in , ,

Nedir Bu BİGG?

TÜBİTAK’ın 2012 yılında başlattığı BİGG (Bireysel Genç Girişimci) destek programı hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri derledik.

TÜBİTAK’ın girişimcilik destek programlarının başlangıç seviyesi diyebileceğimiz “1512 Programı” 2012 yılında başladı. Kurum tarafından 2015 yılına kadar hem girişimciler hem de kurdukları firmalar gözlemlendi. Süreçler titizlikle takip edildi. Sonuçta programın daha verimli olabilmesi için düzenlemeler yapılmasına karar verildi ve yeni bir isim verilerek. BİGG programı oluşturuldu. (BİREYSEL GENÇ GİRİŞİMCİ)

Önceleri TÜBİTAK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlangıç sermayesi desteği ve prototip oluşturma temel amaçlarıyla verilen bu destek mekanizması şimdilerde BiGG programı ile çok daha etkin kullanılmakta hatta verimli neticeler doğurduğunu da söyleyebiliriz.

BİGG programını TÜBİTAK şöyle tanımlamıştır;  ”1512 – Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (Bireysel Genç Girişimci) girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.”

Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır.

BiGG Programı, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandıracak şekilde, TÜBİTAK’la birlikte girişimcilere destek verecek başka kuruluşları da bünyesinde topladı. BiGG Uygulayıcıları olan bu kuruluşlar; girişimcilere birçok ilde iş rehberliği, girişim kampları, eğitimler, ön kuluçkalık gibi hizmetler sağlamaktadır. İş fikirlerini bu hizmetlerden faydalanarak geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvurmakta ve 150 bin TL’ye kadar olan hibe destekten yararlanmak için yarışmaktadır.

Programa kimler, nereden başvuru yapacak?

 • Teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlar
 • Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler
 • Yüksek lisans veya doktora öğrencileri
 • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler
 • Herhangi bir şirkete ortak olmamış olmak (Şahıs, Limited veya Anonim şirket ortaklığı)
 • Daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim ya da TÜBİTAK’ın 1512 Programı’ndan destek almamış olmak
 • BiGG Programına başvuru sahibinin yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu değildir.

Tübitak’ın belirlemiş olduğu uygulayıcı kuruluşlar üzerinden başvuru yapılabilir bunlardan bir kaçını sizleri için listeledik;

 1. Anadolu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 2. Atılım Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 3. Bilkent CYBERPARK
 4. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme A.Ş.
 5. Erciyes Teknopark A.Ş.
 6. Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.
 7. Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Ve İşletici A.Ş.
 8. Gaziantep Üniversitesi Target Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.
 9. Hacettepe Teknokent Tek.Tran. Ar-Ge Dan. En. Sa. Çe. İle.San. ve Tic. A.Ş.
 10. İnnopark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.
 11. İstanbul Teknokent A.Ş.
 12. İTÜNOVA Teknoloji A.Ş.
 13. Konya Teknokent Teknoloji Geliştirme Hizmetleri A.Ş.
 14. Marmara Teknokent A.Ş.
 15. ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş.
 16. Özyeğin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 17. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi
 18. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (TEB)
 19. Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.
 20. Yıldız Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş

Peki nasıl başvurmalıyım?

Aşama 1; girişimcilerin iş fikirlerini yukarıda isimlerini vermiş olduğumuz uygulayıcı kuruluşlara sunduğu, uygulayıcı kuruluşun bu iş fikirlerini değerlendirdiği, başarılı bir iş planına dönüşme olasılığı yüksek olan iş fikirleri için girişimcilere hızlandırıcı hizmeti sundukları aşamadır. Bu aşamada girişimcilere mentorluk, iş birliği ağları oluşturma, eğitim vb. destekleri sağlayan uygulayıcı kuruluşlar, iş fikrinin iş planına dönüşmesi sürecinde fikrin teknik ve ticari açıdan doğrulanması çalışmalarını yürütür. Genelde online başvuru formları kullanılmaktadır, formu dolduran girişimciler programın 2018 yılı için başvuru tarihlerine göre değerlendirilecektir. Anlaşıldığı üzere pek de geç kalmış sayılmazsınız!

Aşama 2, teknogirişim sermaye desteği çağrısında belirtilen iş planı son başvuru tarihinde tamamlanıp TÜBİTAK’a (PRODİS Sistemi Üzerinden) gönderilir.

Sonuç olarak bir çok girişimci bu programdan faydalanarak kendi başarı hikayelerini oluşturma fırsatı yakalamıştır.

Belki içinizdeki müteşebbisi harekete geçirebiliriz ne dersiniz ?

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Sezgin Erzan Yazdı!

sezginerzan@inovatecharge.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hala İş Bulamadın Mı?

Mezunsun Ama Hala İş Bulamadın Mı? İşte Yapman Gereken!

Google'ın 10 altın kuralı

Google’ın 10 Şirket Felsefesi