iq arttıracak film önerileri
in , ,

IQ Arttıran 5 Film Önerisi

Filmlerin IQ arttırdığı belki bir çalışma ile kanıtlanmadı ancak size vizyon katabilecek filmler vardır, biz de bunlardan 5 tanesini derledik.

Zekanızı güçlendirmek istiyorsanız, kitap okuyabilir, gezebilir görebilir, seminerlere katılabilir, başarılı ve deneyimi insanlarla sohbet edebilir kendinize ders çıkarabilirsiniz. Yeterli uyku ve sağlıklı beslenme ile bu işin temelini atmanız lazım. Unutmamak gerekir ki bunların yanında ufak egzersizler sizin dinç ve dirençli olmanızı sağlayacaktır. Zaman zaman film izleyerek de olaylara karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz, eğer tarih alanında kariyer odaklı çalışıyorsanız tarihi belgeseller izleyebilir, konuşma becerileri için güncel haberler ve kısa videolar izleyebilirsiniz. Seçici geçirgen olmanız lazım. Önünüze gelen her şeyi izlememelisiniz. Bu sizde kafa karışıklılığına neden olabilir.

İlgili olarak: Benedict Cumberbatch’ten Başarı Tavsiyeleri 

8topic ailesi olarak sizin için bunların dışında kişisel gelişiminiz, zeka arttırıcı, düşünmeye şevk edici film tavsiyesi vereceğiz. 


Film önerileri 2018

1.Pi” – (1998)

Amerikan sinemasının en heyecan verici yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Darren Aronofsky’nin takıntılar odaklı filmi, bir ilk film olarak büyük bir beğeniyle karşılanmıştı. Filmin başrolünü ise, tek kişilik şovunu sergileyen Sean Gullette üstleniyor. Konusu ise Max, çılgın olduğu kadar dahi bir matematik meraklısıdır. Matematiğe ve özelikle de pi sayısına karşı oluşturduğu takıntısı, onun tüm hayatının gidişatını belirlemektedir. Max, on yıldan beri tüm doğanın ölçülebilir bir kodlanma sistematiğine sahip olduğunu fark etmiştir. Artık tek amacı doğanın bu büyük sırrını çözmektedir. Max, elindeki verilerle karşısındaki problemin çözümüne kalkışır. Ancak adım adım vardığı sonuç, onu problemin tam da ortasındaki değişken yapacaktır. Max’ın vardığı nokta, dünyayı temellerinden sarsacak kadar yenilikçidir. Max, bu sonuçları saklamalıdır.


2.Akıl Oyunları (A Beatiful Mind) – 2001

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash azandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Bu süreçte parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

İlgili olarak: Psikoloji Meraklılarının ve Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 6 Film


3.Primer – 2004

Sundance Film Festivali’nde büyük başarı kazanan “Primer” her şeyiyle senarist, oyuncu ve yönetmen Shane Carruth’un eseri. Carruth’un toplam 7.000 dolara mal ettiği film, kaza eseri zaman makinesini icat eden iki mühendisin başından geçenleri anlatıyor. Kendisi de eski bir mühendis olan ve filmin senaryosunu yazarken teorik fiziğin içinde bir hayli zaman harcayan Carruth, özgün görsel dili ve karmaşık senaryosuyla son derece zor ama bir o kadar da heyecan verici bir işe imza atmış.

İlgili olarak: Korku Filmi Severler İçin Sonunu Getiremediğiniz 10 Netflix Filmi


4.Memento – 2000

Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Şık giysiler giyip, Jaguar marka araba kullanan Leonard, dışarıdan işadamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan biridir.
Ne yazık ki Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, yaşadığı, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının ‘kaza’’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedi


5.Interstellar (Yıldızlarası) – 2014

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir. Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve yönetmenliğini sırtladığı filmin yıldız oyunculardan oluşan oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.,

İlgili olarak: Engelleriyle ve Başarılarıyla Bir Pes Etmeme Öyküsü: Robert Downey Jr. Hayatı


Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Hüseyin VEYSELOĞLU Yazdı!

kurucu ortak, içerik üreticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

zengin insanlar instagram

Zengin ve Başarılı İnsanlar Uyumadan Önce Ne Yaparlar?

etkili iletişim taktikleri

İlişkilerde İletişimin Kalitesini Bir Anda Nirvanaya Çıkaracak 5 Taktik