in ,

Kanadalı Bir Çocuğun Astronot Olma Hayali Ve Uzaya Çıkma Serüveni

Eğer bir şeyleri hayal edebiliyorsanız, onu yapabilirsiniz. Astronot olma hayali ve uzaya çıkma serüveni!

Hayko Cepkin’in bir programda söylediği söz beni çok etkilemişti. Kendisi serbest paraşüt sporcusu olan Hayko, yaptığı sporu “ait olmadığımız yerlerde varolabilme heyecanı” olarak tanımlamıştı. Evet 4 km yüksekten atlamak orada varolabilmek büyük bir heyecan. Peki çok daha yükseklerde yeryüzünden 350-400 km yukarda saatte 28.000 km hızla Dünya etrafında dönen 388 metreküplük   bir kapsülün içinde yerçekimsiz bir ortamda  dünyadan soyutlanmış bir şekilde aylar geçirmek nasıl bir duygu? 

Hayallere giden yol

Gitmeden bilemeyiz ama giden birileriyle görüşme imkanımız olursa sorabiliriz elbette. Neyse ki ben bir tanesiyle tanışma fırsatı buldum. Her ne kadar görüşmemiz kısa sürse de konuşmasını dinleme ayrıcalığını elde ettim ve arkadaşımla birlikte kendisinden imza almayı da başardık.

Chris Hadfield Kimdir?

Astronotumuz Kanadalı Chris Hadfield, kendisi ülkesi ve Dünya adına birçok ilke imza atmış bir pilot, bir müzisyen, bir mühendis ve bir komutan. 1959 yılında Ontorio Eyaleti Sarnia Kentinde doğan Chris Hadfield’ın bir çiftlikten Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzanan hikayesi,  bizler için ilham kaynağı niteliğinde. 2015 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisinin İstanbul’da düzenlediği Türkiye İnovasyon(ve girişimcilik) Haftası etkinliğine konuşmacı olarak davet edilen Chris Hadfield etkinliğin en çok ilgi gören konuşmacısıydı.

İlgili olarak: Neil Armstrong’un Dünya’ya Dönmesini Sağlayan Türk Yazılımcı, Arsev Eraslan

Chris Hadfield ile görüşme

Ben de Sakarya Üniversitesinde birinci sınıf öğrencisi olduğum için kendimi geliştirebilmek adına o etkinlik senin bu fuar benim koşturuyordum. Bir sosyal medya platformunda bu etkinliğin afişine rastladım. Afişte ise Kanadalı astronotun fotoğrafı vardı ve konuşma yapacağı tarih yazılıydı. Hemen afişi diğer arkadaşlarıma göstererek benimle gelmek isteyen var mı diye sordum. Yakın arkadaşım da benim gibi heyecanlandı ve birlikte kaydımızı yaparak etkinlik tarihinin gelmesini iple çekmeye başladık. Ve işte o gün gelmişti, salon tıka basa astronotumuzu görmeye gelen insanlarla doluydu. Takdim edildikten sonra sahneye çıkacaktı. Heyecanım da git gide artıyordu. Ama bir problem vardı, yeterli seviyede İngilizcem olmadığı için simultane çeviri cihazına ihtiyacım vardı. Ne yazık ki o kadar insana yetecek kadar cihaz yoktu ve ben de cihazı alamayan şanssızlardan biriydim. Neyse ki arkadaşım yanımdaydı ve iyi seviyede İngilizcesinden faydalanmayı düşünüyordum.

Sahne Chris Hadfield’ın

Chris Hadfield’ın uzay gemisinde iken kaydettiği şarkı

Sonunda sahneye çıkan astronotumuz konuşmasına başladı.  Uluslararası Uzay İstasyonunda çektiği fotoğraflarla konuşmasına renk katmıştı. Güzel bir konuşmanın ardından bütün bir salonun tutkulu alkışları eşliğinde salonu terk etti.  Çok mutluydum ama onunla görüşemeyecek olmanın verdiği bir burukluk vardı içimde. Keşke onunla görüşebilseydim diye içimden geçiriyordum. Arkadaşımın beni sarsmasıyla bu düşüncelerimden sıyrıldım. Arkadaşım astronottan imza almadan eve dönmemeye kararlıydı. Salonu terk ettik ve bilmediğimiz birçok kapıdan geçerek şans eseri kendisi için hazırlanan odanın önünde bulduk kendimizi. Görevlilerden zar zor kısa bir görüşme için izin koparabildik. O sırada aynı amaçla orada bulunan 7 üniversiteliyle birlikte içeri girdik ve astronotun elini tek tek sıktık. Daha sonra bir koltuk etrafında yerleşerek farklı ve komik pozlar vererek eğlendik. Binlerce kişinin o an en çok istediği şeyi odadaki 9 öğrenci elde etmiş ve çok eğlenmiştik. Çıkarken heyecandan az daha imza almayı unutuyorduk. Evet  bu olayı da anlattığıma göre gelelim asıl meselemize. 

