görsel öğrenme stili nedir?
in ,

Görsel Öğrenme İle Kariyerinizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Kariyer yolcuğunuzda sizi ileriye taşıyacak ve hızınızı arttıracak yeni metodu sizin için derledik. Görsel öğrenme için okumaya devam edin!

Bilgi hem kariyeriniz için hem de işiniz için çok önemlidir. Takıldığınız yerlerde sizi bir sonraki aşamaya taşıyacak olan şey, bilgidir. 

Ancak öğrenme şekli her zaman olamayabiliyor. Çünkü karşımıza öğrenmek için çıkan bilgi, her zaman aynı kalıpta olmuyor. Biz de bunun farkında olduğumuz için bu yazımızda görsel öğrenmeyi işledik. 

İlgili olarak: Hayatınız Boyunca Öğrenmeye Açık Olmak İçin 5 İpucu

Kendi öğrenme şeklinizi bilmek önemli mi?

Nasıl öğrendiğinizin farkına vararak, yeni öğrenmelerinizin en efektif bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bilginin farkına vararak hem daha iyi öğrenirsiniz hem de bu öğrendiklerinizi diğerlerine daha iyi bir şekilde iletebilirsiniz. 

Tabi ki de ilk önce nasıl bir öğrenme stiliniz olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Eğer bunu belirlemezseniz, aslında sizin için doğru olmayan yöntemlerle de öğrenirsiniz ancak bunlar kısa vadeli olur. Belki günü kurtarırsınız ya da o dönem için notlarınız yüksek olur. Ancak bildiklerinizin %80’ini uzun vadede unutursunuz.

Birden fazla öğrenme türü var, görsel öğrenme ile aralarında nasıl bir ilişki olduğunu farkedebilesiniz diye popüler olan 4 tanesini yazdım:

  • Görsel öğrenme stili (yazımız bunun hakkında)
  • İşitsel öğrenme stili (dinlediğini düzenleyerek öğrenme)
  • Sözel öğrenme stili (yazarak ve okuyarak öğrenme)
  • Dokunsansal öğrenme stili (dokunarak ve yaparak öğrenme)

Konunun çok dışına çıkmadan görsel öğrenme stili hakkında konuşmaya devam edelim. 

İlgili olarak: Kariyer Hayatınızla İlgili Olarak Çok Geç Olmadan Öğrenmeniz Gereken 12 Şey

Görsel öğrenme stili ile öğrendiğinizi nasıl anlarsınız?

Eğer kariyeriniz için en doğru ve yararlı olanı düşünecekseniz, etrafınızdaki gördüğünüz şekiller, semboller veya işitsel mesajlarla iç içe olmanız gerekir. 

Eğer bir yere gidecekseniz birilerinin size yol tarifi vermesi yerine haritadan bakarak gitmek size daha kolay gelmesi lazım. 

Her ne kadar bu farkındalığı hissettirmeye çalışsak da çoğu kişi kendisi için en uygun olan öğrenme şeklini kullanarak yeni şeyler öğrenmeye çalışmıyor. Ancak, eğer sizin için en doğru olan stilini tanımlarsanız; yeni şeyleri hayatınızı alırken çok fazla mücadele etmenize gerek kalmaz. 

Eğer doğru olan öğrenme şekliniz görsel öğrenme ise ve siz de bu stili kullanıyorsanız; öğrenme hızınızı 10x kat daha arttırabilirsiniz. Görsel olarak bir şeyleri öğrenirken, hem beynin farklı bölgesini çalıştırmış olabilirsiniz hem de diğer çalışma stilleri ile beraber çalıştırdığınız için beynin daha büyük bölgesini kullanmış olursunuz. 

İlgili olarak: Jack Ma, Elon Musk ve Bill Gates’in Kullandığı 5 Saat Kuralı Nedir?

Görsel öğrenme stilini nasıl kullanırsınız?

Görsel öğrenmeyi kullanmak için 4 yol mevcut.

1.Yapılacaklar listesi: Şekiller ve renkleri de kullanarak!

Bilgisayarda bulunan belki de sınırsız imkanlardan birisi de sizin üretkenliğinize etkiyecek uygulamalara ve özelliklere kolay ve ucuz bir şekilde ulaşabiliyor olmanız. Ancak eğer bir görsel öğrenici iseniz; yapılacaklar listelerini, post-it’leri geri getirmeniz gerekiyor. 

Renkler ile önceliklerinizi belirleyebilir, kategorilere ayırma gibi şeyler yapabilirsiniz. Ekleyeceğiniz şekillerle de daha dikkat çekici olmasını sağlarsınız ve akılda kalıcı olur. 

2.Raporlarınızda grafikler ve semboller kullanın

Eğer hazırlamanız gereken raporlarınız var ise; daha çok fazla işiniz var demektir. 

Grafikler, sizin ekonomik durumunuzu, bütçenizi ve hemen hemen sahip olduğunuz tüm bilgileri en etkili ve anlaşılır bir şekilde göstermenize yardımcı olurlar. Bunu hem ücretsiz uygulamalarla, hem de ücretli uygulamalarla hem görsel hem de efektif bir şekilde halledebilirsiniz.

İlgili olarak: Kesinlikle İşinize Yarayacak 300+ Dijital İçerik Kaynak

3.Haritalama ile beyin fırtınası

Bu şekilde haritalama yaparak bir şeyleri öğrenme, öğrendiklerinizi de depolama yeni bir şey değil ancak yapılacaklar listesi kadar konuşulmuyor. 

Bu şekilde bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, önceden öğrendiğiniz şeyler yeni öğrendiğiniz şeyler arasında bir ilişki kurarak kaydetmeniz lazım. 

Bu konuyla alakalı aklınızda daha fazla fikir oluşması açısından bazılarınızın da bildiği gibi dizide Sherlock dizisinde Sherlock bilgi sarayı videosu ile sizi baş başa bırakıyorum:

4.Toplantılarınızı, buluşmalarınıza video gündemi ekleyin

Bunu esasında çok fazla anlatmamıza gerek yok, hatırlarsanız; ilkokulda, lisede öğretmenlerimiz bize video ile bir şeyler anlattığı zaman hem anlatılan şey gözümüzde canlanırdı hem de aklımızda tutmamız daha kolay olurdu.

İşler iyice karıştığında, her şey birbirine girdiğinde; her şeyi bir yerde toplamak adına bir animasyon ya da olayı anlatan bir video herkesin aklındaki soru işaretinin gitmesine neden olur.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

udemy nedir udemy kupon udemy tr

57 Kere Geri Çevrildi, 58’de Hayatı Değişti: Udemy Kurucusu Eren Bali

anksiyete bozukluğu nedir?

İş Yerinde Anksiyete İle Başa Çıkmanın 3 Etkili Yolu