in ,

Arsev Eraslan, Neil Armstrong’un Dönmesini Sağlayan Türk Yazılımcı

Uzay araştırmaları için Dünya’daki büyük mihenk taşlarından birisi olan Apollo 11 projesinde çalışan Arsev Eraslan, Neil Armstrong’un dönmesini sağladı!

Dünya’daki çoğu kişinin adına hakim olduğu Neil Armstrong’un Dünya’ya dönmesini sağlayan yazılımcımız; Arsen Eraslan ile buluşan senarist Tolga Aydoğan, Eraslan’la ilgili olarak Twitter hesabından konu ile ilgili olarak bir flood paylaştı.

Flood’a geçmeden önce kısaca Ersan Eraslan kimdir?

İlk uçak mühendisimiz Prof.Dr.Necdet Eraslan’nın oğludur. 24 Ocak 1937’de doğmuştur. Babası ise Atatürk’ün taliimatı ile Paris’e giderek mühendislik eğitimi alan gururumuzdur, bir bilim adamıdır.

ersan eraslan kimdir

1959’da Amerika’ya makine mühendisliği eğitimi almaya giden Eraslan, mezuniyetinden sonra NASA’da çalışmaya başladı.

arsev eraslan neil armstrong

Daha sonra Apollo 11 projesinde önemli görevler üstlenen Eraslan, Apollo’da yazılımlar geliştirmeye başladı. Bu önemli görevlerden birisi de Neil Armstrong ve ekibinin uzaya çıktıktan sonra geri dönmesini sağlayan yazılımların geliştirilmesiydi.

arsev eraslan apollo 11

Ancak, NASA’da gizli görevlere katılabilmesi için istenen bir diğer şart da Amerikan vatandaşı olmasıydı. Ancak bunu kabul etmeyen Eraslan, bu konuya farklı bir çözüm bulmuş.

“NASA 1965’de Apollo projesine beni aldı. O dönemde park cezası yediğim için diplomamı bile alamıyordum. Pasaportum geçmiş, vizem bitmişti. Çok gizli projelere katılmam için ABD vatandaş formunu doldurmamı istediler. ‘Doldurmam’ dedim, ikna edemediler. Sonunda, ‘ABD ile Türkiye arasında bir savaş çıkarsa hangi tarafa gideceksin?’ dediler. Ben de, ‘ABD’yi seviyorum ama Türkiye vatanım’ dedim. Bana bir mektup yazdırdılar. Mektupta, ‘ABD’yi de, Türkiye’yi de çok seviyorum, eğer ABD ile bir savaş çıkarsa 24 saat içinde hangi tarafa sadakatli olacağımı bildireceğim’ diye yazdım. Bu formüle ikna oldular ve çalışma izni verdiler.Böyle bir uygulama ilk kez yapıldı. NASA, ‘Bu adam bize şart’ dediği için oldu. Çünkü yazılım programı yapan yoktu o sıralarda. ABD vatandaşı olsam, dedelerim mezarında ters dönerdi.”

Apollo 11’deki başarılarının yanı sıra nükleer santrallerin doğaya daha az zarar vermesi ve Ay’da kristalden enerji üretmek için de bazı yazılımlar geliştirdi.

Bunların haricinde de şu an tüm Dünya’da kullanılan 3D yüz tanıma teknolojisinin de mimarı Arsev Eraslan’dır!

Tolga Aydoğan’ın Arsev Eraslanla ilgili olarak paylaştığı flood:

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Size İlham Olacak Hayat Kolaylaştıran 8 İcat

ilber ortaylı yaş kimdir ilber ortaylı biyografi ilber ortaylı hayati

İlber Ortaylı’nın Hayatı ve Gençlere Tavsiyeleri