çorapla uyumak günah mıdır?
in ,

Çoraplar Neden Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur?

Çorapla uyuma üzerine birçok şey söyleniyor, doğrusu ne?

Siz de uyuyakalmaktan muzdarip insanlardansanız, bu yazıyı kesinlikle okumalısınız. Çorapla uyumak zararlı mıdır?

Nedenini daha sonra anlatacağım ama çorapla yatağa girerek 15 dakika daha önce uyuyabilirsiniz ya da gece daha az uyanabilirsiniz. Nedenlerini kavramak için de ilk önce vücudun kendi ısısı ve uyku arasındaki ilişkiyi iyice anlamak gerekiyor.

Gündüzleri, insan vücudu ortalama 36-37 derece arasında olur. Ancak geceleri uyku esnasındayken vücut sıcaklığınız 1.2 dereceye kadar düşer. 

İlgili olarak: Çıplak Uyumanın Yüksek İhtimalle Bilmediğiniz Faydaları

Vücut ısısı ve uyku evreleri

Vücudunuzun kendi ısısındaki bu kademeli şekilde azalma; uykuya geçiş evresi ve uykudan kalkma evresinin nörobiyolojik bir gösterisidir. Ve eğer bu vücudunuzun kendi ısısını daha hızlı düşürebilirseniz, daha hızlı uyuyabilirsiniz.

Vücuttaki sıcaklığı düzenleyen diğer yollardan birisi de deri üzerindeki damarlardır. Eğer beyin vücudun sıcak olduğuna karar verirse, damarlar genişler ve içerisindeki kanla beraber sıcaklık dışarı atılır. Eğer vücut soğuksa da beyin tam tersi bir reaksiyon alır. 

Bu damarların da en çok bulunduğu yer ayaklarımızdır. Avuç içlerimiz ve ayaklarımız bu ısı değişimi için vücudumuzun en verimli parçalarıdır.

İlgili olarak: Çalışma Dönemi Başlıyor: Bahar Yorgunluğuna Karşı Önlemler

Ayaklarla karın arasındaki sıcaklık farkı

Ayaklarımız ile karın bölgemiz arasındaki sıcaklık farkı ise; uykuya dalma olasılığınızın en güçlü göstergesidir. Hipnozdan dahi daha güçlüdür. 

Tabi ki de sıcaklık ve uyku arasındaki ilişki bu kadarla sınırlı değil, dahası var! Bilim insanları ayrıca çorap giymiş ayakların bazı nörolojik etkileri olduğunu da söylüyorlar. Beynin termostatı denilen preoptik hipotalamus, vücudun bahsedilen bölgelerdeki sıcaklık farkı olduğunda daha nöronları ateşler. 

Sonuç olarak;

Hepsini toparlarsak; uykuya dalmayı kolaylaştırmak ve uykuda kalma durumunuzu arttırmak isterseniz; yatmadan önce ayaklarınızı ısıtmanız size destek sağlar. 

Küçük bir çalışma da göstermiştir ki uyku çorabı denilen çorapları giyerek hem uyku başlangıcını hızlandırırsınız hem de ortalama uyku süresini arttırırsınız. (yaklaşık 30 dakika) 

İlgili olarak: Huzuru Bulmanıza Yardımcı Olacak 3 Mobil Meditasyon Uygulaması

Lifli uyku çorapları

Eğer çorapla uyurken gereğinden fazla ısınmaktan endişeleniyorsanız da doğal nefes alabilen liflerden yapılmış olanları kullanabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

elif eda güneş kim

Gurur Kaynaklarımızda Bugün: İnternetsiz Bir Köyden Mars Aracına Elif

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Havalar Soğuyor: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler