Woman writing and planning business strategy
in , ,

Başarılı İnsanlar Zayıflıklarıyla Nasıl Başa Çıkıyorlar?

Başarılı insanlar dahi en yukarıya çıkma yollarında bazı zayıflıklarının üstesinden gelmek zorunda kalabiliyor. Bu yazımızda bunu nasıl yaptıklarını işledik.

Kimse mükemmel değildir, başarılarıyla tanıdığımız insanlar bile. Belki bu başarılara kolay ulaştıklarını düşünüyoruz ancak onlar da çok büyük engeller karşısında kaldılar ve mücadele ettiler.

Başarılı insanlarla normal insanlar arasındaki fark banka hesaplarındaki paralar değil, hayatı nasıl gördükleri ve sorunlar karşısında ne yaptıkları.

Başarılı insanlar zayıflıklarının farkındalar ve çoğunlukla güçlü oldukları taraflarına odaklanmayı seçiyorlar. Belki bu size inandırıcı ya da yapılabilir gelmemiş olabilir. Ancak bir de şöyle düşünün; tanıdığınız en başarılı insanı aklınıza getirin. İlk beliren şeyler, yetenekleri ya da iyi oldukları şeyler sanırım. Zayıf yönlerini de bilmiyorsunuz sanırım.

İşte başarılı insanların kötü oldukları şeylerle nasıl yüzleştikleri ve üstesinden geldikleri hakkında birkaç yol, bu şekilde daha başarılı oldukları şeylere odaklanabiliyorlar:


1)Seni ilgilendiren şeyler üzerine odaklan

İlgili olmadığınız bir şey üzerinde sadece şov için çalışıyorsanız, yüksek ihtimalle yaptığınız şeyin sonucu hiç de iç açıcı olmayacak. Yaptığınız işe tam olarak odaklanamayacaksınız. Bu şekilde hem kendinize hem de etrafınızdakilere acı çektireceğinize, ilgi duyacağınız bir şey yapmak için uğraşmak sizin daha yararınıza olacaktır. Eğer bir şeylere karşı tutkulu ve ilgili hissediyorsanız; onunla ilgilenin. Başarı size daha hızlı ve kolay gelecektir.


2)Zamanı yönet

Çoğu zaman bir koltukta birden fazla karpuz taşımaya çalışırız ki bu tutum iyi değildir. Nelerin yapılması gerektiğini ve hangi zamanda hangi işlere ne kadar vakit ayrılması gerektiğinin kararını vermelisiniz. Organize olmada ve zaman yönetimi yapmada üzerinizdeki acemiliği ve yavaşlığı olabildiğince atın! Başarılı olmak için bu iki şeyi yapmanız gerekiyor.

Akıllı bir şekilde zaman yönetimi yapan insanlar, az zamanda daha çok iş yapabiliyorlar.


3)Önemli özelliklerini geliştir

Herkesin iyi olduğu özellikleri, yetenekleri ya da iyi bir şekilde  yaptığı şeyler vardır. Başarılı insanlar bu iyi olan şeyler üzerine yoğunlaşırlar ki iyi oldukları şeyde daha da sivrileşebilsinler. Bir konuda iyi olduğunuzda diğer insanlar,  zayıf olduğunuz özelliklerinize odaklanmaz hatta onları görmezden gelebilirler. İlgili olduğunuz bir alanda kendinizi daha fazla geliştirerek o alanda uzman olabilirsiniz!4)Bir hedefin ve planın olsun

Somut bir planınızın olması nerede hissettiğinize ve nerede olmak istediğinize daha da yardımcı olabilir. Bir planınız olmadan ve iyi olduklarınıza odaklanamazsınız, zayıflıklıklarınızın üstesinden gelemezsiniz. Ne istediğinizi ve nasıl başarmak istediğinizi ortaya çıkarın!


5)Başarısızlığın seni durdurmasına izin verme

Yol ve yukarıda bahsettiğimiz planın boyunca karşına çıkacak olan başarısızlıkların olacak, bundan kaçma imkanın yok. Ancak başarılı insanlar bile hayatlarında başarısızlıklara uğradılar. Önemli olan bu başarısızlıklarından geri dönmeleri ve bu başarısızlıklarının hayatlarını yönetmesine izin vermemeleri. Onlar için başarısız oldukları zaman, sadece zayıf bir an!


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yalnız Yaşamanın Bir Zorunluluk Değil, Tercih Olduğunu Gösteren 7 Çizim

Elon Musk, Tayland'daki mağaralar için denizaltı yapmayı teklif etti.

Elon Musk, Tayland’daki Mağaraya Ekibini Yolluyor