Canan Dağdeviren
in ,

Başarılı Türk Kadınlarında Bugün: Canan Dağdeviren

Türk Fizik Mühendisi olan Canan Dağdeviren yaptığı araştırmalar ve bilimsel çalışmalar ile şimdiden Dünyada adını duyurmaya başlamış bir bilim insanımızdır. FORBES dergisinde 30 yaş altı bilim insanı listesinde yerini alan Dağdeviren, medikal teknoloji alanında yaptığı pilsiz çalışabilir giyilebilir kalp pili ve cilt kanserini teşhis eden cihaz geliştirerek bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Gelin Canan Dağdeviren’in hayat hikayesine hep birlikte göz atalım.

Canan Dağdeviren kimdir?

Canan Dağdeviren, 4 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul’da doğdu.İlk ve orta öğretimini Kocaeli’nde yaptıktan sonra 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hayallerinin peşinden koşan Dağdeviren, Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki Yüksek Lisans programını 2009 yılında tamamladı. Aynı yıl içerisinde Fulbright bursu kazanarak UIUC’da (The University of Illinois at Urbana, Champaign) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Kendisine “Neden bu bilime olan ilginiz?” diye sorduğumuzda iki dönüm noktası olduğunu belirtmektedir. Bunlardan ilki babasının kendisine Marie Curie hakkında hediye ettiği bir kitap ikinci ise Erdal İnönü’den bizzat aldığı Anılar ve Düşünceler adlı eser. Lisede alan seçiminde Erdal İnönü’nün büyük bir etkisi olduğunu kendi ifadelerinde belirtmiştir. Fizik, malzeme, mekanik, kimya, elektronik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir, giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalarını Prof. John A. Rogers danışmanlığında yapmıştır. Canan Dağdeviren çalışmalarını tarihte çalışmalarına en çok referans verilmiş mühendis olan Robert Langer ile MIT’te sürdürüyor. Aynı zamanda Harvard Genç Akademi üyeliğinine Türkiye’den seçilmiş olan ilk bilim insanımızdır. Temennimiz diğer gençlerimizinde örnek alması…

Stephen Hawking’i Harvard’da misafir etti.

Bu kalp pilinin diğerlerinden farkı ne?

Günümüzde kullanılan kalp pillerinin ömürleri ortalama 5 ila 7 yıl arasında değişiyor. Ömrü biten kalp pillerinin yenisi takılması gerekiyor ve bütün mekanizma oldukça riskli bir ameliyatla değiştirilmesi gerekiyor. Dağdeviren’in geliştirdiği cihaz ise kalp, akciğer ve diyafram ile birlikte çalışarak kalp pili için gerekli enerjiyi üretiyor. Bu sayede ömrü biten kalp pillerinin değiştirme zorunluluğu ortadan kalkıyor ve kalp pili ile yaşayan insanların yaşam kalitelerini yükseltiyor. Dağdevirenin çalışmasında kalp, akciğer ve diyaframın hareketi ile elektrik enerjisi elden eden ve üstüne bu depo eden ince ve esnek bir piezoelektrik entegre malzeme geliştirdi. Kalınlığı bir saç telinin yüzde biri kadar ve kağıt gibi katlanıp bükülen bu cihaz plastik bir yüzeye tutturuluyor ve insan vücuduyla mükemmel uyumlu bir şekilde çalışıyor. Geliştirilen bu esnek alet kalplerinin büyüklüğü neredeyse insan büyüklüğü kadar olan domuz, dana ve koyun üzerinde başarıyla denendi. Ayrıca insan vücudu ile uyumlu çalışabilmesi  için yapılan testlerde fare kas hücrelerin alet üzerinde sorunsuz büyeyebildiği gözlendi. Mükemmel esnek kağıt gibi katlanabilir alet kıvrımlı organlar için bile uyum göstererek enerji verimliliği yüksek ve organların hareketini sınırlamayan bir sistem oluşmuş oluyor.

11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde Birleşmiş Milletler’de yaptığı bir konuşmasında “En büyük motivasyon kaynağım Atatürk” diyerek Atatürk’ün ülkemizde bilime verdiği önemin sonuçları olarak karşımıza çıkmıştır.

Son olarak az zamanda çok ve büyük işler yapmış olan bilim insanımız olan Canan Dağdeviren başarılarının devamını diler ve tüm gençlerimize idol olmasını dileriz.

Canan Dağdeviren’in BM’de yaptığı ve “En büyük motivasyon kaynağım Atatürk” dediği video:

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Onur Başoğlu Yazdı!

Sakarya Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En yüksek maaşlı beyaz saray çalışanları

Trump’ın Beyaz Sarayı’ndaki En Yüksek Maaşlı Çalışanlar

Yalnız Yaşamanın Bir Zorunluluk Değil, Tercih Olduğunu Gösteren 7 Çizim