İstediğiniz bir şeyleri hatırlayın, hafızanızı geliştirin.
in , ,

Hafızanızı Güçlendirmek İçin 5 Teknik

İhtiyaç duyduğunuz bir şeyi hatırlamak için yararlı teknikler ile ezberinizin gelişimine katkıda bulunun ve bu şekilde bir yıldız gibi gözükmeye hazır olun!

İlk bakışta, ezber sanki sadece Google’ın yapmakta en iyi şey olduğu gibi gelebilir. Başarıya bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, ezbere uğramanız gerekebilir. Sorun şu ki, ezberlemek artık daha kolaylaşıyor ancak kolay olan şeyler de artık daha fazla göz ardı ediliyor.

Umarız bu tekniklerden sonra belki de bir ezberleme ustası haline gelebilirsin; sınavlarında, testlerinde, okul veya iş sunumlarında en azından işleri daha da kolaylaştırmak için yeterli olan şeyleri öğrenme yetini geliştirebilirsin:

 


1)Konuşmaları ezberleme

Araştırmalar gösteriyor ki bu teknik sizin hafızanızı geliştiriyor. Konuşamaları ezberleme olayını 3 ana adıma bölebiliriz:

  1. Zihinsel olarak iyi bildiğiniz bir yerde yolculuğa çıkın.
  2. Hatırlamak istediğiniz her bilgiyi, yolculuğa çıktığınız yerdeki obje ile görselleştirin.
  3. Hafızanızdaki tekrar hatırlamak istediğiniz tekrar aynı rotayı oluşturun ve o rotalarda tekrar yürüyün.

hafıza güçlendirme teknikleri


2)Akronim

Gruplanmış kelime öbeklerini hatırlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Araştırmalar kelimeler tek ezberlemek yerine onları gruplayarak ezberlediğimiz zaman daha kolay ezberlediğimizi gösteriyor. Bunu da üç ana adıma bölebiliriz:

  1. Ezberleyeceğiniz kelimeleri ve baş harflerini belirleyin.
  2. Baş harflerinden anlamlı bir kelime oluşturmaya veya akılda kalıcı bir seri oluşturmaya çalışın.
  3. Oluşturduğunuz kelimeyi ezberledikten sonra baş harflerinden de diğer kelimeleri hatırlayabilirsiniz.

3)Kafiye

Kafiye oluşturarak ezberlemek ise sese duyarlı beynimizde, ses yapıları oluşturarak kelimeleri akustik bir şekilde kodlamamıza yardımcı olur. Kafiye oluşturarak ezberleme ezberleyeceğimiz şeyi yaratıcılığımıza bağlı olarak şiirleştirerek ezberleyebiliriz. Bu konuda daha da yardımcı olması açısından ilk olarak, numaralarla ortaklık kurabilen anahtar kelimeleri ezberlemek yararınıza olabilir. Örneğin: gir ile bir, tepki ile iki ya da güç ile üç.


4)Bağlantı kurma

Bu yönetimi ise alışveriş listesi yaparken kullanabilirsiniz. Listelediğiniz parçalar arasında bağlantı kurarak hem görsel ve anlamsal ilişki kurarak hatırlayabilirsiniz. Bu tekniği 2 ana adımda inceleyebiliriz:

  1. Listedeki her ürününüz için bir görsel oluşturarak hatırlama yapabilirsiniz. Örnek olarak bir sprey kutusuyla sabunu ve yine aynı sprey kutusuyla bitkileri hatırlayabilirsiniz.
  2. Birinci adımda çizdiğiniz sprey kutusunu başka bir ürünle ilişkilendirebilirsiniz.

hafıza güçlendirme teknikleri


5)Yığınlama

Bu yöntemi uzun sayıları ezberlerken kullanabilirsiniz. Uzun bir sayı tek haliyle ezberlemekte zorlanacağınız için sayıyı ezberleyebileceğiniz büyüklüklerde bölerek ezberlemek daha çok yararınıza olabilir.


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bill Gates’ten Yazlık Okuma Tavsiyeleri

Elon Musk'a ilham veren kitaplar

Elon Musk’a İlham Kaynağı Olan Kitaplar