in ,

Gurur Kaynaklarımızda Bugün: İnternetsiz Bir Köyden Mars Aracına Elif

Artık biraz daha eminiz ki yeterli imkan verilirse herhangi bir Türk başarıya ulaşabilir

Eğer imkan verilirse, ülkemizdeki herhangi kişi herhangi bir başarıya ulaşabilir; Elif de bunun en büyük kanıtı! 

Elif, interneti olmayan bir köyde büyüdü ve inanılmaz bir şekilde kendisini geliştirerek Mars aracı geliştiren Ancha Space’te çalışıyor şu anda. 

Yozgat’ta Curali Köyü’nde, bir süre öncesine kadar kimsenin interneti bile yoktu. Sadece 17 yıl önce bu köyde doğan Elif Eda Güneş, çocukken kendi imkanlarıyla kodlama öğrenmeye başladı. 

İlgili olarak: Başarılı Türk Kadınlarında Bugün: Canan Dağdeviren

Önceleri kağıt ve kalemle kodlarımı yazdım

Çalıştığı Ancha Space’te yazılımcı olarak çalışan Elif, diğer projelerde de yer alıyor. Ancha Space ise, ülkemizden ve Dünya’dan birçok firma tarafından desteklenen bir topluluk.

Yozgat’ın internet çekmeyen küçük bir köyünde doğdum ve yazılım hayatım orada başladı. İnternet olmadığı için ve bu işi de öğrenmek istediğim için defter ve kalemimle birlikte kodlamaya başladım. Daha sonra bilgisayarıma ve internetime kavuştum, online ortamlarda kendimi geliştirmeye devam ettim. 

Elif Eda Güneş

Dünyanın en genç Mars aracı geliştiren takımı

Her başarılı insanın da yaptığı gibi, takım arkadaşlarını da unutmayan Elif, “Dünyada ilk kez en genç ekip olarak Avrupa’nın en büyük uzay yarışmalarından Rover’a katılmaya hak kazandık. Mars’taki gizli buzlanmalar için de proje gerçekleştirdim. Gizli buzlanmalarda araç kontrol kaybı yaşandığında, yapay zeka devreye girerek kontrolü devralması üzerinde çalışıyorum. Onun dışında da sağlık alanında ve başka alanlarda da projeler gerçekleştirmeye çalışıyorum.” dedi. 

İlgili olarak: Arsev Eraslan, Neil Armstrong’un Dönmesini Sağlayan Türk Yazılımcı

Akademisyon olmak istiyorum

Çocukluğundan beri en büyük hayallerinden birisinin de insanlara bir şeyler öğretmek olduğunu söyleyen Elif, “İleride de akademisyen olmak istiyorum. Şu an Prof. Dr. Derviş Karaboğa’nın destekleriyle Mustafa Akcanca ve Tuğberk Günver ile birlikte Erciyes Teknopark’ta proje geliştiriyorum. Yazılım öğrenmek isteyen insanlara ve projeleri olan insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Kesinlikle yurtdışında çalışmak istemiyorum. Ülkem adına çalışmak, benim gibi insanlarla birlikte projeler geliştirerek ülkemin teknoloji devi haline gelmesini istiyorum. Bunun için de bilimsel çalışmalar desteklenmeli diye düşünüyorum.” dedi. 

İlgili olarak: Wimbeldon’daki İlk Türk Şampiyon: 17 Yaşındaki Yankı Erel

Eğer imkan verilirse, ülkemizdeki insanların inanılmaz şeyler başaracaklarının en büyük kanıtlarından Elif Eda Güneş! Umarız yolu açık ve başarılarla dolu olur!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Müthiş Bir Şekilde Başarılı İnsanların Güçlü Özellikleri

çorapla uyumak günah mıdır?

Çoraplar Neden Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur?