iyi bir marka ve işletme ismi nasıl seçilebilir?
in ,

İyi Bir Marka ve İşletme İsmini Nasıl Seçebilirsiniz?

İşletmenizin adı ve ticari olarak kullandığınız iyi bir marka isminin önemini birçok farklı şekilde açıklayabiliriz. Önemli olan onu nasıl seçebileceğiniz?

İşletmenizin ya da markanızın ismini seçmek evcil hayvanınıza bir isim vermek kadar kolay olsaydı, Garfield iyi bir İtalyan lazanya servisi veren bir markanının adı ya da Scooby Doo kriminal suçlarla alakalı çözümler üreten bir markanın adı olabilirdi.

Sizin için uygun marka adı ve işletme fikri olarak tam olarak birbirine uyan isimleri olan altın madeni niteliğinde markaları sıraladık:

Kahve çekirdekleri artık markalar için dökülüyor

Kahve dükkanları moderleşen dünya ile beraber artık günümüzde stresten uzaklaştığımız mekanlar oldular. Kahve çekirdeklerinin kavrulması, kahvelerin demlenmesi ile oluşan o hafif ve sizin çeken koku ile beraber sizi daha da çok içeriye çekiyorlar. Elbette bu konuda en iyi marka tanıtımı yapmış olan Starbucks da en çok bilinenlerden.

Hikayeyi belki biliyorsunuz ama yine de bu çok da alışıldık olmayan hikayeyi bir kez daha iyi bir marka için isim seçmenin önemini anlatmak için anlatalım: Starbuck, adı Starbuck olan ve Moly Dick’in ilk gemisinden geliyor. Burada sakin bir gemi olduğunu bilinen Starbuck adını kullanan Starbucks aynı zamanda kahvelerinin yanında da bir takım atıştırmalar kullanarak sakinliğin çağırışımını yapar. Ayrıca yeşilin tüm tonlarını kullanan marka, yeşil rengin sakinleştirici olduğunu bildiğinden olsa gerek bu rengi kullanıyor.

 

Dilinde iki tane rulo yapabilen marka hangisidir?

Bu sorunun cevabını elbette biliyorsunuz: GOOGLE!

Google gibi hem akılda kalıcı hem de bu kadar belirgin bir ismi iyi bir marka için seçerek bir arama motoru kurmak hakkında zannediyorum ki hiçbirimizin karşı çıkacağı bir şey yoktur. Sadece back-link oluşturması için kurulan bir sitenin son senesinde 100 milyar $ gelir etmesini sağlayan şey de sanırım budur.

Google kurulurken bulunan bu isim, artık o kadar çok bilinen bir hale geldi ki sözlüklere bile girdi. (bkz: Merriam-Webster sözlüğü “Google it!”, “Google’la!”) . Google kelimesi öyle bir kelime ki herkesin söylerken kullandığı bir ahenk var.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Girişimciler siyasi olaylar ya da seçimler karşısında ne yapmalı?

Siyasi Olaylar ve Tartışmalara Bir Girişimci Olarak Nasıl Tepki Vermelisin?

Tesla Motors İstanbul’dan Eleman Alımı Yapacak