girişimcilikle ilgili yalanlar
in ,

Girişimcilik Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Yalan

Bu yazımızda girişimci kimlikli kişilere, bu işlere girmeden önce söylenen yalanlarını derledik.

Balıkçılarla girişimcileri ortak bir paydada buluşturup bu sitede paylaştıran şey sizce nedir? Düşündükten sonra bulamadınız sanırım, genelde böyle oluyor; olsun. Balıkçılar ve girişimciler, uzun süre karaya ayak basmadıkları o büyük hikayeleri ile meşhurdurlar.

Bu yazımızın ana konusu da bu, evet sürekli pozitif şeyleri anlatıp ülkedeki ekosisteme katkıda bulunmaya çalışmak güzel ancak bir de bu tarafı var. 

Girişimcilikle ilgili yalanlar:

Girişimci olmak müthiş bir şey

“Girişimcilikte en büyük hata ya da yalan, herhangi küçük bir start-up’ta bile kendinizi CEO olarak insanlara göstermeniz.” Bu küçük start-up’taki çalışma süreciniz herhangi 9-5’ten daha zordur. Daha az yiyip daha çok çalışmalı ve daha az uyumalısınızdır. İster istemez bu sizi daha yorgun ve zayıf birisi yapacaktır. 

Yani girişimci olmak sizin hayatınıza çok şey kattığı gibi çok şey de götürebilir; burada belki de ne kadar müthiş olduğunu sizin karar vermeniz gerekiyor.

İlgili olarak: Girişimcilerin Kylie Jenner’dan Öğrenmesi Gerekenler 

İhtiyacın olan tek şey güzel bir fikir

“Mükemmel bir fikir, başlangıç için gerçekten önemlidir. Ancak bundan daha önemlisi doğru bir stratejinizin olması.” Herhangi bir stratejiniz olmadıkça ve hatta yanlış bir stratejiniz oldukça; ne kadar tutkulu bir çalışma gösterirseniz gösterin, bir şeyler illa ki yanlış gidecektir. Ve sonuç genelde başarı olmayacaktır. 

En nihayetinde bir işe başlamak o işin yarısını yapmak gibidir deriz, belki hem psikolojik olarak hem de somut olarak öyledir. Ancak fikriniz sizi sadece bir yere götürür, başarılı bir strateji ile tutkulu bir çalışma ise sizi başarıya götürür.

İlgili olarak: Başarılı Türk Kadın Girişimciler

Sevdiğin işi yap, para zaten gelecektir

“Hiçbir kelime ya da cümle, sevdiğiniz işi yaptığınızda tonlarca para kazacaksınız cümlesinden daha fazla başarısız girişimci yaratmadı.” Aslına bakarsanız, bir insanın sevdiği bir şeyi yapması çoğu zaman paradan dolayı değil, etrafındakilere hizmet etme sevgisinden dolayıdır. 

Yapmayı sevdiğiniz her iş, sadece size değil; etrafınızdaki hiç kimseye para kazandıracak bir iş olmayabilir. Evet sevdiğiniz şeyi yapmanız önemli ancak para kazanmanız da önemli.

İlgili olarak: Korkularını Kullanarak Nasıl Daha İyi Bir Girişimci Olabilirsin?

Büyümeye gitme problemleri çözer

“Yeni girişimciler, bazen daha fazla hacmin ve müşteri potansiyelinin her şeyi çözeceğini düşünüyorlar. Para kazanmaya başladıktan sonra bir devrilme noktası olduklarından habersizler.” Girişiminizde oluşturduğunuz iş modelinin, satış maliyetlerinin ve size yapılan yatırımların getirilerinin gerçekçi matematiklere dayanması gerekiyor. Daha fazla satmanız, her zaman da iyi değildir. 

İlgili olarak: Başarılı Girişimcilere Göre Başarı Nedir? 

Girişimciler yalnız kurtlardır

“Girişimci olmak olabilecek en büyük toplum odaklı çalışmadır.” Sitede de sürekli belirttiğimiz üzere, girişimci olmak/lider olmak takımla birlikte ailenizle, meslektaşlarınızla veya arkadaşlarınızla aranızdaki iletişim bağlarının kuvvetli olmasını gerektirir. Girişimciliği veya girişimci olmayı yalnız bir kişi olarak algılamaksa en büyük yanılgı. Ve yüksek ihtimalle de başarısızlığın garantisidir.

Birileri ile ortak kurucu olun diye demiyoruz, ki zaten sizinle aynı tutku paylaşan kişilerle de bunu yapmayın ancak bir takımınız yoksa ya da olan takımınızla iletişiminiz kötü ise bunu gözden geçirin.

İlgili olarak: Girişimciler Neden Bir Takıma Katılmak Yerine Şirketlerini Kuruyorlar?

Özgürlük

“En büyük yanılgı, girişimcilik size özgürlük verir. Hayır, aksine başlangıçta hayatınızda ne kadar özgürlük varsa tüketir.” Eğer başarıya gitmeye gücünüz, tutkunuz yoksa; bu biraz boğucu olacaktır ve sizi hiçbir şekilde özgür kılmayacaktır. 

İlgili olarak: Sözde Girişimciler Yani Wantrepreneur’lar İçin Tavsiyeler

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çalışma Dönemi Başlıyor: Bahar Yorgunluğuna Karşı Önlemler

motive eden filmler listesi

Tam da İhtiyacınızın Olduğu Durumlarda Motivasyonunuzu Arttıracak Filmler Listesi