Düşünürken yaptığımız hatalar
in ,

Her Gün Düşünürken Yaptığımız 5 Hata

Beynimiz esasında mükemmel bir sisteme sahip olduğu için düşünürken yaptığı bazı hataların sebepleri olabilir. Bu yazımızda bunları inceledik. Düşünmek nedir?

Karşılaştığımız sorunlar ve hatalar, beynin kendi iç dünyasında oluşturduğu şeylerin dış dünya ile uyuşmadığı zaman ortaya çıkarlar. Bu yazımızda bu var olan uyuşmazlıklardan haberdar olduğumuzda önlenebilecek yanlış anlaşılmaların ve ön yargıların önüne nasıl geçeceğinizi anlatacağız.

1)Seçim paradoksu

Şaşırtıcı bir şekilde insanlar daha az seçeneği, daha fazla seçeneğe tercih ediyorlar. Günlük hayatta çok karşılaştığımız seçeneklerimiz çok olduğu zaman karar verme yetimiz adeta felç olur. Reçel deneyinde, bu şu şekilde kanıtlanmıştır: Reçeller birçok seçenekle sunulduğu zamanla insanların %3’ü bunu tercih etmiştir. Ancak seçeneklerin sayısı sınırlı olduğu zaman, seçim oranı %30’a çıktı.

Bu paradokstan kurtulmak için, karar vermekten korkmamalıyız. 


2)Doğrulama isteği

İnsanlar, eğer kendi düşündüklerini doğrulayabilirlerse; düşüncelerinin doğru olduklarını düşünmeye eğilimlidirler. Bu şekilde bir düşünme biçimi tehlikelidir, zira bizi objektif olmaktan daha çok subjektif olmaya yönlendirir. Bu, bizim kişisel tercihlerimize göre sıralanan arkadaş ortamlarımızda, sosyal medya duvarlarımızda bize yansıyacaktır. Bu şekilde sadece kabul ettiğimiz şeyleri görürüz ve bize yararı olmaz.


3)Odaklanma etkisi

Psikologlara göre, karar verme aşamamızdaki ilgili olan nesneyle ya da düşünceyle alakalı olarak geçmişte yaşadığımız tecrübelerimiz karar alma evremizdeki en önemli etkenimiz. Diğer parçaları büyük miktarlarda göz ardı ederiz. Buna “odaklanma etkisi” deniyor.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan bir çalışma nesnelerin karar alma evremizi etkilediğini kanıtlamıştır.


4)Pygmalion etkisi

Pygmalion etkisi
Pygmalion etkisi

Pygmalion etkisi, insanların sizden beklentileri ve sizin performansınız arasındaki ilişkiyi anlatan bir terimdir. Öğrenciler ya da çalışanlar, öğretmenlerin ya da müdürlerinin kendilerinden daha yüksek performanslar bekledikleri zamanlarda performanslarını arttırma eğilimindedirler. Çalışanların ve öğrencilerin, daha başarılı olmalarını istiyorsanız; onlardan başarıyı bekleyin!


5)Toplu düşünce (Groupthink)

Toplu düşünme, grupta zeki ya da konu hakkında mantıklı kararlar alabilecek insanlar bulunduğunda dahi neden kötü kararlar alınabildiğini açıklayan bir tanım. İnsanlar gerçek fikirlerini, bir çatışmaya sebep olmaması için bastırırlar.
Bu olay, sadece grubun lideri grup haricinde bulunan kişileri de toplantıya doğru kararlar alınması için aldığı zaman engellenebilir.


Düşünmek nedir?

Bir yargıya varmak ereğiyle bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki bağlantılardan yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmak.
“Düşünmek insana özgüdür”

BMW, inovasyon


 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Elon Musk, Tayland'daki mağaralar için denizaltı yapmayı teklif etti.

Elon Musk, Tayland’daki Mağaraya Ekibini Yolluyor

Hayat Zorlaştığında Sizi Canlandıracak 8 Alıntı