Kylie Jenner ne kadar kazanıyor
in ,

Girişimcilerin Kylie Jenner’den Öğrenmesi Gereken Şeyler

Girişimcilerin Kylie Jenner’ın Şirketini Nasıl Büyüttüğü İle İlgili Öğrenmesi Gerekenler

‘leyaşında birisi olarak hayatının yarısından fazlasını televizyonda Kardashian ailesinin bir ferdi olarak yaşayan Kylie Jenner’ı çoğunuz tanıyorsunuz.

Ancak yine biliyorsanız, mirası kullanmadan sadece kendi servetini yaratmak için yola çıkan Jenner, milyar dolarlık servete de çok yakın.

Yaşadığımız bu dijital ve modern çağda iş geliştirmek için gerekli olan iki dersi bizlere verdi. Kardashian ailesinden hoşlanın ya da hoşlanmayın ama eğer bir girişimciyseniz bu iki derse kulak vermenizi öneririz çünkü bunlar kozmetik sektörünün de çok ötesinde işler için geçerli dersler.

İlgili olarak: Zorlu İşler İçin Kadın Çalışanlara 6 İpucu 

kylie jenner koruması
Kylie Jenner Cosmetics

İşler hızlanıyor

Evet, çizgi filmlerden hatırladığımız “Jetsons” zamanında değiliz ancak ister istemez yapılan şeylerin hızı artıyor, bunu uzunca açıklamaya gerek yok; her alanda bunun zaten farkındayız. Yaşam döngüleri bunlar için iyi bir örnek. Yaşam döngüsü, bir ürünün ilk satışı ile son satışı arasındaki zamandır.

1970’lerde bu yaşam döngüsü 10 yıldan biraz fazla iken günümüzde bu süre 3 yıl. Ve bu hız ile yaşam döngüsü süreleri de git gide azalıyor.

Konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse de Zara bu konudaki en iyi örneklerdendir. Her sene yeni modaya uygun kıyafetleri en hızlı şekilde piyasaya süren marka Zara’dır.

Yaşadığımız bu mobil ve dijital çağda ise bazı mobil uygulamaların yaşam süresi 1 haftaya kadar düşebiliyor.

Peki bu dediklerimizle sizin girişiminizin ne alakası var ve daha da önemlisi Kylie Jenner Cosmetics’ten neler öğrenebilirsiniz? Okumaya devam edin

İlgili olarak: Yeni Bir Başlangıç İçin En İyi 6 Sektör

kylie jenner ne kadar kazanıyor


Ders 1: Refleksif davranmak en önemlisi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi değişim hızının arttığı bir Dünya’da kendinizi bir birey ve girişimci olarak geliştirebileceğiniz en önemli konulardan bir tanesi de çeviklik.

Markanızın bilinirliği, trendleri ve geçmiş trendleri takip etme; gelecek trendleri tahmin etme bir yere kadar size başarı sağlar. Değişen tercihleri, müşteri takiplerini, müşteriye ulaşmanını yeni yollarını ve teknolojik aksaklıkları takip etmezseniz; başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz.

Kylie Jenner’in şirketi yeni ve küçük bir şirketken bile refleksif eylemleri ile gayet başarılı bir şirketti. Bir yılda kazandığı milyonlarca dolara rağmen sadece bir avuç çalışanı var. Her halükarda şirket, modayı ve yeni teknolojileri takip ederek yeni ürünleri piyasaya sürmeyi başardı. Bu yazıyı yazdığımız Ağustos 2018’de Kylie Jenner Cosmetics 290’dan fazla ürün satıyor.

İlgili olarak: Başarılı Türk Kadın Girişimciler 

Buradan çıkarmamız gereken ders 100’ler ürün satmanız değil, müşterilerinizin isteklerine ve tercihlerine göre refleksif davranarak yeni ürünleri piyasaya sürmeniz. Bunun yapabilmeniz için de 2 yol mevcut:

1.Sözleşmelerinize güvenin

Kylie Jenner, bu ürünlerinin hiçbirini kendisi üretmez. Geliştirilme ve üretimde kendisi yoktur. Ürünleri hızlıca üretmeyi, geliştirmeyi ve pazarlamayı sağlayan Seed Beauty adlı bir şirketidir.

Siz de şirketiniz için benzer bir yaklaşım sağlayabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanında geliştirme, üretme veya lojistik hizmetleri veren birçok şirket mevcut. Siz şirketinizde bu hizmetleri veriyor olsanız bile bazı bölümlerde daha hızlı ve efektif davranmak için diğer şirketlerden yardım almak mantıklı olabiliyor.

2.Yalın kalın

 

Karar verme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, karar veren kişilerin sayısını düşük tutmanız gerekecektir. Eğer bir karara 5 kişi imza atacaksa bu ister istemez 1 kişinin karar  vermesinden daha uzun sürecektir.

Kylie Jenner da birçok kararı alma yetkisini beraber çalıştıklarına devretti, Seed Beauty ve Shopify kendi alanlarında kararları alıyorlar.

Sizin işinizde bazı şeyler Kylie Jenner’daki gibi olmayabilir ancak kararları alan kişilerin bir üst komitede olmasını değil de kalifiye çalışanlar tarafından oluşturulan bir özerlikte olmasını sağlayabilirsiniz. Valve bu konu ile alakalı olarak güzel bir örnek olabilir


kylie jenner ne kadar kazanıyor

Ders 2: Müşterilerinizle beraber oluşturun

Potansiyel ve gerçek müşterileriniz sizin için en önemli olanlardır. Onlarla sürekli iletişim halinde olmanız gerekir. Kylie Jenner, bunu sürekli sosyal medya aracılığıyla yapıyor, bunun yanı sıra da AVM’lerde de bununla ilgili olarak çalışmalar yapıyor. Yani sürekli müşterileriyle ilgileniyor.

Müşterilerinizin çoğu Instagram ya da Snapchat kullanmıyor, onlarla iletişim kurmanın başka yollarını da aramalısınız. Belki bu önceden çok maliyetli ve imkansızdı ama artık internetle beraber daha da kolaylaştı.

Kylie Jenner Cosmetics, ürünlerini hayal ettikten sonra bir araştırma grubu üzerinde denemiyor aksine ürünlerini müşterileriyle beraber oluşturuyor. Sürekli iletişim hali, müşterilerin de bu süreçte söz hakkı olmasına izin veriyor.

Sizin girişiminizde de gerekirse müşterileriniz kurumsal firmalar olsun, onlarla sürekli iletişim kurmanın yollarını aramalısınız. Siz onlara hizmetlerinizle onlar da size ürün oluşturmada yardımcı olabilmeliler. Günümüzde pazarlama yaklaşık olarak böyle bir şey.

İlgili olarak: CEO’ların Müşteri İlişkilerindeki Yaratıcı Cevapları 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Milli Gurur Roketsan Guinness Rekorlar Kitabında

Çalışmak İçin Gidilebilecek 5 Ülke Önerisi