Chris Hadfield’ın başarılarının kaynağı neydi?

Cevabını  Nasa’nın internet sitesinde yayınlanan röportajında vermişti. Hadfield 9 yaşındayken Apollo 11 aracı Ay yüzeyine iniş yapmış ve insanoğlu Ay’a ilk adımını atmıştı.  Neil Armstrong’un Ay yürüyüşünü takip eden Hadfield henüz 9 yaşındayken mesleğini seçmişti. Astronot olacaktı.  O yaşlardayken birçoğumuzun yaptığı gibi sadece mesleğini hayal ederek günlerini geçirmek yerine bu mesleği yapabilmek için hangi aşamaları geçmesi gerektiğini ve kendini hangi konularda geliştirebileceğini araştırdı. Tüplü dalışı, hava aracı kullanmayı, mühendislik bilimini, yeni diller konuşmayı öğrenmesi gerektiğini öğrendi.

Eğitimi

16 yaşında kraliyet Kanada Hava Harp Okulunda planör pilotluğu eğitimi almaya hak kazandı. Ardından Kraliyet Hava Harp Okulunda mühendislik eğitimi aldı ve mezun olduktan sonra Kanada Hava Kuvvetlerinde  pilot olarak görev yapmaya başladı. Amerika’da değişim programına katılarak f-18 savaş uçağının test pilotluğu görevini üstlendi. 1992 yılına kadar birçok önemli görevi yerine getirdi. 1993 yılında Tennessee Uzay Enstitüsünde havacılık sistemleri alanında yüksek lisans yaptı.

NASA Kariyeri

NASA’ya başvuran 5330 kişi içinden seçilen dört kanada astronotundan biri oldu ve Kanada Uzay Ajansı adına uzay mekiği kokpit camı geliştirilmesi konusunda görevlendirildi. Farklı ülkelerde aldığı astronot eğitimlerinin ardından 1995 yılında ilk kez uzay görevine çıktı(STS-74). 2001 yılında STS-100 görevi için tekrar uzay görevi gerçekleştirdi. 19 Aralık 2012 tarihinde başlatılan Soyuz TMA-07M projesinin parçası olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) üzerinde uzun süre kalmak için 21 Aralık 2012 tarihinde Keşif 34 ve Keşif 35 ile istasyona geldi ve mürettebata komuta eden ilk Kanadalı oldu. 13 Mayıs 2013’de Dünya’ya döndü. Uzay görevleri sürecince birçok yeni deney gerçekleştirdi.

Chris Hadfield’ın “Uzaya kör gitmemden neler öğrendim?” konuşması – TED

Çıkarmamız gereken ders:

Evet, özet şeklinde sizlere sunduğum bu hikayenin tamamına ulaşmak isteyen olursa diye konuşma metninin tamamının yer aldığı bir link paylaşacağım aşağıda. Kahramanımızın bu destansı hikayesinin temelinde henüz çocuk yaşlarda bilinçli bir planlama yapması yatıyor. Sonuç olarak hedeflerimize ulaşmak için sadece arzu beslemekle kalmayıp bizi hedeflerimize ulaştırabilecek adımları teker teker belirleyip kendimize bu araçları kullanabilecek yetkinlikler kazandırmalıyız. Kim bilir belki de sizin serüveniniz çok daha büyük başarılara ilham olur…

İlgili röportajın sayfasına gitmek için tıklayın.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ek işler yaparak fazladan para kazanmak

Çok Bir Şey Yapmadan Evden Para Kazanmanın 8 Farklı Yolu

zengin insanlar instagram

Zengin ve Başarılı İnsanlar Uyumadan Önce Ne Yaparlar?