çalışma ortamında konuşulmaması gerekenler
in , ,

Çalıştığınız Ortamda Söylemekten Kaçınmanız Gereken 5 Cümle

Kendinizi ifade etmek için kullandığınız kelimeler çok önemlidir, bu yazımızda da iş yerindeki olumlu tutumunuz için gerekenleri sıraladık!

İş yerinde kendiniz hakkında oluşturduğunuz olumlu tutum çok önemlidir, kullandığınız kelimeler ya da kurduğunuz cümleler sizin geleceğinizde önemli roller oynayabilirler. En nihayetinde hayallerinize giden bir yolda ilerliyorsunuz ve belki de hayallerinize giderken yanınızda olan kişilerle bu yolda karşılacaksınız. Biz de bu yüzden iş yerinizde kullanmadığınız zaman daha iyi olacağını düşündüğümüz cümleleri sıraladık.


1.”Bu benim sorumluluğum değil.”

Bu cümleyi okurken bile farkettiğiniz üzere sert bir cümledir. Eğer aynı anlamda bir şeyi çalışma arkadaşlarınza söylemek istiyorsanız, biraz daha sesinizi alçaltarak çalışma arkadaşınıza sorumluluklarını hatırlatabilirsiniz. Hatta konuyla ilgili olarak da işlerinizi bitirdikten sonra ona yardım edeceğinizi belirtirseniz iş arkadaşınıza karşı bir empati duygusu geliştirdiğinizi hissettirebilirsiniz. 

İlgili olarak: Empati Yeteneğinizi Geliştirmenin 3 Yolu 


2.”Bilmiyorum.”

Bazı durumlarda sorulan tüm soruların cevaplarını bilmiyor olabilirsiniz ancak böyle durumlarda belirtmeniz gereken şey ise; bu bilmediğiniz şeye karşı öğrenme hevesinizin olduğunu göstermek. Bunu hem çalışma arkadaşlarınızdan isteyebilirsiniz hem de Google’da yapacağınız kısa bir arama ile haledebilirsiniz. İş arkadaşlarınıza ve amirlerinize cevap için gerçekten uğraştığınızı gösterin!

İlgili olarak: Çalışmalarınızı Pozitif Yönde Etkileyecek 4 Öneri 


3.”Deneyebilir miyim?”

Cümleyi okurkenki belirsizliği hissettiniz mi? “Deneyebilir miyim?” “Ben bir deneyeyim o zaman.” gibi cümleler belirsiz cümlelerdir ve bunu duyan bir iş arkadaşınız, işi bitirip bitirmeyeceğinizi anlayamayabilir. Ayrıca bu cümleden anlaşılan bir diğer şey ise, elinizden gelenin en iyisini vermek için uğraşmıyor oluşunuz. Bu konuyla ilgili verebileceğimiz öneri ise: Yapacağım demeniz, eğer yapamazsanız yukarıda da söylediğimiz gibi ya iş arkadaşlarınıza sorarsınız ya da Google’dan aratırsınız. 


4.”Onunla çalışmak istemiyorum.”

Kimse çalışma arkadaşlarını seçemez, siz de sevdiğiniz kişilerle her zaman çalışamayabilirsiniz. Ancak bu iş arkadaşlarınız için de geçerli. Ancak şu anda profesyonel bir ortamdasınız ve çalışma arkadaşlarınızla ortayı bulmalısınız. 

Farklılıklarınızda birleşin ve bir takım olmanın bilincine varın. Ayrıca takımınızdaki farklılıklar da projenizdeki çeşitliliğe ve yaratıcılığa da etkiyebilir. 

İlgili olarak: Startup’ınızı Büyütmek İçin Yaşatmanız Gereken 4 Kültürel Değer


5.”İmkansız, kesinlikle bunu yapamayız.”

Size de biraz komik geldi, değil mi? Her gün sürekli, hiçbir şeyin imkansız olmadığını söyleyen bize de komik geldi. Çünkü hiçbir şey imkansız değildir. 

Sorunlara doğru bir açıyla yaklaşmalısınız ve elinizdeki tüm olanakları kullandığınızdan emin olmalısınız. Eğer gerçek bir iş arkadaşı olmak istiyorsanız, olumsuzluklara vurgu yapmamalı ve negatif düşünmemelisiniz. 


bundle haber bundle news
8topic’i Bundle’da takip etmek için üzerine tıklayın!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler

Üniversiteye Başlayacaklara Tavsiyeler

apple hisseleri 1 trilyon doları geçti

Trilyonluk Şirket Apple