in ,

Kötü Haber Verirken Uzak Durmanız Gereken 3 Hata

Her zaman arkadaşlarınızla paylaşacak kötü haberleriniz olacak, önemli olan bu yazımızda belirteceğimiz kötü iletişim tekniklerinden uzak durabilmeniz.

Liderlerin en önemli özelliklerinden ve işlerinden birisi de işler çok kötü olduğunda dahi insanlara bu durumu aktarabilmek etrafındakilere aktarabilmek. Bunu konu farketmeksizin, herhangi bir şey için bile yapmaları gerekebilir.

İlgili olarak: İlişkilerde İletişimin Kalitesini Bir Anda Nirvanaya Çıkaracak 5 Taktik

Liderlerin bu konu ile ilgili olarak uygun eğitim almadıkları ve mevcut durumu ortaya koyacak güveni sağlayamadıkları çoğu zaman hata yaparlar. İşte böyle durumlarda liderlerin yapacağı 4 hata:

Haberin sızmasına izin vermek

Herhangi bir durumda, toplantıda kişiler arasında çatışma çıkmasını önlemek için kişilerin bir şekilde “mesajı alacağı” ile ilgili olarak parçaların ve parçalardan yola çıkarak bir bütüne gitme yolu kestirdiğinizi ama zaten kişilerin bundan haberdar olduğunu düşünün. E hal böyle olunca karşınızdakine de tamamıyla olayı aktaramıyorsunuz. 

Çoğu kişi anlatılacaklar dair zaten önceden bir miktar haberdar olduğu için anlatılanları ve anlatılmak istenenleri idrak edemeyecek ve toplantı sonrasında da herhangi bir iyileştirme olmayacak. Bu şekilde olunca lider etkisiz ve zayıf gözükecektir. 

Eğer bu kötü durumu ortadan kaldırmak istiyorsanız; toplantıdan önce daha fazla çalışmalı ve haberin yayılmadığından emin olmak için de diğer liderlerle beraber çalışmalı.

İlgili olarak: Girişimcilerin Kylie Jenner’dan Öğrenmesi Gerekenler


İsim kötülemek

Çoğu lider günlük hayatta bunu yaptığın farkına bile varmaz, dürüst davrandıklarını ve oldukları gibi ilerlediklerini düşünür. Yeni bir liderken mevcut durumu düzeltmek adına yaptığınız şeyler, karşı tarafın tepkileri ne denli sert olursa olsun; bazı kişiler tarafından destek almayabilir. 

Böyle durumlarda ekip üyelerinizle beraber birkaç dakika daha fazla geçirerek bir sonraki adımlar için ortak bir plan yapmak, gevşek uçları birleştirmek ekip ve ekip için yapılması gereken işler arasında büyük bir fark yaratabilir. Ancak kesinlikle bunu yapmak için kişilere ismini karaladıktan sonrasını ya da kişilerin sizin ismini karaladıktan sonrasını beklemeyin. 

İlgili olarak: Başarılı Türk Kadın Girişimciler 


Acıma ve övgü beklemek

Çoğu anne ve baba çocukları ile iletişim kurduğu zamanlarda “Bu sana acı verdiğinden daha çok bana acı verir.” tarzında cümleler kuruyor. Aynı şekilde davranan liderler, karşı taraftaki kişinin karşı tarafın acı çekmesinin sorumluluğunu kendine alır. Bu şekilde davranarak da karşı tarafın bundan dolayı teşekkür etmesini bekliyorlar. 

Fakat böyle durumların çoğunda, liderler; kötü haberleri verirken gerçekten de acı çekiyor olabilirler. Yüksek ihtimalle herhangi bir motivasyon kaynağını düşündükleri için; bunu çalışanlarla çok fazla paylaşmazlar. 

Başarılı ve etkileyici liderler, yapılanlar üzerindeki sorumluluğu sahiplenerek çalışanların herhangi bir hata ile yüzleşmesini önlemek isterler. Liderler dürüstlük ve merhametle hareket ettikleri zaman parayı ya da suçu başkasına yönlendirmeye çalışmak yerine kötü haber verdiği çalışanlarının toparlanıp başarılı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

İlgili olarak: Spotify CEO’su: Sıfır Doğal Karizma ile Liderlik Yapmayı Nasıl Öğrendim? 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LinkedIn Profilinizi Geliştirmenin Ve Daha İyi Bağlantılara Sahip Olmanın 5 Yolu

hondanın kurucusu kimdir

Olağandışı Engellere Rağmen Soichiro Honda’nın Hikayesi