Ücretsiz oyun, eğlenerek kodlamayı öğreten
in , ,

Eğlenerek Kodlamayı Öğreneceğiniz 4 Ücretsiz Oyun

Hem kurulumu kolay, hem de öğreticilikleri yüksek olan 4 adet tarayıcı tabanlı ve ücretsiz oyun ları sizin için bir araya getirdik.

İsterseniz üniversite öğrencisi olun, isterseniz yeni mezun olun; yabancı dilinizin yanında sizden bir de yazılım dile istenen bir Dünya’da yaşıyoruz artık. Eğer bu konuda altyapınız yoksa da ilk aşamada bir yazılım dilini öğrenmek sizin için sıkıntılı olabilir. Biz de bu yazımızda hem eğlenebileceğiniz hem de öğrenebileceğiniz 4 adet tarayıcı tabanlı oyunu sıraladık.


CodeCombat

HTML5 tabanlı olan bu oyun, RPG yani Role Playing Game (rol yapma oyunu) olarak geçiyor. Oyunu oynarken ister istemez de yazılımın temellerini öğreniyorsunuz.

CodeCombat, yazılımcı olmak için heveslenen gençlere hedef alıyor.
CodeCombat, yazılımcı olmak için heveslenen gençlere hedef alıyor.

Oyunda bir kahramanı yönetiyorsunuz ve maceradan maceraya koşuyorsunuz. Bölümler ilerledikçe kazandığınız deneyim puanlarıyla da karakterinizin yeteneklerini geliştiriyorsunuz.

CodeCombat oynayarak yazılımı öğrenin!

CodeCombat; JavaScript, CoffeeScript, Lua ve Phyton dillerini destekliyor. Bu oyunu oynayarak dizilimleri, değişkenleri, vektör çizimlerini ve bunlardan çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.


Code Hunt

Code Hunt, Microsoft Research tarafından geliştirilen bir başka HTML5 tabanlı bir bilim kurgu oyunu. Oyunda bulunan 14 bölümdeki amacımız, bize verilen kodları tamir etmek. Oyun Java ve C# dillerini destekliyor.


CodinGame

CodinGame, seviyeyi biraz daha yükselterek; kendini geliştirmek isteyen yazılımcıları mücadelenin içine sokuyor.

Eğlenerek kodlamayı öğren!
Eğlenerek kodlamayı öğren!

CodinGame; PHP, C ve JavaScript gibi dilleri de içerisinde barındıran 20’den fazla programlama dilini destekliyor. Kullanıcı arayüzü ise gayet açık ve özelliklerle dolu.


Screeps

Screeps, işleri daha da ilerleterek binlerce insanın internet üzerinden aynı ayda oynadığı bir oyun. JavaScript’te ilerlemek isteyenler için en iyi seçenek.

Screeps ile kendinizi JavaScript alanında gayet ilerletebilirsiniz.
Screeps ile kendinizi JavaScript alanında gayet ilerletebilirsiniz.

Screeps, creeps denilen üniteleri kontrol ederek madenler üretebileceğiniz; arazilerinizin olduğu bir strateji oyunu. Ki yukarıda da söylediğimiz gibi binlerce insan aynı anda oynadığından dolayı komşularınızla da karşılaşıyorsunuz.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

freelancer olarak ya da kendi işinizde çalışıyorsanız öğrenmeniz gerekenler

Kendi İşinizde Çalışıyorsanız Bilmeniz Gereken 7 Şey

Üretkenliğinizi Etkileyen 6 Kötü Davranış (İnfografik)