aktif dinleme nedir, aktif dinleme örnekleri
in ,

Çoğu İnsanın Sahip Olmadığı Bir Yetenek: Aktif Dinleme

Aktif bir süreç olan aktif dinlemede dikkat sadece konuşanda ve dinleyende değildir. Söylediği ve yaptığı her şeyi anlamak ve sindirmek gerekir.

Çoğu insan gerçekten dinlemiyor bile

Ortalama her insan konuştuğu zaman yaklaşık 250 adet kelime konuşabiliyor ancak insanın dinleme kapasitesi dakikada 500 kelime. Bu şekilde bir dinleme esnasında beynimiz geriye kalan 250 kelimeyi kendisi doldurur. Bu bize şunu gösteriyor: Dikkatimizi kolay bir şekilde dağıtabiliyoruz ya da birisini aktif bir şekilde dinlemek istediğimizde çaba sarfetmemiz gerekiyor. 

Aktif dinleme sizi nasıl daha akıllı gösterir?

Eğer birisini aktif olarak dinlerseniz ondan sürekli olarak geri bildirim alabilirsiniz. Bu karşınızdaki kişi eğer sizin meslektaşınızsa ya da sizden daha üst birisiyse sizin ona anlık olarak cevap bilecek kapasitede olduğunuz düşündürür. 

İlgili olarak: Daha Güzel Bir Hayat İçin 7 Psikoloji Kuralı


Aktif dinleme becerileri: Sözel İşaretler

Kısa bir özet ve yorum

Karşındakini dinledikten sonra, söylenenlerinin kısa bir özetini yaparak bir cevap verebilirsin. Bir başka değişle ayna tekniği uygulayarak bir cevap üretebilirsin. Bu şekilde hem anladığınızı karşı tarafa belli edersiniz hem de yanlış anladığınız bir şey varsa konuşmacının düzeltmesi için de ona imkan tanırsınız. 

Ayna tekniği ile ilgili olarak yazdığımız yazıya gitmek için tıklayın.

Soru sormak

İlginizi göstermek ve bir şeyleri netleştirmek için sorular sorun. Bu şekilde konuşmacıya sorular sorarak, onları dinlediğinizi ve söylediği şeylere de dikkat ettiğinizi gösterebilirsiniz. Hatta bu konularla alakalı olarak ayrıntıları sorduğunuz sorular da ne kadar ilgili olduğunuzu gösterebilirsiniz. 


Aktif dinleme becerileri: Sözel Olmayan İşaretler

Göz teması

Konuşan kişiyle kurduğunuz göz teması uygun olmalı. Göz teması kurmak doğaldır ve konuşmacıya cesaret verir. Konuşan kişinin söylediği şeyleri gerçekten dinlediğinizi ve ilgili olduğunuzu karşı tarafa bu şekilde belli edebilirsiniz. 

Uygun bir şekilde göz teması kurmanın anahtarı ise nazik olmanızdan geçiyor, rahatsız edici bir şekilde olmamalı. Ayrıca göz temasının süresi de önemlidir, zira karşınızdaki konuşan utangaç biri ise daha da utanabilir.

İlgili olarak: Görsel Öğrenme İle Kariyerini Nasıl Hızlandırabilirsin?

Duruşunuz

Duruşunuz açık bir şekilde ve misafirperver olmalı ki karşınızdaki kişiyi konuşmaya çekebilesiniz, ona konuşmasında yardımcı olabilesiniz. 

Gülümsemek

Karşınızdakini dinlerken onu dinlediğinizi ve takip ettiğinizi göstermek için başınızı sallayabilir ve söylediği şeylere de gülümseyebilirsiniz. Bu şekilde hem onun konuşma tarzını hem de içeriğin tarzını beğendiğinizi belirtmiş olursunuz. 

Küçük bir hile: Konuşmacının vücut dilini taklit et!

Sözel olmayan işaretlere dikkat ederek aktif dinleme geçirmek istiyorsanız; konuşmacının beden dilini biraz taklit ederek mimiklerinize çevirebilirsiniz. Özellikle karşınızdaki duygusal konuşmalar yaparken bunu yapmanız ona karşı empati duyduğunuzu belli edecektir. 

İlgili olarak: Empati Yeteneğinizi Geliştirmenin 3 Yolu

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

yalnız yaşamanın avantajları ve dezavantajları

Yalnızlıktan Eğlenmeye Başladığınız Zaman Olacak 7 Şey

iyi liderin özellikleri nelerdir

İyi Liderlerin Sahip Olduğu 8 Güçlü Liderlik Özelliği