in ,

Benedict Cumberbatch’ten Başarı Tavsiyeleri

Çoğu kişinin Sherlock dizisinden tanıdığı Benedict Cumberbatch’in başarı tavsiyeleri verdiği bazı bölümleri sizin için derledik.

Sherlock dizisindeki performansı ile beraber büyük bir hayran kitlesi yaratan Cumberbatch 16 Temmuz 1976 Londra doğumlu

Uzun yıllar sinemada, televizyonda ve tiyatroda da rol alan Benedict Cumberbatch, yüksek işlevli sosyopat Sherlock rolünden sonra her ne kadar daha fazla tanınsa da tiyatroda da gayet fazla tanınıyor.


Başarı tavsiyeleri

Sherlock Holmes, Dr. Strange, The Imitation Game, Star Trek gibi yapımlarda rol alan oyuncunun başarı tavsiyeleri:

Mükemmellik

Cumberbatch’e göre ve bizim de dün bu konu ile ilgili yazdığımız yazıda da belirttiğimiz üzere; yaptığımız işi hiçbir zaman mükemmelleştiremeyiz. Her zaman, her gün daha iyisini yapabilecek imkanımız var. Ona göre, mükemmel bir iş neredeyse imkansız ve işini kusursuz yapan birisini de tanımıyor. Ona göre mükemmellik elde edilemez ancak onun peşinden koşarak başarımızı arttırabiliriz. Bunu kendisine motivasyon kaynağı alıyor.


Fedarkarlık

Bu konu ile alakalı olarak aşağıdaki röportajdan fazla söyleyecek çok şeyimiz yok; başarı için ve mükemmellik için sürekli bir koşuda olmalıyız.

Sunucu: 
Oynadığınız her role tam olarak bağlısınız. Ben de düşündüm ki, bir role tam olarak bağlı olduğunuzda yapmanız gereken fedakarlıklar nelerdir?
Cumberbatch:
Oyunculuk mesleği için konuşacağım. Çalışma saatlerinin belirsiz olması, bazen bütün gece çalışıyor olmanız, tuhaf anti-sosyal günler ve yok olan hafta sonları… Sosyal hayatınızı da unutun. Ailenizi görmeye zaman bulamıyorsunuz. Arkadaşlarını göremezsin. Çünkü verilen bir hedefe ulaşmak için hayatınızın gerçekliğinden uzaklaştırıldınız. Yani bir çeşit karşılaştırma var. Sanırım kendinin bir parçasını feda ediyorsun. Çünkü onu açığa çıkıyorsun.
Ne yapıyor olursanız olun kendinizin bir parçasını vermek zorundasınız. Ve bunu yaparken kaybetmezsiniz, bunu yaparak kazanırsınız. Ama gerçekte seninle aynı olamayacak bir karaktere sadık kalmak için sahip olduğun bazı içgüdüleri bastırmalı ve kontrol etmelisin. 

Geçmiş

Yine bir röportajında aşağıdaki sözleri söylüyor:

400 yaşında binaları olan bir şehirde okudum. Bu gerçekten ilham verici. Bu olay, yaptığım her şeyde, geçmişin nelere dönüştüğünü görmemi sağladı ve geçmişten de çok uzak olmadığım anlamına geliyordu. Gerçekten de geçmiş çok uzakta değil ve onu onurlandırmalıyız, ondan ders çıkarmalıyız. 


Benedict Cumberbatch’in başarılı olmak için neden aptal olmak gerektiğini anlattığı konuşması:

Eğer İngilizce bilmiyorsanız, videonun altyazı ayarlarından Türkçe’yi seçerek izleyebilirsiniz!


Robert Downey Jr.'ün ilham dolu hikayesi


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar

Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Belgesel