in ,

Empati Yeteneğimizi Geliştirmenin 3 Yolu

Empati, bugünlerde daha da kaybedilen bir olgu. İster istemez yalnızlığa giden modern Dünya’da empatiyi özendirmek ve geliştirmek biraz zor.

Ancak, empati kurabilmek esasında birçok yararı vardır: Çevrenizdeki insanların motivasyonlarını ve bu insanların ihtiyaçlarını anlayacaksınız. Çevrenizdeki insanların davranışlarının sebepleri ne kadar tuhaf olursa olsun; siz bu olayların mantıklarını da anlamaya başlayacaksınız. Bu şekilde çevrenizdekileri daha az yargılayacaksınız ve bu şey ister istemez sizi daha az stressiz birisi yapacak.

Empati yeteneğinizi geliştirirseniz de; yaptıklarınızın etrafınızdakileri nasıl etkilediğini farkedeceksiniz. Etrafınızdakileri tehdit etmek veya manipüle etmek yerine onların hayatlarına dokunabilecek ve ilham verebileceksiniz. Hatta bir yerden sonra siz empati kurmaya çalıştığınızda esasında zihinleri okumaya başlıyorsunuz.

Metod #1: Okumak

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kitap okumak ve özellikle de kurma edebiyat kitaplarını okumak; bilişsel empati yeteneğinizi geliştiriyor ki bu yetenek başkalarının ne düşündüğünü, niyetini, neye inandığını veya ne isteyeceğini bilmenize yarar sağlıyor.


Metod #2: Ayna olmak

Dinlemek hepimizin bir yere kadar tahammül edebileceği bir şey. Bir yerde otururken, insanların telefonlarıyla ilgilenmesi ve ya da bir menüye bakarken aynı zamanda dinleyememesi gibi birçok durumu hatırlayabilirsiniz. Yarı dinleme şeklinin tersi, aktif dinlemedir.

Karşınızdaki gerçekten dinlediğiniz göstermek hem yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırır hem de karşınızdaki kişi ile gerçekten konuşmak istediğinizi gösterebilirsiniz.


Metod #3: Sihirli olan 3 ifadeyi kullanın

  1. “Anladım.”
  2. “Bu bana mantıklı geliyor.”
  3. “Tabi ki öyle hissediyorsun.”

Toplamda sadece 9 kelime eşit, ancak doğru kullanırsanız; ilişkilerinize eşit olabilir. İlişkilerinizi değiştirecek.

Bu kelimeler, doğru kullanıldığında gerçek empatinin sonuçlarıdır. Eğer karar yakınınızdaki kişinin bir nesneye rahatsız edici bir şekilde baktığını görürseniz; bu kişinin bunu onaylamasa bile size anlayış göstereceğini farkedeceksiniz; hissedeceksiniz. Bu size güvenli bir ilişki yaratacaktır.


Yazıyı okumak için üzerine tıklayın!

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

instagram influencer marketing

Instagram’da Artık Aynı Yerleri Aynı Şekilleri İle Fotoğraflıyoruz ve Bu Çok Korkutucu

İnsanlar Çılgınca Davrandığınızı Düşündüğünde Bile Hayallerinize Nasıl İnanırsınız?