uykudan dinlenmeden uyanmak
in ,

Çok Fazla Uyumanıza Rağmen Hala Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Çok fazla uyudunuzu ama buna rağmen yeterince dinlenemediğinizi mi düşünüyorsunuz? İşte nedeni. 

Kendinizi sözde “tembeller” kategorisinden çıkaramıyor musunuz? Cevabınız çok basit, teyzenizin de dediği gibi daha çok uyumanız lazım. Peki diyelim teyzenin dediğini yaptın ve daha çok uyudun ancak hala yorgun hissediyorsun? 

Böyle hisseden birçok insan var ve sen de yalnız değilsin. 

Araştırmalara göre fiziksel yorgunluk kendini birçok şekilde gösteriyor ve uykusuzluk çekme de sadece bunlardan birisi. Bu şekilde hissettiğiniz kişisel yorgunluklar, sizi huysuz ve sinirli birisi haline getirebilir. Neyse ki bu konuda yapılacak çok şey var.

İlgili olarak: Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin 8 Öneri 

Doğru zaman aralığında mı uyuyorsun?

Nereye giderseniz gidin, neyi okursanız okuyun; genel kanı günde 8 saat uykunun yeterli olacağı yönünde. Bu genelleştirilmiş ifade çoğu insanda işe yarıyor ama yüksek ihtimalle sizde yaramıyor. 

Teknik bilgilerle yazıyı boğmaya gerek yok: Bildiğiniz üzere her insan bazı uyku evrelerinden geçerek uykusunu tamamlar (REM vb.) ve her insanda uyku döngüleri yaklaşık 90-110 dakika arasında sürüyor. 

Size uygun olan uyku süresini bulmak için uyku takip cihazı ya da uykuyu takip eden mobil aplikasyonlardan birisini kullanayabilirsiniz. Ya da bunlarla uğraşmamak için bir hafta boyunca uyku sürenizi 15 dakikalık aralıklarla değiştirerek; gerçek uyku sürenizi bulabilirsiniz. 


Biyolojik saatinizi nasıl ayarlarsınız?

1.Disiplin

Uyku araştırmacılarına göre, haftasonlarında bile aynı saatte kalkmanız vücudunuzun biyolojik saatinin ayarlanmasına büyük katkıda bulunur. Bu şekilde disiplinli bir uyku düzeni oturtmanızın bilimdeki karşılığı sirkadyen ritim olarak geçiyor. 

Sirkadyen ritim; vücudunuza, beyninize, hormonlarınıza etkiyerek sizin daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlıyor. Bu şekilde sabahları enerjik ve hevesli uyanırsınız.

2.Mavi ışık

Elektronik cihazlarınızdan çıkan mavi ışıktan en azından akşamları uzak kalmaya çalışın. Çok fazla mavi ışığa maruz kalmak direkt olarak uyuyabilme yeteneğinize etkir ve az önce bahsettiğimiz bu ritmin bozulmasına sebep olur. 

Çok fazla ışığa maruz kalarak, beynin daha gün ışığında olduğuna inandırırsınız ve beyin de melatonin hormonu salgılayarak uyku isteğinizi azaltır. 

Artık her yerde artan elektronik cihazlar için bu belki yapılabilir gelmeyebilir, ancak:

  • Elektronik cihazlardan çıkan mavi ışığı engelleyen f.lux gibi aplikasyonları kullanabilirsiniz
  • Mavi ışığı engelleyen lensler takabilirsiniz
  • Elektronik cihazlarınızın parlaklığını azaltabilirsiniz

İlgili olarak: Boşa Vakit Kayıplarından Kurtulun: 5 Maddede Telefon Bağımlılığın Kurtulun

3.Kimyasallar

Uykunuza engel olacak kimyasallardan uzak durun: Nikotin, kafein, alkol gibi şeyleri belirtmemize bile gerek yok ancak sizin uyku kaliteniz söz konusu olduğu zaman belirtilmesi gereken şeyler. 

Konsantrasyonu Arttıran Yiyecekler yazısında da belirttiğimiz gibi kafein, çikolata gibi şeyler uyku karşısında sizi uyaran yiyeceklerdi. Ancak oradaki kullanım amacı da zaten buydu. Siz eğer uyumak istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durmalısınız. 

Bazıları için de alkol, vücudunuzun rahatlamasına ve daha kolay uyumanıza sebep olur gibi bir düşünce var. Belki bazı metabolizmalar için bu doğrudur ancak alkol uyku kaliteniz için iyi değildir. Alkol alarak uyudunuz zaman gece daha çok uyanırsınız. 

4.Sağlıklı bir uykuya geçiş evresi

Uyanık saatlerinizden uykulu saatlerinize geçiş, uyku kalitenizi büyük ölçüde etkileyecektir. Kaliteli bir uykuya geçiş evresi için:

  • Geçiş evresinde bir kitapla meşgul olun
  • Uykudan en az bir saat önce elektronik cihazlarınızdan uzaklaşın
  • Zihinsel faaliyetlerden uzaklaşmak için gevşeme hareketleri, kısa bir meditasyon yapın
  • Sıcak bir banyo yapabilirsiniz

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Onur Başoğlu Yazdı!

Sakarya Üniversitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

konsantrasyon arttıran yiyecekler

Yetişmeyen Projeler ve Sınav Haftaları İçin: Konsantrasyon Arttıran Yiyecekler

Mental Olarak Güçlü Olan İnsanların Farklı Yaptığı 5 Şey