in

Elon Musk’ın Başarı İçin Uyguladığı 3 Üretkenlik Sırrı

Aynı anda birden fazla şirketi ile uğraşan ve ortalama üzeri performans göstererek adından söz ettiren Elon Musk’ın bu başarısı ile ilgili 10 sırrı.
Bu yazıda yazılanları bazıları için esinlenilen kaynak, Elon Musk-Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabıdır. 

Elon Musk, birden fazla şirket ile aynı anda ilgilenerek başarıya ulaşan ve Dünya’daki çoğu insanın adından haber duyduğu bir girişimci. Ancak bizler de onun hayatındaki çoğu üretkenlik sırrını hayatımıza adapte edebiliriz.

Elon Musk’ın başarısı için bizlerin de hayatına alabileceği 10 üretkenlik sırrı:

1)Güne kritik olan işle başlamak

Üç tane şirketin CEO’su olarak, her gün en yukarıda kalması için birçok şeyi aynı anda yapması gerekiyor. İşte tam da bu yüzden her gün en önemli işlerini yaparak güne başlıyor. Bu konuda en önemli şeylerden birisi de e-postalarını kontrol etmek. Bütün bu işlerini devam ettirmesi için Elon Musk’ın kritik olan iletişimlerini de ilerletmesi gerekiyor.

Sizin için de en önemli olan işiniz nedir? Eğer bunu söyleyemiyorsanız, bir işe başlamadan önce bunları belirlemek için 80/20 kuralını kullanın.


2)Geribildirim

Musk’ın çok sıkı, farklı lokasyonları içeren bir programı olması sebebiyle bazı konularda geribildirim mekanizmalarını oluşturmak onun daha çok işine yarıyor. Bu yüzden etrafındaki insanları seçerken ya da eleman alımında iken geribildirim kapasitesi ve yeteneği yüksek olan kişilerle çalışıyor.

Eğer siz de geribildirim mekanizmasını hayatınza adapte edecek olursanız, hem profesyonel hem de kişisel hayatınız için gayet pozitif etkileri olacaktır. Ve eğer gerçek bir etki almak istiyorsanız da negatif geribildirim mekanizmasını kullanmanız gerekir. Yani eğer bir soru sorulacaksa “bana neyi sevdiğini söyle.” değil de “bana neyi sevmediğini söyle.” daha efektif olacaktır.


3)Planlama

Yukarıda da söylediğimiz gibi üç şirketi başarılı bir şekilde çalıştırmak kolay değil. Zamanı nasıl daha iyi kullanacağını sürekli geribildirim mekanizmalarıyla öğrenen Musk, bu konuda sürekli gelişime açık.

Mühendislik, tasarım ve üretiim gibi konuları hep ön planda tutuyor ve zamanının yaklaşık %80’inini bu konulara ayırıyor.

Elon Musk, çok yoğun olduğundan dolayı gününü 5 dakikalık parçalara ayırıyor. Ancak siz de gününüzden gerekli olan verimi alacaksanız ve onun kadar da yoğun bir programda çalışmıyorsanız, gününüz daha uzun vakitlere örneğin 30 dakikalık vakitlere bölebilirsiniz.

Ve bu zaman bölmeleri yaptığınız esnada her şeyi yaptığınızdan emin olmalısınız: e-postalar, müşteriler, yemekler…

Bir yapılacaklar listesi ve bununla senkron çalışan bir takvimle çalışmak yararınıza.


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Girişimciler Neden Bir Takıma Katılmak Yerine Şirketlerini Kuruyorlar?

Başarılı Girişimcilere Göre Başarı Nedir?