telefon bağımlılığından kurtulmak
in , ,

Boşa Vakit Kayıplarına Son: 5 Maddede Telefon Bağımlılığından Kurtulun

Çoğu araştırmaya göre insanların çoğu günde ortalama 150 defa telefonlarını kontrol ediyorlar. Nasıl bu kötü alışkanlıktan kurtulabilirsiniz?

Telefon bağımlılığı nedir? 

Teknolojinin, özellikle de internet ve telefonun insan hayatına katkıları tartışılmayacak derecede fazla. Ancak kişilerin bunlar üzerindeki kontrolü ölçüsüz bir şekilde arttığında ve bunlara ulaşamadığı zaman hissettiği yoksunluk, o kişinin bağımlı olduğunu gösterir.

İlgili olarak: Sürekli Telefona Bakmanızı Engelleyecek 7 Yol

Telefon bağımlılığı belirtileri

  • Çok kısa süreler kullanacağını söyleyip saatlerce telefona bakmak
  • Etrafınızdaki kişilere bu süreyle ilgili yalanlar söylemek
  • Uzakta kaldığınız zamanlarda huzursuz hissetmek

Telefon bağımlılığından nasıl kurtulursunuz?

Bazılarımız bunun farkında, bazılarımız farkında bile değil. Ancak teknoloji, sosyal medya kullanımı öyle bir noktaya geldi ki; Türkiye’de günlük ortalama 248 dakika telefon kullanılıyor. 

1.”O” uygulamaları silin!

Dikkat dağıtan tüm uygulamaları silin! Bunlar her gün kullandığınız sosyal medya uygulamaları da olabilir, onları da silin. Zira eğer yapabilseydiniz, kulllanım süresiniz azaltırdınız. Twitter, Facebook, Instagram, Youtube ya da mail uygulamaları… Size sürekli bildirim gönderip dikkatinizi sürekli telefona çeken ve sizin uzun süreler boyunca telefona bağlı kalmanızı sağlayan tüm uygulamaları silin.

İlgili olarak: Daha Yenilikçi Bir Düşünce Tarzı İçin 5 Şart


2.Daha küçük cihaz

Artık büyüyen ekranlar ve bu büyüyen ekranların da maliyetinin düşmesiyle beraber; yeni çıkan ve hali hazırda olan çoğu akıllı telefonunu ekranı büyük boyutlu ancak hala küçük boyutlu telefonlar da mevcut. Eğer siz de kullanımınızı azaltmak ve bu bağımlılıktan kurtulmak istiyorsanız; telefonunuzu daha küçük boyutlu bir telefonla değiştirin.

İlgili olarak: Akıllı Saat Alırken Dikkat Etmeniz Bilgiler ve Detaylar


3.Tahammülsüz bir seviyeye getirin

Bununla ilgili olarak birçok aplikasyon mevcut. Moment uygulaması ile gün içinde telefona ne kadar süre baktığınızı ölçebilirsiniz ya da telefonunuzu siyah-beyaz kullanmaya çalışarak ne kadar sıkıcı olduğunu görebilirsiniz. Hatta bunu periyodikleştirirseniz daha da kötü olabilir.

İlgili olarak: Trilyonluk Şirket Apple


4.Uçak modu

Uçak modunu kullanmak, özellikle de karadayken kullanmak kullanımızı büyük ölçüde azaltıyor. Geceleri tam uyumadan önce sosyal medya taraması belki hoşunuza gidebilir ancak uyumadan birkaç saat önce telefonunuzu uçak moduna alarak uyumadan önce kitap okumayı deneyebilirsiniz. 

İlgili olarak: Zengin ve Başarılı İnsanlar Uyumadan Önce Ne Yaparlar?

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ramil guliyev kimdir? ramil guliyev azerbeycan

2 Salise İçin 2 Ay Çalıştı: Bir Başarı Öyküsü Olarak Ramil Guliyev

kadir köymen kimdir?

Montaj Derslerinden Dünyaca Ünlü Bir Markaya Yolculuk: Kadir Köymen