beyninize iyi gelen yiyecekler
in ,

Beyin Sağlığınız İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler

En iyi ve romantik anılarınız tekrar hatırlayarak anlara tekrar aşık olabilirsiniz. Ancak alzheimer hastası değilseniz. Bu yazımızda bu yiyecekleri topladık.

20’li yaşlarınız sonraki hayatınızdaki sağlık durumunuzun nasıl olacağı hakkında yapacağınız düzenlemeler için çok önemlidir. Hafıza kaybının engellenebilir olduğu günümüzde bilinen bir gerçek. Yiyeceklerimizle, yapacağımız egzersizlerle ve planlamayla hafızanız için size neyin iyi geleceğini nasıl bilebiliriz?

Sağlık bir beyin için yukarıdaki söylediğimiz gibi bir sürü yapacağınız şey var. Ancak bunlardan en eğlenceli ve kolay olanı sanırım bu yazımızın da konusu olan; yemek.

Sağlık bir beyin için yemeniz gereken yiyecekler

1)Kuruyemiş

İçerisinde omega-3 bulunduran kuruyemişler (Ayçiçeği tohumu, kabak çekirdeği, ceviz, antep fıstığı, badem, kaju) bağışıklığınızı güçlendirir, içerisinden lif ve protein oranı ile de size sağlıklı bir beyin sunmada yardımcı olurlar.

2)Meyveler

Hafızanız ve konstrasyonunuz için meyveler tatlı olmalarıyla da beraber ilgi çekicidirler. Bunlardan en hafıza için en iyi olanı ise yaban mersinidir. Çünkü yaban mersini, beyne giden kan ve oksijen miktarını arttıran antioksidanlar içerir.

3)Balık

İlk madde de söylediğimiz gibi omega-3 içeren gıdalar beyniniz için yararlı olanlardır. Ton balığı ve somon da omega-3’ten çok fazla bulundurduğu için uzmanların da tavsiyesiyle beraber haftada en az iki kere tüketmeniz gereken gıdalardan. Ancak bu hikayeyi de illa ki duymuşsunuzdur; ton balıkları okyanusların pisliğine maruz kaldığından fazla tüketiminde civa zehirlenmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4)Avokado

Türkiye’de kullanımı her ne kadar çok yaygın olmasa da avokadolar, vücudunuz için yararlı olan iyi yağları barındırırlar. Eğer tüketirken de sıkıntılar yaşıyorsanız, farklı tarifler içerisinde de kullanarak tüketmeye çalışabilirsiniz.

Başka ne diyebiliriz ki?

Beyin için zararlı olan yiyecekler

Sağlıksız yiyecekler genelde doymuş ve trans yağları içeren yiyecekler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu yiyeceklerin zararlı olduğunu biliyoruz ancak her seferinde sadece küçük kaçamaklar olarak başladığımızda devamı da geliyor.

Unutmayın: Ne yediğiniz, nasıl düşündüğünüze etki eder.

 

1)Hazır Patlamış Mısır

Evde haftasonu kaçamaklarında, film gecelerinde patlamış mısır olmadan vakit geçiremeyenleri belki üzebilir ancak trans yağlarla bol bir şekilde içinde barındıran hazır patlamış mısırlar; kolesterol, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yol açıyor. Ayrıca beynimizin zarına da zarar verdiği düşünülen bir kimyasal olan diasetil de içeren patlamış mısır uzmanlar tarafından da önerilmiyor.

2)Peynir

Bu yazıyı okuyup da peyniri sevmeyen kişi sayısı en fazla bir elin parmakları kadar olur. Eğer peynir zararlı ise günlük protein ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız gibi bir soru belirmiş olabilir. Hemen açıklayalım, bu yediğiniz peynir türüne ve miktarına göre değişebilen bir şey.

Marketten aldığınız peynirlerin çoğu işlemlerden geçmiştir ve doymuş yağ bakımından da zengindirler. Bazılarında ise normal olmayan tuzlar, enzimler ve küfler de vardır. Bu tarz peynir kalorilerini yakmak için de daha fazla çaba gerekir.

3)Şeker

Bedenimiz için en zararlı şeylerden birisi de şekerdir. Vücudumuzdaki ani şeker artışları belki size kolay hissettiriyor olabilir ama uzun vadede bilincinize zarar ve zayıflatır. Sağlıklı bir beyin ve hafıza istiyorsanız, şekeri bırakmanız gerekir.

4)Alkol

Artık ailelerimizi geçtik, devlet tarafından bile uyarılıyoruz; alkol beynimiz için değil. Durum böyle iken gençken etkisini görülmediği için alkol tüketip sarhoş olmak yersiz. Alkol, uzun vadede bulanık görme, konuşma bozukluğu ve hafıza kaybı gibi ciddi olumsuz şeylere sebep olabiliyor.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sınavlara Girecek Olanlara Barış Özcan’dan Motivasyon

Kötü hissettiğinizde değiştirmeniz gereken alışkanlıklar

Kötü Hissettiğiniz Değiştirmeniz Gereken 6 Alışkanlık