etkili iletişim stratejileri
in ,

İlişkilerde İletişimin Kalitesini Bir Anda Nirvanaya Çıkaracak 5 Taktik

İkili ilişkilerde iletişiminizi geliştirmek, daha fazla arkadaş yapmak ve insanları etkilemek mi istiyorsun? Yazıyı okumaya devam et!

Hem çok çalışıyorsun, hem fikirlerin gayet yeterinde ancak seni çok fazla kişi tanımıyor; tanıyanlar da zaten seni anlamıyor mu?

Çoğu kez söylediğin şeylerden dolayı da yanlış anlaşıldın veya yanlış yorumlandın, di’mi? Bunlar her ne kadar karşınızdakilerin sorunu gibi gözükse de sizin bu tarzdan kötü bir ilişkinin içinde parmağınız var. Zira bazı stratejileriniz yanlış olabilir. 

İlişkilerde neden başarısız oluruz?

Biyolojik olarak bakarsak; kertenkele beyni olarak da adlandırılan; amigdala beyninizde bulunan badem şeklinde bir parça olarak sizin için zararlı olan davranışları bulma arayışındadır. 

Hem duygusal yaşantınızda hem de fiziksel yaşantınızda; hayatta kalmanız için gereken ne ise onu yapmaya çalışıyor. Örnek vermek gerekirse; birisi size kalabalığın içinde bir meydan okuma yaptığında; amigdala tetiklenir ve siz hayatta kalmak için defansif bir tavır takınırsınız. 

Bunu iki kişi arasındaki iletişime vurduğumuz zaman, okuyanlar hiçbiri; defansif bir tavırla yapılan bir konuşmada herhangi bir sorunun çözülemeyeceğini söyleyemez. 

Ancak bu defansif tavıra girmeden önce bilmemiz gereken:

Konuşmalarda açık fikirli olmalı, iletişimi iyileştirmek için hamleler yapmalı ve gerekiyorsa da amigdalaları sakinleştirmenin yollarını uygulamalı. Konuştuğunuz kişi, sizinle konuşurken güvende hissetmeli.

İlgili olarak: Başarılı İnsanları Durdurulamaz Kılan 5 Şey


İlişkilerde İletişim Kalitesini Arttıracak Taktikler

Bu yazımızda, ilişkilerinizde hem güvenli alanlar yaratabileceğiniz hem daha fazla bağlantı oluşturabileceğiniz hem de daha önceden tanıdığınız insanlarla aranızda bulunan bağı güçlendirecek taktikler derledik.

1.Elinizi gösterin

Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, göz tarama çalışmaları kapsamında; insanlar ilk tanıştıkları insanların ellerine bakıyorlar. Siz, tecrübelerinize ilk bakılan yerin gözler, ağız ya da yüz olduğunu düşünürken; bilinçaltımız ister istemez ellere dikkat ediyor.

Bunun sebebi ise, fiziksel olarak güven verebilen en yüksek işlevli organımızın ellerimiz olması. Hızlıca bir kontrol için ellerinizi göstermelisiniz.

İlgili olarak: CEO’ların Müşteri İlişkilerindeki Yaratıcı Cevapları


2.Fiziksel temas

Bu konuyla ilgili olarak verilebilecek en iyi örneklerden birisi; bebeklerin beslenme, yıkanma ya da altlarını değiştirmek için bile ağladıklarıdır. Ancak siz ne zaman onlarla fiziksel bir temas kurmaya başlarsanız; onların da seslerinin şiddeti düşer. Hatta ağlamayı bırakıp sizinle ilgilenmeye başlarlar. 

Bilim, insan temasının; “duygu kontrolü” hormonu olan oksitosin salgılamaya yardımcı olduğunu hatta tetiklediğini keşfetti. Eğer karşınızdakine güven vermek istiyorsanız, onu bağlılığınızı bir şekilde belli etmek istiyorsanız; fiziksel temastan kaçınmamanız gerekmekte.

Bu konuyla alakalı olarak, yeni tanıştığınız insanlarla el sıkışabilirsiniz; daha yakın olduğunuz kişilerle kucaklaşma tarzı fiziksel temaslar kurabilirsiniz. 


3.Soru sormadan önce ortamı biraz yumuşatın

Ne demek bu? Soru sorarak etrafınızdaki kişilere neler düşündüğünüzü veya neleri merak ettiğinizi aktarabilirsiniz. Ancak bu soruyu biraz yanlış bir şekilde sorarak karşınızdaki kişilerin, hiçbir sebep yokken size karşı savunmacı bir tavır takınmasını sağlayabilirsiniz. 

Soru sorduğunuz kişinin savunmaya geçmeden rahat bir şekilde sorularınızı cevaplamasını istiyorsanız; hem karşınızdakini suçlamadan sormanız gerekir hem de bu sorunun cevabını gerçekten merak ettiğinizi göstermeniz gerekir. 

Sorularınıza, “merak ettiğimden dolayı…” ya da “Sadece aynı yerde mi takıldık emin olmak için…” gibi yumuşatıcı ögelerle sormanız yararınıza olacaktır. 

İlgili olarak: Empati Yeteneğimizi Geliştirmenin 3 Yolu


4.Hissettikleriniz hikaye şeklinde aktarın

Birisine sinirli olduğunuzu söylediğinizde, o kişi bunu gözlemleyebilecektir. Ancak bundan daha ötesi yaşanmayacaktır. Neden sinirli olduğunuz hakkında herhangi bir fikri olmayacaktır. 

Ancak eğer etkili bir iletişim bekliyorsanız ve bunun için uğraşıyorsanız; karşınızdaki kişinin de sizin hissettiklerinizi hissetmesini sağlamalısınız. 

O anda hissettiklerinizi veya o anda anlattığınız herhangi bir tecrübenizi; hikayelerle anlatarak karşınızdakine ayrıntı vermeye çalışın. En basitinden kötü bir gün geçirdiğini söyleyip geri çekilmek yerine:

  • Sizinle beraber yanınızdaki kişi kimdi?
  • Bu olay yaşandığında nasıl hissettin?
  • Sizce bu şey neden yaşandı?

5.”Ben de” anları

Karşınızdaki kişinin umrumda veya umrumda olmadan kendiniz hakkında birçok şey anlatabilirsiniz. Kendiniz hakkında karşınızdaki kişiye bir şey söylemeye başlamak ve hatta buna kapılmak kolaydır. Hele ki anlattığınız şey size göre çok heyecan vericiyse, bunu farketmek zordur bile. 

Ancak yine etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız, bir şeyler anlatırken; karşınızdaki kişi de “aa, ben de bunu yaşamıştım!” demeli. Bu şekilde hem daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz, hem de daha açık bir iletişim kurabilirsiniz.

Eğer bu konuda bir şeyler yapmak isterseniz; karşınızdakini dinlerken hafızanıza notlar almalısınız: Karşınızdaki ne tür şeyleri konuşurken heyecanlanıyor? Dünya görüşü ve hayata bakış açısı nasıl? Bunlar başlangıç bilgileriniz olur ve bu konular hakkında sorular sorarak etkili bir iletişimi de başlatmış olursunuz. 

İlgili olarak: Negatif Bir Durumu Nasıl Pozitif Bir Duruma Çevirebiliriz? 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

IQ Arttıran 5 Film Önerisi

disney filmleri

Disney Filmleri İle 4 Değerli Pazarlama Dersi