hedeflerinize giden yol
in

Hayallerinize Tekrar Odaklanmanızı Sağlayacak 3 Etkili Soru

Hayallerinden vazgeçmek yerine neden yine onların senin için ne kadar önemli olduğunu hatırlamıyorsun? Bu şekilde hayatına da odaklanabilirsin?

Hayatımızı değerli kılmak için hem kişisel hem de profesyonel hedefler koyarız. Bu şekilde hem hayatımızı yaşanabilir kılarız hem de bir sonraki aşamaya gitmek için içimizde o motivasyonu taşımış oluruz. 

Herkesin başına geliyor, benim de başıma geliyor. Bazı zamanlarda hedeflerimize gidecek motivasyonu, enerjiyi veya ne gerekiyorsa onu; kendimizde göremiyoruz. Bu durumlarda yapmamız gereken şey: Birkaç adım geriye çekilmek ve kendimize bazı sorular sormak. Bu şekilde hem hayallerimize tekrardan odaklanabilir hem de doğru yolda ilerleyebiliriz. 

İlgili olarak: Hayallerinize Ulaştıracak İnsanlarla Tanışabileceğiniz 4 Mekan

Hayallere giden yolda kendimize sormamız gereken sorular

1.Nasıl hissetmek istiyorum?

Eğer gerçekte azimli bir şekilde çalışırsak, hayallerimize ulaştığımızda bir başarı hissine ulaşırız ama bu his bildiğiniz gibi uzun süreli değil aksine çok kısa süren bir histir. 

Bazı durumlarda başardıktan sonra, “E başardım ama şimdi ne olacak?” tarzı bir hisse karşılaşırız. Bazı durumlarda başarılarımızın ödemesi çok da istediğimiz gibi değildir. Belki de insanların sosyal medyada bu kadar çok paylaşmalarının da sebebi budur. 

Bu yüzden hedeflerimizi belirlerken, onlara ulaştığımızda nasıl hissetmek istediğimizi de belirlemeliyiz. Bu gerçekten motivasyonunuzu kaybettiğinizde kendinize sormanız gereken bir soru. 

Bu şekilde hissetmek istediklerinize odaklanarak, hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. 

İlgili olarak: Çalışmalarınızı Pozitif Yönde Etkileyecek 4 Öneri

2.Değerlerim neler?

Değerleriniz içerisinden 5 tanesini seçecek olsaydınız, bunlar hangileri olurdu? Değerlerden kastettiğimin ne olduğunu merak ediyorsanız, internette değerler listesi gibi bir arama yapabilirsiniz. Bu listeye baktıktan sonra sizin etkileşime geçtiğini düşündüğünüz 5 tanesini seçin ve sizin için önemlilerden 2 tanesini de yuvarlak içerisine alın. 

Bu iki değer sizin temel değerleriniz. Şahsen benim için; dürüstlük ve sağlık. Benim hayatta verdiğim kararlar ve seçtiğim hedefler bu değerlerin etrafında yoğunlaşır. Siz de kendinize hedef belirlerken bunların, değerlerinize yakın bir şekilde konumlandığından emin olmalısınız. 

Değerlerinizin ne olduğu kendinize sormanız gereken bir diğer soru. Eğer şu anda üzerinde çalıştığınız şey geçici bir şey ise yüksek ihtimalle değerlerinizle örtüşen bir hedef değil.

İlgili olarak: Pes Ettiğinizi Düşündüğünüz Zamanlarda Yapmanız Gereken 5 Şey 

3.Bir dilek hakkım olsa?

Dileklerle hedeflerin arasındaki ilginin ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Hemen açıklayayım: Çoğu zaman hedeflerimiz ve hayallerimiz sınırlıdır. Hedeflerimizi genelde hayatımızda ne olduğu, başkalarının istekleri ve ihtiyaçları ve sınırlı olan aklımızla seçeriz. 

Kendimize dilek hakkımızı sorarak, sınırlı hayallerimizden çıkarak engelsiz bir şekilde yaratıcılığımızı zorlarız. 

Bazı durumlarda bunu birkaç gün boyunca yapmak faydalıdır, birkaç gün boyunca bir dilek etrafında dolanıp sonrasında hedeflerinle alakalı olarak yeni bir şey yapabilir misin? 

Birkaç gün sonra geri döndüğünde dilek hakkını kullanarak topladığın bilgileri acaba hedeflerinde kullanabilir misin? 

İlgili olarak: Kendinize Sürekli Olarak Hatırlamanız Gereken 5 Şey

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mental Olarak Güçlü Olan İnsanların Farklı Yaptığı 5 Şey

yalnız yaşamanın avantajları ve dezavantajları

Yalnızlıktan Eğlenmeye Başladığınız Zaman Olacak 7 Şey