ilber ortaylı yaş kimdir ilber ortaylı biyografi ilber ortaylı hayati
in , ,

İlber Ortaylı’nın Hayatı ve Gençlere Tavsiyeleri

İlber Ortaylı’nın bildiklerini ve aktardıklarına karşı hepimiz şaşıp kalıyoruz. Bu yazımızda İlber Ortaylı ‘nın hayatını ve gençlere verdiği tavsiyeleri derledik!

Hayatı

Bazen çıkışlarıyla bazen bilgi haznesiyle bazen de sempatikliği ile gündemimize gelen İlber Ortaylı 1947 yılında Bregenz’de bir mülteci kampında dünya’ya geldi. Sonrasında eğitim için Türkiye’ye dönen Ortaylı, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Sonrasında Ankara’ya üniversite için gitti ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde tarih bölümünü bitirdi.

İlber Ortaylı mezuniyetinden sonra yüksek lisans yaptı ama sen ne yapacağını bilmiyor musun?

Yazıyı okumak için üzerine tıkla!
Yazıya ulaşmak için üzerine tıkla!

1970’de Ankara Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik eğitimi gördü.

İlber ortaylı viyana üniversitesi
İlber Ortaylı’nın mezun olduğu Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi’ndeki eğitimin ardından ise  Chicago Üniversitesi’nde yüksek lisansını bitiren İlber Ortaylı, tekrar Ankara’ya döndü ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktorasını ve doçentliğini aldı.

1982 yılında o zamanki hükümetin akademik politikalarına tepki olarak akademisyenliği bıraktı ve Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Kiel, Cambridge, Tunus, Oxford, Yanya ve Sofya Üniversitelerinde misafir olarak dersler verdi. Ardından 1989’da tekrar Türkiye’ye döndü ve Profesör oldu. 2002 yılına kadar da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde idare tarihi anabilim dalı başkanlığı görevini devam ettirdi.

2005 yılında Topkapı Sarayı Müzesi’nde başkanlık görevini yapmaya başlamıştır. Bu süreçte kendisini geliştirmeyi ihmal etmeyen Ortaylı, ileri derecede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Slovakça, Sırpça, Boşnakça, Arapça ve Yunanca bilmektedir.


İlber Ortaylı’dan Gençlere Tavsiyeler:

Yabancı dil

Hayatında da bahsettiğimiz üzere İlber Ortaylı kaynakları takip edebilmek için çok fazla dile iyi bir şekilde hakim. Bu konuyla alakalı olarak gençlere; okulda öğretilen yabancı dil ile kendilerini sınırlamamalarını ve dil öğrenmelerini tavsiye ediyor.

“Tartışmasız muvaffakiyet getirecek tek şey; lisan öğrenmektir. Türkler için yabancı dil büyük problem. Şimdi bütün lisan kursları dolu. İnsanlar, benim zamanımdaki gibi bir gün başlayıp ikinci gün kaçmıyor, bir panik var. Yani durum değişiyor fakat yeterli değil.”

Îlber Ortaylı’nın dillerle arasının ne kadar iyi olduğuna bir örnek:


Gezin

Kendi kültürünüzden farklı kültürleri görmek, onları yaşamak vizyonunuzu genişletir, yeni şeyler öğretir. Hangi yollarla olursa olsun, bir gencin yurtdışına çıkması gerektiğine vurgu yapıyor.

“Dünyayı görmeden hiçbir şey ifade edemezsiniz. Mektebi bitirir bitirmez evlenip de mobilyacı dükkanı gezeceğinize, dünyayı gezin derim.”


Okuyun

Bir şeyleri farketmenin, öğrenmenin; bir şeyleri yorumlamanın yolu kitap okumaktır. Asla okumaktan vazgeçmeyin diyor Ortaylı.

“Gençler, hem gezmeyi, hem okumayı ihmal etmeyin. Bilmek için ikisi de lazım. Sorguladığınız ya da merak ettiğiniz her şey hakkında kitap okuyun. Sadece ders kitaplarıyla gerçekleri öğrenemezsiniz.”

Îlber Ortaylı’dan okuma önerileri:

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arsev eraslan kimdir

Arsev Eraslan, Neil Armstrong’un Dönmesini Sağlayan Türk Yazılımcı

27 Temmuz Ay Tutulması ve Mars’ın En Parlak Olduğu Gece Birlikte Gökyüzüne Bakalım