depresyondaki birisine nasıl davranılmalı
in , ,

Depresyondaki Bir Arkadaşa Hayatı Yeniden Sevmesinde Nasıl Yardımcı Olunur?

Her ne kadar şu an sizin yaptığınız gibi buna hazırlanmak da önemli olsa; asıl önemli olan zor durumdaki arkadaşa yardım etmektir. Okumaya devam edin!

Konuya çok fazla hakim değilseniz, depresyon esasında bir hastalıktır ve her hastalık gibi bazı insanlarda şiddetli gözükürken bazı insanlarda hafif bir şekilde kendisini gösterebilir. 

Günlük hayatındaki davranışlarında ya da ruh hali davranışlarında, yeni şeyler yapmaya ve faaliyetlere karşı bir heyecansızlık ve isteksizlik hissetme durumuna denir. Bu hastalığa sahip birisinin bir ruh sağlığı uzmanından destek alması gerekir. Haricen bilmemiz gerekir de çoğu insan, teşhisi konsun ya da konmasın; depresyon belirtileri gösterir.

Eğer sizin de etrafınızda depresyonla uğraşan birileri varsa ve desteğe ihtiyaçları varsa; aşağıdaki ipuçları size göre!

İlgili olarak: Daha Güzel Bir Hayat İçin 7 Psikoloji Kuralı 


1.Onlara önemli olduklarını ve sevildiklerini hissettirin/hatırlatın

Depresyondaki bir kişi önemli olmadığını ve sevilmediğini düşünmeye eğilimlidir. Bu acı bir gerçektir ve depresyonla boğuşan kişi bunun farkına varamaz.

Sizin arkadaşınızla beraber depresyonla başa çıkarken yapmanız gereken şey; onların yanında olduğunuzu ve sizin için onların gerçekten önemli olduğunu hissettirmenizdir. Arkadaşınız belki buna hemen “tamam o halde” tepkisini veremeyebilir ancak iyileşme süreçlerinde motivasyonlarına katkıda bulunur! 

Bundan daha da önemlisi, eğer arkadaşınızın bir şeye ihtiyacı olacaksa ; bu ihtiyacı hissettiklerinde yanlarında olmanız, onların size güvenebileceğini gösterecektir. Sonuç olarak onların yanında olduğunuzu söylemenizin yanında duygusal olarak da onlara destek olmuş olursunuz.

İlgili olarak: Sevgi, Barış ve Hayat Hakkında İlham Verici 8 Bob Marley Sözü 

2.Yapmayı sevdiği şeylerin hatırlatılması

Tanımını aktarırken de dediğimiz gibi, kişinin bir şeyleri yapmaya karşı hevesli olmama durumudur, depresyon. Pek tabi sevdiği şeyleri de yapmaya karşı hevesli olmuyor kişi ancak onlara bu bunalma durumuna gelmeden önce nelerden zevk aldıklarını öğrenerek; sonrası için planlarınızda kullanabilirsiniz. 

Bu şeyleri yaparak, onları dışarıya çıkararak yalnız olmadıklarını ve güveneceği insanların aslında etraflarında olduklarını hissettirecektir.

İlgili olarak: Hafta Sonu Tatilini En İyi Şekilde Değerlendirmenin 6 Yolu

3.Duygularını size açması için güvenli bir yer olduğunuzu hissettirin

Çoğu insan çevresinde veya kendinde böyle bir durumla karşılaştığında ne yapacağını bilemez ve hem depresyondaki kişi ile hem de kendisi depresyondaysa etrafındaki insanlarla bir şekilde tartışma yaşarlar.

Ancak sabırlı olmanız gerekiyor, zira sabırlı olmak hem bir erdemdir hem de eğer gerçekten arkadaşınızın iyiliğini istiyorsanız; yargılamadan sadece sabretmeniz gerekebilir.

Eğer isteksizce bir şekilde yanlarında duracaksınız, hiç durmamanız da kabul edilebilir bir şeydir. Onlar duygularını size açarken, güvenli bir liman şeklinde onların yanında olmanız gerekir. Depresyondaki kişilerinin en önemli ihtiyaçlarından birisi de gerçekten birileriyle konuşmaları gerektiğidir.

İlgili olarak: Empati Yeteneğinizi Geliştirmenin 3 Yolu 

4.İyileştirmek için mizahı kullanabilirsiniz

Kahkaha ve gülmek çok şeye iyi geliyor ancak depresyondaki birisi için kahkaha atmak en iyi ilaçlardan. 

Arkadaşınızla beraberken, ne zaman isterseniz; o zaman onu güldürmek için elinizden geleni yapabilirsiniz. Arkadaşınızın neleri komik bulduğunu bilerek, gerekirse uygunsuz olsa bile onu güldürmek için elinizden geleni yapabilirsiniz. 

Küçük bir kıkırdama bile arkadaşınızda büyük onarımlara yol açabilir, bilemezsiniz. Kısa bir süreliğine dahi olsa, duygusal durumundan uzaklaştırabilirseniz onu; geleceği hakkında umutları artacaktır.

İlgili olarak: 9 Günlük Tatilde Aktif Bir Dinlenme İçin Tatil Tavsiyeleri 

5.Onların kendi destek sistemlerini kurmalarına yardımcı olun

Her ne kadar birçok şey saysak da hem arkadaşınızın başka insanlara da ihtiyacı olacak hem de sizin bir süre sonra ara vermeniz gerekecek. 

Ancak bilmeniz gereken şey: Depresyonla uğraşan insanların eski mutlu günlerine dönmeleri için sağlam bir destek sistemine ihtiyaçları vardır. 

Eğer gerçekten önemsiyorsanız, arkadaşınızın arkadaş grubundaki diğer arkadaşlarına ulaşarak destek sisteminin oluşmasında yardım isteyin ve neler yapabileceğinizi konuşun. 

Bu şekilde hem arkadaşınızın sağlıklı durumuna geri dönmesini kolaylaştıracaksınız hem de hızlandıracaksınız. 


Bizim veya arkadaşlarımızın farketmez, hayat gerçekten güzel ve depresyonla uğraşmaya çalışan insanlara bunun bir şekilde hatırlatılması gerekir. Haricen bu konuyla ilgili olarak hiç bu aşamalara gelmeden güçlü bir şekilde durmak istiyorsanız aşağıdaki yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz.

İlgili olarak: Mental Olarak Güçlü İnsanların Farklı Yaptığı 5 Şey 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kilo Verdiren Sağlıklı ve Lezzetli Atıştırmalıklar

absolut reklam kampanyası andy warhol

Absolut Vodka ve Hala Popüler Olmalarını Sağlayan Reklam Kampanyaları