Google'ın 10 altın kuralı
in ,

Google’ın 10 Şirket Felsefesi

Çoğu kişinin internette gördüğü ilk sayfa olan Google’ın şirket felsefesi sayfasından derlenen Google’ın 10 altın kuralı’nı sizin için derledik.

Birçoğumuzun internette karşılaştığı ilk sayfa olan hatta karşılaşında büyük bir şok yaşadığımız ancak onu tanıdıkça da içimizin ısındığı, aradığımız ya da aramıdığımız her şeyi bulabildiğimiz bir site belki de bir hayat hepimiz için Google.

Google diye bir site buldum, süper!
Google diye bir site buldum, süper!

Zannediyoruz ki bu yazıyı okuyan hiçbir insan Google’ın bulunmadığı bir hayatın hayalini kuramaz; kullandığımız hizmetlerle, işletim sistemleriyle hemen her şeyi ile hayatımızda olan Google, bunu nasıl başardı.

İşte derlediğimiz Google’ın 10 altın kuralı:

1)Kullanıcıya odaklan!

Kullanıcılarına en yüksek kullanıcı deneyimine sunmaya çalışan Google, İşte Google’ın En Yüksek Maaşlı 17 İşleri yazısında da bahsettiğimiz gibi en çok maaşını verdiği çalışanlardan birisi olarak kullanıcı deneyimi tasarımcısına en yüksek maaşlarından birisi olarak yıllık 184.000$ veriyor.

“Size hizmet ettiğimizden emin olmaya çalışırız. Sizi “farklı bir şekilde tasarlansaydı nasıl olurdu?” diye düşünmek zorunda bırakmamaya çalışırız.”


2)En azından tek bir şeyde en iyisi ol!

Google diyince aklınıza ne geliyor? İlk o renkli logosu? İkinci olarak da arama kutusu? Google, “biz arama yaparız!” diyor. Google misyon olarak kendisini videolarda, görsellerde ya da hemen her şeyde (hatta her şeyde) arama motoru olarak en iyisi olarak adlandırıyor.

“Google’ın misyonu, tüm dünyadaki bilgileri düzenlemek ve bunları herkes için erişilebilir kılarak kullanışlı hale getirmektir.”


3)İnsanların acelesi var.

Hız her zaman daha iyidir diyip her konuda hızlı hizmetler vermeye çalışıyor Google. Arama motorunda da daha hızlı açılan siteleri her zaman daha üstlerde gösteriyor. Bu yüzden tasarımcılardan hızlı siteler oluşturması bekleniyor. Hızlı olduğu için herkes YouTube’u kullanıyor, hızlı olduğu için herkes Chrome’u kullanıyor. Google insanların zamanlarından çalmak istemiyor. Bu yüzden zaman da Google’ın 10 altın kuralı’ndan birisi.


4)İnternette de demokrasi işliyor.

Google'ın 10 altın kuralı
Google’ın 10 altın kuralı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google arama motorunda çıkan aramların sonuçlarında üst sıralarda site sergiliyorken dikkat ettiği kurallardan bir tanesi de sitenin açılma hızı. Siteler ne kadar hızlı açılıyorsa o kadar yukarılarda sergilenebiliyor. Tabi ki de tek kural bu değil. Bu konuda 200’den fazla kritere sahip olduklarını söylüyorlar.


5)Mobil candır!

Mobile geçişi hepimizden önce farkeden Google, vakti zamanında konu ile ilgili olarak Android işletim sistemini alarak ve o konu açık kaynak hale getirerek en büyük hamlelerden birisini zaten yapmıştı. Ancak insanların sorularını artık sadece masaüstünden sormadığının da farkına varan Google, hizmetlerinde mobil uyumluluklarını da fazlasıyla önemsiyor. Hatta yukarıda söylediğimiz hızlı açılmaya ek olarak da mobil uyumlu sayfaları olan siteleri de üst sıralarda listeliyor.


6)Güven her şeydir!

2018 ilk çeyrekte gelir olarak 24.75 milyar dolar açıklayan Google, gelirinin bu kadar yüksek olmasının sebebi olarak karşılıklı güven oluşumu olduğunu söylüyor.

“Google bir işletmedir. Yarattığımız kazanç, şirketlere sunduğumuz arama teknolojisinin yanı sıra sitemizde ve web’deki diğer sitelerde görüntülenen reklamların satışına dayanır.” 

Kazandıkları hiçbir paranın güvenlerine etkimemesine izin vermediklerini söylüyorlar.


7)Gidilecek çok yol var!

Artık Dünya öyle bir hale geldi ki saniyede üretilen veri olarak terabytelar mertebesinde veri üretiyoruz. Hal böyle olunca da çok fazla veri olduğuna dikkat çeken Google, yollarının çok daha uzun olduğunu belirtiyor.


8)Bilgi körelmez bir ihtiyaçtır.

Google'ın 10 altın kuralı
Google’ın 10 altın kuralı, sizin için derlendi!

İnternette taradığı bilgileri herkese ulaştırmak isteyen Google, 170’den fazla dili destekliyor ve çoğunuzun bildiği üzere insanlara ücretsiz internet dağıtmak için internet balonları projesini gündemine almıştı.


9)Ciddi olmak istiyorsanız takım elbiseye ihtiyacınız yok!

Çoğumuzun ofislerinin fotoğrafını görerek büyülendiği ve oralarda çalışmak istediği; gayri resmi alanlarda hizmet veren Google’ın kurucuları, bu konuyla ilgili olarak “fikirler bulunacaksa ciddi olmaya gerek yok.” diyorlar. Ancak eğer bir fikir buluyorlarsa; -bunun için mekan ayrımları yok: Bir yemek kuyruğu da olabilir, bir playstation odası da olabilir- bu fikir çok hızlı bir şekilde uygulamaya ve test aşamasına koyuluyor.


10)Harika olmak yeterli değil!

Önceki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi bir konuda en iyisi olmayı kabul eden Google, bu durumu bir bitiş noktası olarak değil de daha çok bir başlangıç noktası olarak görüyor.


Yazılanları buradaki Google Hakkında sayfasından derledik.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nedir Bu BİGG?

Girişimsel Özgürlük Tam Olarak Ne Demek?