Hala İş Bulamadın Mı?
in ,

Mezunsun Ama Hala İş Bulamadın Mı? İşte Yapman Gereken!

Mezun oldun ama hala iş bulamadın mı? Çünkü yaz aylarındayız ve insan kaynakları tatilde. İş onlar tatildeyken senin yapman gerekenler.

Yaz geldi ve artık üniversiteler mezunlarını çoktan verdiler. Siz de onlardan birisiniz ve ilk işinize giremediğiniz için endişeleniyorsanız; hatta bunlardan daha da kötüsü arkadaşlarınız kariyerlerine çoktan başlamışken siz hala bir iş bulamadıysanız bu durumun sizi düşürmesine izin vermeyin. Bu yaz için iş aramanı stratejinizi değiştirin ve bu vakti değerlendirmeye bakın.


1)İşe giren arkadaşlarınızdan size referans olmasını isteyin.

İlk iş deneyiminizde zaten iş networkünüzü çok fazla oluşturmadığınız için iletişim kurmak isteyeceğiniz insanların sayısı kısıtlı olacağından ilk durağınız sınıf arkadaşlarınız olacaktır. Sizden daha önce davranıp kariyer yolunda ilerleme kateden arkadaşlarınızdan çalıştıkları yerde ağırlıkları olsun ya da olmasın size referans olmalarını isteyebilirsiniz.


2)Freelancer bir şekilde ya da geçici işlerde çalışın.

Geçici bir işte ya da freelancer bir şekilde bir iş görüşmesi gitmek, çalışmayan birisi olarak gitmekten daha iyidir. Ayrıca geçici zamanlı ya da sözleşmeli olarak yaptığınız işler bazı durumlarda tam zamanlı işlere dönüşebilir. Eğer geçici iş yerinizde akıllı, mantıklı, sorumluluk sahibi ve çalışkan gözükebilirseniz; iş vereniniz bir sonraki tam zamanlı bir iş için ilk önce sizi düşüenebilir.


3)Çalışmak istediğiniz 5 şirketi bulun ve onlara başvurun.

Eğer üniversite eğitiminiz boyunca sürekli olarak çalışmak istediğiniz şirketler var ise, bu firmaların insan kaynakları sorumlularına ya da işe alım sorumlularına ulaşarak neden orada çalışmak istediğinizi onlara anlatan bir e-posta atabilirsiniz. Tabi bu e-posta belli bir iş tanımı için olmalıdır. Belki kör atış olacak ancak en fazla 20 dakikanızı alacak bir şey. Bundan ne kaybedebilirsiniz ki?

Şirketin tarihi, organizasyon kültürü, şirketin misyonları-vizyonları ya da şirketin sosyal sorumluluk projelerine karşı duygusal bir şeyler hissediyorsanız bunları e-postanızda belirtmelisiniz.


4)Mülakat pratiği yapın.

İşler çok yolunda gitmiyorsa ve gittiğiniz mülakatlardan geri dönüyorsanız; bir süre mülakatlara gitmeyin. Çünkü, eğer o kapılardan içeri girebiliyorsanız; bu iyi bir şey; demek ki doğru bir şeyleri yapabiliyorsunuz. Ancak görüşmelerden sonra, eğer kabul edilmiyorsanız, sizinle iletişimi iyi olan ya da profesyonel bir geçmişi olan birisi ile bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu çok normal, zira yeni mezunlar çok fazla tecrübeye sahip olmadığından dolayı da mülakatlarda nasıl davranmaları gerektiğini çok fazla bilmezler. Ancak bazen önceden çalışılmış cevaplar ve yerinde kullanılan mimikler sizin yararınıza olabilir. Bu yüzden pratik yapmalısınız.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Üretkenliğinizi Etkileyen 6 Kötü Davranış (İnfografik)

Nedir Bu BİGG?