Osman Çakmak
in ,

Azmin ve Mücadelenin Öyküsü: Osman Çakmak

Ampute Milli Takımı’nın kaptanı Osman Çakmak, yaşadığı süreci, yeniden sahalara dönmesini ve hedeflerini anlattı.

Günümüz dünyasında insanlar başarılı bireyleri gördükleri zaman sadece başarıya odaklanırlar ve o başarının arkasındaki uzun ve zorlu geçmişi göremeyebilirler. Maalesef bu olayda bizlerin o başarıyı tam olarak kavrayamayıp, basite indirgememize neden olmaktadır. Ama aslında olay tam olarak böyle değildir asıl mesele o başarının arkasındaki asıl tabloyu görmektir. Gelin şimdi hep birlikte Osman Çakmak’ın yani önce bu cennet vatan için bacağını kaybetmiş daha sonrada dahada azim ederek ampute futbol takımımızı dünya şampiyonu yapma yolunda önemli bir rolü üstlenmiş olan insanın azim ve mücadele öyküsünü öğrenelim.

Osman Çakmak kimdir?

1977 yılında Tokatın Zile ilçesinin Narlıkışla köyünde doğan Osman Çakmak 6 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur. İlkokulu bitirdikten sonra ailesine maddi destek sağlamak amacıyla İstanbul’da yaşayan ağabeylerinin yanına okumak için yola çıkıyor. Futbol meraklısı olan Çakmak, ağabeyleri karşı çıkmasına rağmen ustasından aldığı destekle o dönem süper ligde oynayan Zeytinburnuspor’un seçmelerine katılıyor. Futbol hayatına orada başlayan Çakmak, bir yandan marangozhanede çalışıyor diğer yandan ise Yenidoğan Güneşspor’da futbola dair yeteneklerini kanıtlamaya çalışıyordu. Osman Çakmak, 16 yaşına geldiğinde askere giden iki ağabeyinin arkasından aileye bakma görevi ona kalıyor. Daha fazla para kazanma umudu ile Rusya’ya doğru yolan çıkan Osman Çakmak, daha sonra yeniden Türkiye’ye gelip askeri hayatına başlıyor.


Başarılı Türk insanı demişken;

Başarılı Türk kadınlarında bugün: Canan Dağdeviren
Üzerine tıklayarak yazıya gidebilirsin!

Askerlik hayatı

İlk olarak Manisa Doğukışla ardından Şırnak Besta Vadisi’nde piyade komando oluyor. Bir sabah 05.00 sıralarında Şırnak-Şenova emniyetini alma görevi esnasında mevzilere döşenen bir mayına basıyor. Sol bacağı diz altından kopar ve defalarca operasyonlar geçirir. Rehabilitasyon merkezinde yatarken dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Mehmetçikleri moral için ziyarete gelir. Sohbet sırasında Çakmak Genelkurmay Başkanına şunları söyler: “Komutanım yeniden bölgeye gitmek istiyorum. Kendimi iyi hissediyorum.” Büyükanıt, şunları söyler ” Vatana hizmet illa askeri olarak olmaz. Ampute futbol oyna milli takıma gir, öyle de hizmet edersin.” Bu sözler üzerine Osman Çakmak azim ederek ampute milli takımında oynamaya başlar. İlk başlarda ne kadar zor da olsa motivasyonunu düşürmeden, pes etmeden,  her gün daha da çalışarak ve üstüne koyarak kendisini geliştirir. Ampute milli takımımızın Avrupa Şampiyonluğu ile bu başarısını daha geniş kitlelere duyurur. Maçtan sonra yaptığı açıklamalarda ise: ”Burada engelli camiasının yanında olan engelsiz spora çok teşekkür ediyorum.Genel müdürüme bir söz vermiştim.Sizler yeter ki bizim maçlarımızı canlı yayınlayın biz size kupayı getireceğiz. Bir şeyi çok istersen Allah size onu nasip eder. Sabah maça çıkmadan önce hocası ”İngilizler hiç yenilmemiş ” dedi.Bende tamamda hocam daha Türklerle oynamadılar dedim. Benim aslan gibi 13 kardeşim var ve bizler tekmeye kafa attık.” Tekmeye kafa attık tabiri ile ne kadar çok mücadele ettiklerini ve onun gibi takım arkadaşlarının da ne kadar zorlu yollardan geldiklerine imada bulunmuştur. Umarım bu güzel öykü de hepimiz motivasyon ve zorluklar karşısında pes etmeme konusunda bir şeyler kazanmışızdır. Son olarak Behçet Necatigil ile yazımı bitirmek istiyorum:

“Ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz.Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz.”


Osman Çakmak’ın TedXBursa Konuşması:


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Onur Başoğlu Yazdı!

Sakarya Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yenilikçi düşünce tarzı

Daha Yenilikçi Bir Düşünce Tarzı İçin Gerekli 5 Şart

Starbucks Artık Pipet Kullanmayacak!