzden farklı bir deneyim vaadiyle gelerek farklı bir konumlandırma stratejisi ile geldi. 

1981’de başlayan kampanyada Absolut Perfection çok ses getirmişti.


1986 yılına gelindiğinde ise Andy Warhol, Absolut şişelerindeki bu sadelikten ve ustalıktan esinlenerek onu parfüm şişesi olarak kullandığını söylüyor ve onu boyayabileceğini bir yemekte belirtiyor. Ve aşağıdaki şişeyle beraber o kampanya da başlıyor. (Çizimleri Andy Warhol yapıyor.)

Şirketin global hale gelmesi gereken yolda artık ne yapmaları gerektiğinin farkında olan firma, sonraki 25 yıl boyunca 1500 adet varyasyonla bu reklamlara devam ettiler.


Seçenekler

Andy Warhol’un önerisiyle, bir şekilde kitlelere ulaşan bu kampanya ile beraber; artık her olaya, her mevsime veya herhangi bir şeye özgü reklam üretilmesinin önü açıldı ve bu çok kolay bir şekilde yapıldı. Aşağıda size çoğu reklam kampanyasında şişe tasarımlarının olduğu kolajı paylaştık. Büyük halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

absolut vodka reklam kampanyaları kolaj
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

depresyondaki birisine nasıl davranılmalı

Depresyondaki Bir Arkadaşa Hayatı Yeniden Sevmesinde Nasıl Yardımcı Olunur?

instagram motivasyon hesapları

Verimliliğinizi ve Üretkenliğinizi Arttıracak 7 İlham Verici Instagram Hesabı