facebook kullanmamak
in , ,

Facebook’la Ayrılma Vakti Geldi

Whatsapp ve Instagram’ı bırakarak başlamak şartı ile

Facebook gibi şirketler büyüdükçe artık demokrasi için daha da büyük tehdit olmaya başlıyorlar. 

Facebook, Amazon, Google ve benzeri şirketler büyümelerini devam ettirdikçe ister istemez daha büyük şirketler olmaya başlıyorlar. 

İnsanların Facebook’u kullanmayı bırakma fikirleri yeni değiller, Mark Zuckerberg; Instagram ve Whatsapp’ı aldığından beri teknoloji konusundaki düzenlemeler devam ediyor. Aldığı her iki şirket de sosyal medyada hızla yükselen şirketlerdi ve her ikisi de hükümetin herhangi bir denetlemesi olmadan satın alınmıştı. Rekabetle karşı karşıya gelmek yerine her iki şirketi de almak piyasayı biraz değiştirmişti. 

Facebook’u ve benzeri olan şirketleri kullanmayı bırakmak yasalara göre basit olabilir ancak yeni gelecek olan yasalarla hükümetler artık şirketlerin güçlerini kısıtlamasını çok fazla başaramayacaklar gibi. 

Google ve Facebook ücretsizken siz nasıl fiyat arttırıyorsunuz?

Hükümetler bu büyük şirketleri, tüketici ürünlerinin fiyatlarını değiştirerek durduramayabilir; zira ücretsiz hizmet veren büyük şirketler bunlar. Bu şirketler ancak davalar açılarak ve rekabetteki hukuksuzlukları gösterilerek durdurulabilir. Ancak çok geç olmadan yapılması gerekir, zira yasalar da değişiyor. İyi ürünleri olduğu için mi yoksa kötü hileler kullandıkları için mi yeniyorlar?

1914 Amerikan Clayton Anti-Güven Yasası, birleşmelerin rekabete aykırı etkilere karşı incelenmesine izin veriyor ve Facebook’a karşı davayı tüketici refah standardını değiştirmeden parçalanabilecek kadar kolay olduğunu düşünülüyor. Instagram ve WhatsApp’in satın alınmasından dolayı sosyal ağlardaki rakiplerin sayısının azaldığı ve “dikkat piyasası” olarak adlandırılan rakiplerin sayısının da azaldığı fikri var. 

En kolay yol, Whatsapp’ı ve Instagram’ı kullanmayı bırakmak

Hükümetlerin artık şirketlere karşı tavır alması ister istemez biraz daha zorlaştı. Eğer tüm sosyal ağların bir yöneticisi olmasını ve bu kişinin de Mark Zuckerberg olmasını istemiyorsanız; kullanmayı bırakmaktan daha büyük bir neden yok. Kaldı ki kişilerin buna karşı bir argümanı da olmayacaktır. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sadece Japonya’da Bulabileceğiniz Garip Ama Müthiş 14 İcat

Fransız Tema Parkı Yeni Çalışanları Kargalar