in ,

En Az Sigara Kadar Zehirli Olan Ancak Bilinmeyen 5 Şey

Oturmak, yalnızlık ve daha nicesi…

Yapılan çalışmalara göre yalnızlık, oturmak, uykusuzluk, güneşlenmek ve sağlıksız beslenmek de sigara kadar ölümcül olabiliyor.

Dünyada ve ülkemizde sigara içme oranı yavaş yavaş azalmakta. Ülkemize baktığımızda sigara içme oranı 2008 verilerine göre %35 iken şuan 2018 yılında yerel sigara içe oranı %27 ye gerilemekte. Fakat sigara hayatımızdan çıkarken habersizce yerini başka eylemlere yada eylemsizliklere bırakıyor. 
Yapılan çalışmalara göre yalnızlık, oturmak, uykusuzluk, güneşlenmek ve sağlıksız beslenmek de sigara kadar ölümcül olabiliyor.

Yalnızlık

Yalnızlık başlı başına bir sorun. psikolojik hastalıkları da beraberinde getiren bir problem aslında. Sosyal medyanın dünya çapında ilerlemesi ve kişilerin birbirleri ile teması kesmesi sonucu ortaya çıkan sonuç.Bunun sonucunda da yalnızlığın ölüme kadar götürebileceği düşülmekte.

Oturma

2014 yılında çalışmalar ve araştırmalar  sonucu oturmanın farklı kanser riskini  arttırdığı gözlenmektedir. Bu araştırma 6 milyon kişi üzerinde test edilmiş be kanıtlanmıştır. Bu oturmak boş bir günde televizyon izlemek, iş yerinde oturmak. Oturmaktan kastımız 2 saatten fazla hareketsiz oturmak yani hiç bir şekilde hareket etmeme eylemsizlik aslında.

Uykusuzluk

Aslıdan herkes de bulunan bir hastalık. Farkında değiliz fakat uykumuzu tam alamıyoruz. kaygılarımız,stresimiz,planlarımız veyahut huzursuzluk bizi etkilerken uyku problemine yol açmakta. Uykusuz kalma problemi sigara gibi kalp krizine veya inme gelmesine sebep olmakta.

Zayıf uyku, sigara, antrenman ve zayıf beslenme ile birlikte kardiyovasküler hastalık için değiştirilebilir bir risk faktörü olarak görülmelidir.

Bronzlaşma

Solaryum da bronzlaşmaktan bahsedersek, Güneş banyosu gibi yani çıplak güneş altında güneşleme işlemi ile bir tutulmakta fakat bu yanlış bir düşüncedir ve sigaradan daha tehlikelidir. Sigara içtiğimizde akciğer kanserine yol açabilmekte fakat solaryum cildimize yolladığı ışınlar sayesinde cilt kanserine neden olabilmekte.

Kötü Beslenmek

Doymuş yağlar, işlenmiş yiyecekler, insanları sigara içmekten daha fazla olmasa bile, potansiyel olarak ölümcül hastalıklara maruz bırakabileceğini göstermiştir. Evet şeker hastalığı,kolesterol  yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı bu hastalıklar düzensiz beslenme sonucu oluşmaktadır. 
2016’da sağlıksız beslenmenin sebep olduğu ölüm oralarını inceleyen araştırmacılar, bu oranların alkol, uyuşturucu, korunmasız seks ve tütün ürünleri kullanımının toplamından daha fazla olduğunu gördü.

kaynak: businessinsider

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gündemi Takip Etmek: İş Dünyası