disney filmleri
in , ,

Disney Filmleri İle 4 Değerli Pazarlama Dersi

Disney fimlerinden öğrenebileceğimiz ve işletmelerimizin pazarlama stratejilerine uyarlayabileceğimiz pazarlama dersleri.

Benjamin Franklin, “Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.” (Söyle ve unutayım, öğret ve hatırlayayım, bana yaptır ve öğreneyim.) Elbette, bu kelimeler yaşamın birçok sektörüne ve işine uygulanabilir. Walt Disney, filmlerinde bize aslında ufak ufak dersler vermektedir. Bunları algılamamız ve bundan fikirler ile ayrılmamız gerekmektedir.

İlgili olarak: Walt Disney’in Müşterileri İçin Uyguladığı 6 Alışılmadık  Kural

1. Eğlence satıyor

Disney filmleri neden bu kadar iyi ve güzel olduğuna baktığımızda, bize eğlence satıyor, çok güzel uzun soluklu hikayeler üretiyorlar, Reklamlarına baktığımızda bile zevk veriyor ve mutlu olmamızı sağlıyor. Reklam sektöründe de üstünlük sağlamış durumdalar. 

Kısa kesit hikayeleri bile zevk  vermekte, ürün yerleştirme ile reklam içeriğini arttırmakta. Disney , kalbinde bir şovmen.Hikayeler,süper kahramanlar… Bütün duyguları tattırarak kendine bağlayan bir yapıya sahip. İstemeden kapılıp giden bir rüzgar gibi . Bunun sayesinde satışıda artıyor sinema biletleri,  CD, DVD daha doğrusu Marka satıyor.

2. Uzun anılarla pazarlama

Bu hikayelerin güzel olmasının ve içimizi ısıtmasının bir sebebi de hayatlarımızdan bir kesit bulundurması. Kendimizi bu hikayedeki karakterler ile bağdaştırırız. Daha sonrasında unutmayız, unutamayız; neden derseniz o karakterler beynimizin bir köşesinde somutlaşır ve bizimle beraber kalır. Baktığımızda spor kulüplerinin maskotları da Disney’den ödünç alınmıştır.  Pazarlama yöntemlerinden bir tanesi de budur.

3. Hedef  ve strateji 

“Strateji” gibi bir yönetim kelimesinin kullanımı, Disney filmlerinin sahne arkasında bir çok şey vardır. Liderlik mükemmelliğe, uyumlu planlı çalışmaya hitap eder. Disney’in tema parklarında, müşteriler misafir ve işler roller, çalışanlar, oyuncu kadrosudur ve bunlarının güzel bir strateji ile planlanması ve hedef kitleye uyarlanması gerekmektedir.

Pazarlama, diğer tüm ticari işlevlere monte edilmesi gerekir. Ancak çoğu işletme için pazarlama sadece bir işlevdir. Bu bir süre sonra  operasyonlar, yasal, uyumluluk ve insan kaynaklarının ortaya çıkmasından sonra gelir.

İlgili olarak: Ertelemenin ve Daha Fazla Üretken Olmanın 7 Stratejisi

4.Disney, hayal gücünü ön planda tutar!

En sıkıcı endüstriler bile, içerik pazarlamasını ve sosyal varlığını öne çıkarmanın yolları vardır. Hayal gücü Disney’de başta gelir bunun sayesinde bu projeler oluşur. Eğer proje üretemezler ise satış pazarlama gibi kriterlerden bahsedemeyiz.Apple’ın da iPhone’u olmasa, Land Rover’ın boxy tasarımı da satmıyor olsa, BMW’nin mini modeli şimdi unutulmuş bir garajda olsa ama bu olmadı değil mi? On yıl sonra bile, Disney’i hala seviyoruz çünkü hayal gücünü seviyoruz.

kaynak:https://www.entrepreneur.com/article/278453

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

etkili iletişim taktikleri

İlişkilerde İletişimin Kalitesini Bir Anda Nirvanaya Çıkaracak 5 Taktik

Sevdikleriniz Neden Sizden Tavsiye Yerine Doğrulama Bekliyorlar?