in ,

Girişimciler Neden Bir Takıma Katılmak Yerine Şirketlerini Kuruyorlar?

Sitemizde de bazen teşvik ettiğimiz bazen de gerçeklerini yüzüne vurduğumuz üzere, girişimciler neden bir takımda yer almak yerine şirketlerini kuruyorlar? 

Eğer başarılı olan girişimcilere neden bir takıma girmek yerine kendi startup’ını kurdun? gibi bir soru sorarsanız çoğu benzer cevaplar verecektir:

Çünkü kendi kendimin patronu olmak istedim. 

Riske girmeyi seviyorum.

Esnek çalışma saatlerinde çalışmayı istiyordum.

Önemli problemler üzerinde çalışarak başarılı olmak istiyordum.

Bir vizyonum var ve onunla nereye kadar gideceğimi görmek istiyorum. 

Daha iyi bir fırsat olarak gördüm ve onu yakaladım. 

Kendini aşmaktan çekinen ve fikirlerinin/yeteneklerinin bir şirkette vereceklerinden çok daha fazlasını olduğunu düşünenler genelde kendi fikirlerinin peşinden giderek kendi işlerini kurmaya çalışırlar. Bu konuyla ilgili olarak bir yazar grubunun yaptığı araştırmada ise aşağıdaki gibi bir sonuca varıldı:

“Girişimciler özgeçmişlerinin iyi olduğunu düşünürler ve eğer yalnız başlarına devam ederseler daha iyi kazançlar elde edeceklerini düşünürler.”

Yazar grubunun yaptığı araştırmanın bazı sonuçları var:

Girişimciler neden bir takıma katılmazlar?

1)Sinyalleşme

Bir iş aradığınız zaman yeteneklerinizle, bildiklerinizle, eğitim geçmişinizle ya da sigara kullanmayışınızla bile bir iş için başvurduğunuz iş verenle sinyalleşirsiniz. Sinyalleşme, esasında iki tarafın birbiri ile iletişim kurmaya çabalamasının akademik bir karşılığı.


2)Yetenek

İnsanlar, çalıştıkları yerdeki işverenlerinden daha kapasiteli ve yetenekli olduğunu düşündüğünde girişimci olmayı düşünmeye başlarlar. Çünkü işverenlerine çok fazla değer vermezler bu şekilde.3)Parası daha iyi

Eğer bir iş, kurduğunuzda para kazanmaya kurumsal olarak yapacağınız bir işten %7 daha fazla kazanabilirsiniz. Bunun nedeni ise, size maaş veren kurumsal firma verdiği maaşı belirlerken daha somut (eğitim, yabancı dil vb.) veriler kullanıyor.


4)Daha az tahmin edilebilir

Girişimci olmanın olumsuz özellikleri de var tabi. Kurumsal bir firmada çalıştığınızda bir sonraki ay alacağınız maaşı 3 aşağı 5 yukarı bilebilirsiniz. Ancak girişiminizde bir sonraki ay kazanacağınız para değişkenlik gösterecektir.


5)Akıllıca

Girişimciler, aynı eğitime sahip oldukları diğer çalışanlarla beraber girdikleri yetenek sınavlarında tahmin edilenden daha yüksek puanlar almışlar.


6)Eğitim

Girişimciler, herkesin aldığı formal eğitimleri almayı reddediyorlar; çünkü piyasada ihtiyaç duyacaklarını düşündükleri bu üretkenliklerini aldıkları eğitim sayesinde kaybedeceklerini düşünüyorlar.


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Teknoloji Şirketlerinden Hisse Senedi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 3 Şey

Elon Musk’ın Başarı İçin Uyguladığı 3 Üretkenlik Sırrı