in ,

Kilo Verdiren Sağlıklı ve Lezzetli Atıştırmalıklar

Kilo vermek istediğiniz zaman sadece proteinlerle boğuşup hiç atıştırmalığınız yok diye düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bu yazımız size göre!

Öyle ya da böyle bazı sebeplerden dolayı kilo vererek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak, kavuşmak istiyorsunuz. Ancak etrafınızdaki atıştırmalıkların sizi sağlıklı bir vücuda sokmayacağını ya da sağlıklı yiyeceklerin de sizi mutlu etmeyeceğini duydunuz.

Külliyen yalan, sağlıklı atıştırmalıklar da size kilo verdirebilir ve gayet de lezzetli olabilirler. Sadece seçimlerinizi doğru yapmanız gerekiyor. 

Bu yazımızda size kilo verdirecek sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıkları derledik!

İlgili olarak: Nasıl Uygun Fiyata Sağlıklı Beslenebilirsiniz? 

Sağlıklı atıştırmalıklar nasıl olmalı?

Eğer akıllı seçimler yaparsanız, yukarıda da söylediğimiz gibi sağlıklı atıştırmalıklar da size kilo verdirebilir. 

Ancak buradaki en önemli faktör, dengeyi doğru kurabilmeniz. Fazla atıştırmalık ya da mantıksız atıştırmalıklar da size destek olmak yerine gayet de köstek olabilirler. 

Bahsedeceğimiz atıştırmalıklarla, atıştırmalıklardan vazgeçmek yerine seveceğiniz atıştırmalıklar oluşturabilirsiniz.

İlgili olarak: Çıplak Uyumanın Yüksek İhtimalle Bilmediğiniz Faydaları 

Sağlıklı atıştırmalıklarla kilo vermek isteyenler için ipuçları

  • Hedef: Kilo vermeye başlamadan önce hedefini belirlemelisin. Amacın ne? Kilo vermek mi? Kaç kilo vermek? Haftada ne kadar kilo vermek?
  • Bitiş tarihi: Erişmek istediğiniz kiloya hangi tarihte veya hangi tarihten önce erişmek istiyorsunuz?
  • Kahvaltı: Bu zaten bilinen bir gerçek ama hatırlatmakta fayda var. Kahvaltı gerçekten de günün en önemli öğünü. Araştırmalar, kahvaltı yapanların, yapmayanlara göre daha hızlı kilo verdiğini gösteriyor. Eğer kahvaltı yaparsanız, ayrıca gün içinde daha az atıştırmalık yiyorsunuz.
  • Uyku: Uyku ve kilo kaybı ayrılmaz ikili gibi. Uyku eksikliğiniz metabolizmanızı yavaşlatıyor ve ister istemez kilo verme süreciniz de yavaşlamış oluyor. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız, uykunuzun bir düzeni olması şart!

İlgili olarak: Çok Fazla Uyumanıza Rağmen Yorgun mu Hissediyorsunuz? 

Etçiller için atıştırmalıklar

1.Pirinç krakeri ve peynir

Pirinç krakerleri lifli olduğundan ve karbonhidrat kaynağı olduğundan dolayı kahverengi pirinçten yapılırlar. Lifli olması sebebiyle de çok daha uzun süre tok hissedersiniz. Peynir ise hem protein kaynağı hem de kalsiyum, A ve B proteinlerini içerir.

2.Limon suyu, karabiber, zencefil ve tavuk haşlaması

Limon suyu, karabiber ve zencefil ile haşlanmış bir tavuk
Limon suyu, karabiber ve zencefil ile haşlanmış bir tavuk

Hem yağsız olması hem de protein olarak zengin olması sebebiyle tavuk her zaman tercih sebeplerindendir. Haricen karabiber, zencefil ve limon üçlemesi de hem lezzet olarak iyi bir üçlü hem de anti-inflamatuar bir karışımdır. 

Diğer etlere oranla daha az yağ içermesi sebebiyle kilo verme süreciniz tavukla daha hızlanır. Ne demiştik, dengeyi kurmak önemli.

İlgili olarak: Yetişmeyen Projeler ve Sınav Haftaları İçin: Konsantrasyon Arttıran Yiyecekler 


Pescacılar için atıştırmalıklar

Pescacılar, genel olarak et yemeyen ancak deniz ürünlerini tüketen kişilere verilen genel bir isim. Bazı pescacılar kara hayvansal ürünlerinden süt, yumurta, peynir gibi yiyecekleri tüketirken bazıları ise sadece deniz ürünlerini tüketirler.

1.Ton balıklı salata

Zaten bir yere gittiğinizde salata yemek istiyorsanız favorilerinizden olan ton balığı salatası esasında sizin için gayet lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık. Ton balığı omega-3 ve potasyum yönünde gayet zengin. 

2.Füme somon

Diğer atıştırmalıklardan farklı olarak füme somon yemek istediğiniz zaman bu size hazır bir şekilde pakette geliyor. Füme somon antioksidan yönünde gayet zengin bir atıştırmalıktır ki bu da vücudunuzda gizlenen zararlı organizmalarla savaşacak çok fazla maddeyi vücudunuza aldınız demek oluyor.

İlgili olarak: Mükemmel Bir Kahve Yapmak İçin 3 İpucu 


Vejeteryanlar için atıştırmalıklar

1.Yoğurt ve meyve

Yoğurdun protein yönünden zengin olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Ancak tabi ki de bu onu tek başına bir atıştırmalık yapar mı bilemeyiz, ancak yoğurtla beraber vücudumuza çokça aldığımız laktozu da vücut dışına atmak için onunla beraber meyve tüketmemiz gayet mantıklı.

2.Buharda pişirilmiş sebzelerle beraber sarımsak ve permesan

Sebzelerinizi haşlayarak ya da buharda pişirerek (önerimiz buharda pişirilmesi bu arada) tereyağı veya sıvıyağ ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz. Permesan ve sarımsak ekleyerek de hem lezzet hem de protein katmış olursunuz. 

İlgili olarak: Beyin Sağlığınız İçin En İyi ve En Kötü Yiyecekler 


Veganlar için atıştırmalıklar

Veganlar, ister karada yaşasın ister denizde yaşasın herhangi bir hayvansal ürünü tüketmezler. Meyve, sebze, kabuklu yiyecekler ve tahılları tüketirler.

1.Smoothie Bowl

Smoothie bowl tüketirken en önemsemeniz gereken nokta: Zaten eklediğiniz meyvelerde gayet şeker bulunduğu için şeker ekleyeceğiniz zaman mantıklı olmanız. 

2.Chia Puding

Chia tohumları lif, protein ve karbonhidrat açısından en zengin yiyeceklerdendirler. Kilo vermeye çalışırken chia tohumlarını tüketmeniz sizin açınızdan gayet mantıklı bir seçimdir zira sizi uzun süre tok tutarlar. 

İlgili olarak: Sıkıcı Yaz Sorunlarına Kullanışlı Çözümler 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

çıplak uyumak

Çıplak Uyumanın Yüksek İhtimalle Bilmediğiniz Faydaları

depresyondaki birisine nasıl davranılmalı

Depresyondaki Bir Arkadaşa Hayatı Yeniden Sevmesinde Nasıl Yardımcı Olunur?