zorlayıcı mülakat soruları ve cevapları
in ,

Mülakatlarda Bu Zorlayıcı 5 Soruya Nasıl Cevap Verilir?

Mülakatlarda işe alım uzmanlarının sizi zorlamak için sorduğu bu sorular karşısında panik yapmayın, sadece cevaplamadan önce düşünün!

Hepimiz o yollardan bir şekilde geçtik, ister kurumsal bir firmada iş mülakatı olsun isterse de yazın çalışmak istediğiniz yerdeki kişi; hepsi sorduğu sorulara siz cevap veremediğiniz zamanlarda gayet mutlu oluyorlar. 

mülakatlarda sorulan zorlayıcı sorular ve cevapları
mülakatlarda sorulan zorlayıcı sorular ve cevapları

Bu yazımızda kariyer uzmanlarının en çok sorduğu ve cevap alamamaktan mutlu olduğu yazıları derledik!

Mülakatlarda zorlayıcı sorular ve cevapları

1.”Çalışanlarınız sizin için bir kutlama partisi veriyorsa eğer, pastada yazacak olan ve sizi tanımlayan 5 kelimeyi söyler misiniz?”

Bu soru ile çalışanlarınızın sizin hakkında ne düşündüğü hakkında bilgi almak istiyorlar ve bu soruyu cevaplamadan önce şu soruları düşünün: “İş arkadaşlarım beni nasıl tanımlarlar?” , “Yöneticiniz size son zamanlarda neler anlattı?”. Bu soruların cevaplarını kendinize referans alarak ve biraz da yaratıcı olarak bu soruları cevaplayabilirsiniz. En nihayetinde pastanız çok büyük olamayacağından kelimeler kısa ve efektif olmalı.

İlgili olarak: Google’ın Dahileri Bile Üzecek Mülakat Soruları 

2.”Tarihte kiminle yemek yemeğe giderdin ve neden?”

Bu soruya cevap vermeden önce de düşünmeniz gereken şey geçmiş ve şu anki zaman. Yemek yemek isteyeceğiniz kişi bir oyuncu, bir bilim adamı ya da geçmişte sizinle aynı işi yapmış herhangi kişi olabilir. Kişiyi seçtikten sonra da “bu kişinin başarılarını düşünün. Bu kişiyle hangi ortak yönünüzden dolayı arkadaş olabileceksiniz? Ve bir yemeğe giderseniz, onunla yemekte konuşacağınız şeyler ne olurdu?” burada düşündüğünüz tüm şeyleri de işe alım uzmanına cevap verirken kullanın.

İlgili olarak: Mezunsun Ama Hala İş Bulamadın Mı? İşte Yapman Gereken!

3.”Sizi temsil ettiğini düşündüğünüz bir marka söyler misiniz?”

Bu soruya cevap verdiğiniz markayı sevmeniz gerekmiyor. Ama kim olduğunuzu temsil eden bir marka olması gerekiyor. İşe alım uzmanları bu soruyla alakalı olarak da sizin kendinizdeki en iyi değerleri düşünmeniz gerektiğini söylüyor. Kendi kişisel değerlerinize sahip olan markaları da düşünerek bu markalarla paylaştığınız değerleri ve bu değerlerin sizin için neden önemli olduğunu açıklayabilirsiniz. 

İlgili olarak: Uygun Fiyata Home Ofis Oluşturma Rehberi 

4.”Bana bir fikir sat ve sonra da o fikrin karşıtı olan bir fikir sat.”

Tabi ki de normal olarak soruyu cevaplamadan önce bu soruya vereceğiniz bir cevap düşünmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda bu kendi fikriniz olmayabilir ve kendi fikriniz olmak zorunda da değil ayrıca. Böyle bir durumda bundan önce ekibinizle ya da iş arkadaşlarınızla konuştuğunuz bir fikir var mıydı onu düşünün. O fikrin oluşmasını gerektiren durum neydi ve tam tersi olan durum neydi? Bu sorulara verdiğiniz cevapları argümanlarınız olarak kullanabilirsiniz. Karşı taraf fikrinizi beğenmese bile sizin bu fikri karşıya aktarabilirdiğiniz anlamına gelir. 

İlgili olarak: İyi Liderlerin Sahip Olduğu 8 Güçlü Liderlik Özelliği 

5.”Bir gazetenin ilk hangi bölümünü okursunuz? Ve bu bölüm sizin hakkınızda neler söylüyor?”

Bu tarz sorular, sizi insanlar olarak daha iyi tanımak için sorulardandır. Ve okuduğunuzda sizin farkettiğiniz üzere, ilk başta kolay bir soruymuş gibi gelebilir. Ancak öyle değil. Cevaplamadan önce düşünmeniz gereken şey, gazetedeki makelelerin hangisinin gerçekten size hitap ettiğini düşünün. Bu teknoloji, ekonomi, magazin ya da spor gibi şeyler olabilir. Eğer alanınızı belirlediyseniz, bununla aranızda profesyonel bir bağlantı kurmanız gerekebilir. Örneğin, teknoloji başlığını seçtiyseniz; teknoloji sevginizden, teknoloji makalelelerinden yaptığınız alıntılardan ve mevcut trendleri takip ettiğinizden bahsedebilirsiniz.

İlgili olarak: İyi Kariyerlere Sahip CEO’ların İlk İşleri 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

instagram motivasyon hesapları

Verimliliğinizi ve Üretkenliğinizi Arttıracak 7 İlham Verici Instagram Hesabı

spotify ceosu daniel ek

Spotify CEO’su: Sıfır Doğal Karizma ile Liderlik Yapmayı Nasıl Öğrendim?