5 saat kuralı nedir? nasıl yapılır?
in ,

Jack Ma, Elon Musk ve Bill Gates’in Kullandığı 5 Saat Kuralı

Başarılarıyla ön plana çıkan insanlar, günde bir saatlerini çalışmaya, okumaya ve öğrenmeye ayırıyorlar! 5 saat kuralı için devam edin!

İş yerinden veya okuldan çıkmışsınız, gayet yorgunsunuz. Aç ve harcanmış da hissediyorsunuz ve bir süreliğine dahi olsa, biraz dinlenmek ve kafanızı dağıtmak istiyorsunuz. Yemeklik bir şeyler aldığınız ve yemeğinizle beraber bir şeyler izliyorsunuz. Ne? Bir de bakmışsınız ki beğendiğiniz bir dizinin 5 bölümünü izlemişsiniz bile. 

Her ne kadar arada bir bu şekilde kafamızı dağıtmamız gerekse de bu sağlıklı bir durum değil. Hele ki doğru bir alışkanlık kesinlikle değil, bu yüzden de başarılı olan insanlar boş vakitlerini bir şeyler öğrenerek geçiriyorlar. 

200’den fazla milyoner üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu kişiler televizyon izlemiyorlar ve üstelik bu kişilerin %86’sı kitap okuyorlar. Bu kişilerin de %63’ü sabah iş yerine giderken sesli kitap dinliyorlar. Bunu bir eğlence ihtiyacından dolayı değil, öğrenme isteklerinden dolayı yapıyorlar.

İlgili olarak: Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap

Belki de düşünüyorsunuz: Gerçekten oturup da kitap okumaya vakit var mı? Okul, dersler, iş yeri, aile, maçlar vs. derken boş vakit bulmak imkansız gibi gelebilir. Yazılarımızda da birçok kez belirttiğimiz üzere; Barack Obama, Bill Gates, Warren Buffet, Elon Musk, Jack Ma gibi birçok başarılı insan okumanın önemini birçok kez kendi ağızlarından belirttiler. 

Peki okumak için nasıl vakit buluyorlar?

5 saat kuralı da burada devreye giriyor. 

5 saat kuralı

5 saat kuralı, Empact’in kurucusu Michael Simmons tarafından ortaya atılan bir çalışma kuralıdır. Mantık olarak ise çok basittir: Başarılı insanlar ya da başarılı olmak isteyen insanlar, nerede olurlarsa olsunlar, ne yapıyor olurlarsa olsunlar; her zaman kariyerleri için yeni şeyler öğrenmeyi içeren bir şeyler yapmaları gerekiyor. Bunun için de günde en az 1 saat ve haftada da toplamda en az 5 saatlik bir vakit ayırıyorlar.

Erken uyanmaya teşvik

Bu şekilde vakit ayıran kişiler, günlük kitap okumaya vakit ayırarak hem öğrenme hem de yazma etkinlikleri için de kendilerini erken uyandırma dürtüsü geliştiğini belirtiyorlar. 

5 saat kuralının 3 aşaması

Okumak:

Birçok milyoner, günde 1 saat ile 3 saat arasında kitap okuyorlar. Elon Musk, bilinen meşhur hikayeye göre; bir kitap okuyarak uzaya nasıl bir roket gönderebileceğini öğrendi. Jack Ma, bu konuyla ilgili olarak: “Okuma size iyi bir başlangıç fırsatı verir.” diyor!

Başlangıçta zorlanıyorsanız eğer, 20-30 dakikalık okumalarla başlayabilirsiniz. Sürekli yanınızda bir kitap bulunmalı; bu şekilde beklerken, yolda giderken, toplantı aralarında sürekli kitap okuyabilirsiniz. Sosyal medyada vaktinizi boş bir şekilde öldürmek yerine gayet makul bir seçenek. 

İlgili olarak: Elon Musk’a İlham Kaynağı Olan Kitaplar

Yansıma:

Evet günlük ayırmanız gereken vakti ayırdınız ve artık o vakitlerde yaptığınız okumaların karşılığını alma vakti. Bunu sadece duvara bakarak ve okuduğunuz kitaplarda yazılanları düşünerek de yapabilirsiniz.

Geçmişte olan şeylere odaklanarak, yaptığınız hataları öğrenebilirsiniz veya doğru yaptığınızı düşündüğünüz şeyleri tekrar gözden geçirerek bir şans daha kazanmış olabilirsiniz. 

İlgili olarak: Okumanız Gereken En Başarılı Girişimcilerin Biyografi Kitapları

Tecrübelenmek:

Üçüncü ve son aşama olan bu aşamada ise yaptıklarınızı hızlıca değerlendirmeniz gerekiyor. Yeni şeyler denemeniz gerekiyor, yeni düşüncelere açık olmanız gerekiyor. Gmail kullanabiliyoruz, çünkü; Google çalışanları yeni düşüncelere açıktılar. 

Bu şekilde öğrendiğimiz teorik şeyleri pratiğe dökmeye çalışmamızın kullanışlı olmasının sebebi; gerçek gözle görülebilen şeyler olmasıdır. Bu şekilde hem hatalarınızın farkına varabilirsiniz hem de geri bildirimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Elon Musk’ın Başarı İçin Uyguladığı 3 Üretkenlik Sırrı yazısında da bahsettiğimiz gibi geribildirimler alarak başarıya ulaşabilirsiniz. 


Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

iş yerinde kadın olmak

Zorlu İşler İçin Kadın Çalışanlara 6 İpucu

ek işler yaparak fazladan para kazanmak

Çok Bir Şey Yapmadan Evden Para Kazanmanın 8 Farklı Yolu