Girişimcilerin okuması gereken kitaplar
in , ,

Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap

Girişimcilerin ve adayların, bir işe başlamadan önce ve başladıktan sonra aldığı kararlarda referans olması niteliğinde girişimcilerin okuması gereken 5 kitap sıralandı.

Öncelikle bu yaz için Bill Gates’in önerdiği okuma listesine ulaşmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Bill Gates'ten yazlık okuma listesi


Girişimciler; iş planını oluşturmalı, müşterisinin tanımlamalı, kaynaklarını ve hedeflerini tanımlamalı, giderlerini ve gelirlerini tanımlama ancak aynı zamanda okumalı!

Artık ister istemez etkinlikler, internet sertifikaları gibi şeyler eğitim ve öğrenme için yeterli gözükse de ne yazık ki yeterli değil. Ancak popülerleşen bu mecralar yüzünden bu konuda yeterince kitap da yazılmıyor malesef.

Bu yazımızda sizin için bu konuda içerik olarak girişimcilere (size) yardımcı olabilecek kitapları derledik!

Girişimcilerin okuması gereken kitaplar:


1)Disciplined Entrepreneurship – Bill Aulet – Başarılı Startup için 24 adım

Girişimciliğe olan ilgi küresel ölçekte büyüyor ancak çoğu insan hâla girişimciliğin öğretilemeyeceğine başarılı olanların, diğerlerinde olmayan bir özellikle dünyaya geldiğine inanıyor. Ne var ki en büyük girişimcilerin Richard Branson, Steve Jobs, Bill Gates ve daha birçoklarının gerçekte tek bir ortak özelliği var: Muhteşem ürünler yarattılar.

Disciplined Entrepreneurship inovatif ve üstün başarılı bir ürün yaratmak üzerine adım adım ilerleyen kapsamlı, bütünsel ve ispatlanmış bir yaklaşım sunuyor. Sizi o optimal ve şık çözüme-tüm işinizin temeline götürecek yinelemeli sürece odaklanıyor. Yarattığınız şey fiziksel bir ürün, hizmet ya da bilgi dağıtımı da olsa Disciplined Entrepreneurship gereken süreci gayret eden herkesin öğrenebileceği 24 adıma bölüyor.

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın.


2)Enchantment (Büyüleme) – Guy Kawasaki

Enchantment

Kalbi, zihni ve davranışları değiştirme sanatı

Enchantment: The Art of Changing Hearts, Minds, and Actions (Büyüleme: Kalbi, Zihni ve Davranışları Değiştirme Sanatı), Guy Kawasaki’nin onuncu kitabı. Yazar bu kitapta yüksek etik standartlardan ödün vermeden bireylerin eylemlerini nasıl etkileyebileceğimizin yollarını açıklıyor. Kawasaki “insanları büyülemek ne zaman ve neden gereklidir?” sorusuna yanıt ararken büyüleme kavramının temellerini, yani çekiciliği, güvenilirliği ve önemli bir nedene sahip olma gerekliliğini açıklıyor. Kitapta ele alınan diğer konular arasında lansman, direnişi alt etmek, büyüleme sürecini uzun vadede etkili kılmak ve teknolojiyi kullanmak var. Ayrıca çalışanlarınızı ve patronunuzu büyülemenin yollarına eğilen özel bölümlere de yer veriliyor. Kitapta, büyülemeye karşı koymak isteyebileceğiniz zamanlar için yol gösterici bir bölüm de bulunuyor.
Eğer dünyayı ya da sadece bir bölümünü değiştirmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre.

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın.


3)Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün – Seth Godin

Mor inek farklılaşarak işinizi dönüştürün

“Amerikan şirketlerinin yönetim kurulu odalarında niye hiç Mor İnek yok? Seth Godin, küçük ölçekli girişimcilerin, kitapta anlattığı mor yolu izleyerek büyük başlar arasında kendisine nasıl yer bulabileceğini, onları nasıl geçeceğini eğlenceli bir dille anlatıyor.” Al Ries”

Kitaba ulaşmak için tıklayın.


4)Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

Birileri, mağazanıza dair en küçük bilgi parçasını topluyor, harmanlıyor, sindiriyor, sınıflandırıyor olsaydı; mağazanın konumunu, vitrini, ürünlerin bulunduğu her askılığı, rafı ve tezgâhı, ambalajı, her afişi, broşürü, giriş ve çıkışları, pencere ve duvarları, asansör ve yürüyen merdivenleri, giyinme kabinlerini, kasiyerin ve tezgâhların önündeki, tuvaletlerdeki kuyrukları ve her koridorun her santimetresini inceleseydi…

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayınız.


5)Blink – Düşünmeden Düşünmenin Gücü – Malcolm Gladwell

“Blink: Ne zaman yeni biriyle tanışsak, karmaşık bir durumla yüz yüze gelsek veya güç biradım atmak zorunda kalsak birdenbire ortaya çıkan anlık izlenimlerin ve kararların içeriğiyle ilgileniyor. Gladwell, zihnimizin nasıl tepki verdiğini incelediği bu kitabında çok düşünmeden alınan kararların, ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabildiği örnekleri çözümlerken, her zamanki gibi madalyonun diğer yüzüne bakmayı ihmal etmiyor ve içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor.”

Bültenden

Kitaba ulaşmak için tıklayın. 


Girişimcilerin izlemesi gereken belgeseller
Yaziya gitmek için üzerine tıkla!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaizen'in 10 Prensibi

KAIZEN’in 10 Prensibi

Benedict Cumberbatch’ten Başarı Tavsiyeleri