girişimcinin korkuları
in ,

Korkularını Kullanarak Nasıl Daha İyi Bir Girişimci Olabilirsiniz?

Girişimcisiniz ya da bir fikriniz var ve bunu gerçeğe dönüştürmek istiyorsunuz; ancak korkularınız da var. Korkularınızla nasıl daha iyi bir girişmci olacaksınız?

İnsanoğlunun eğer korkuları olmasaydı, şimdi var olmazdık veya bu şekilde var olmazdık. Daha zor durumlara düşmemek için ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için korkularımızla yaşamayı öğrenmeliyiz ve bunlara çözüm bulmalıyız.

Eğer iyi kararlar almak istiyorsak, korkunun bizi geliştirmesini istiyorsak; potansiyel olarak bize zarar verecek olan her şeyi göz önünde bulundurmalıyız.

İlgili olarak: Hayat Zorlaştığında Sizi Canlandıracak 8 Alıntı


Şu anda veya ileride gerçek bir girişimci olduğunuzda, gerçek kararlar vermeniz gerekecek ve bu kararlar gayet komplike kararlar olacaklar. Bu kararları alırken korku da size eşlik edecek zira işletmenizi ve fikrinizi ayakta tutmayı isteyeceksiniz. 

Eğer aldığınız kararlarda korkunun size pozitif bir etki vermesini istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atın!

Girişimcinin korkuları

1.Biraz korku size yön verir

Herhangi mantıklı bir işletmeci, alacağı kararlarla başarıya veya başarısızlığa gideceğini kestirebilir. En basitinden yeni birisini işe alarak tüm işleri de batırabilir. 

Yapılan bir araştırmaya göre girişimcilere etkiyen 7 ana korku var: finansal güvence, başlangıç fonunu sağlayabilme, kişisel yetenekler, fikrin işlenebilirliği, sosyal statü, maliyetleri karşılama ve fırsatlar. 

Uzmanlara göre de bu korkulardan 3 tanesi, girişimciyi motive ediyor. Finans konuları girişimciyi karar vermeye itiyor. Ve bu konularda kararlar verilmesi de girişimciyi motive ediyor.

İlgili olarak: Girişimsel Özgürlük Tam Olarak Nedir?


2.Biraz korku size limit verir

Uzmanlara göre yetenekleri ve fikirlerinin potansiyeli hakkında endişe duyan girişimcilerin, bu korkularından dolayı hareketsiz ve pasif bir hal aldığını söylüyorlar. 

Bu durumda ise tüm seçenekleri göz önünde bulundurmaya çalışan girişimcinin, karar alma mekanizması yavaşlar. Her şeyin göz önüne alarak karar vermek iyidir ancak dezavantaji ise sizi yavaşlatması.


3.Korkuları reddetmek

İnsanlardan bazıları, korkularını küçümsemeye ve bu yüzden dolayı da karar almayı ertelemeye eğilimli olabilirler. Hem sosyal baskı hem de kişinin kendisine olan saygısı bu korkuları hissetmesine neden olabilir. 

Liderler, bazen başkalarına etkilemek ve onlara karşılıksız güven vermek için baskı altında hissederler ve onları lider yapan şey; istenen bu güveni karşılıksız verebilmeleridir. 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mükemmel Bir Kahve Yapmak İçin 3 İpucu

para biriktirmenin ipuçları

Sürekli Para Biriktirmenize Katkı Sağlayacak 5 İpucu