olumsuz düşünce nasıl çevirilir?
in ,

Negatif Bir Durumu Nasıl Pozitif Bir Duruma Çevirebiliriz?

Hayatımızdaki olumsuz düşünceler hayallerimize giden yoldaki en büyük düşmanlarımız. İşte olumsuz düşünceleri olumluya çevirmek için bazı stratejiler!

Hayatımızdaki olumsuz düşünceler olmasaydı; ilişkilerimiz, sağlığımız ya da etkilenen diğer tüm şeylerimiz mükemmel olmaz mıydı?

Olumsuz düşünceler neden var?

Hayatınızda yapabileceğiniz en büyük işlerden birisi de hayatınızdan olumsuz düşünceleri çıkarabilmek. Peki çıkarmak için nereden geldiklerini bilmeniz gerekmez mi? Nereden geliyor bu olumsuz düşünceler?

Hayatınızdaki çoğu olumsuz düşünce, meydana gelen olumsuz durumlar sonucu birilerini ya da bir şeyleri suçlamak için ortaya çıkar. İnsanları biten bir şeyin sonucu değiştiremedikleri için de bu olumsuz duygulara tutunurlar.

Olumsuz düşünceleri kaldırmanın anahtarı

Duygularınız, olumsuzluklara karşı tavrınız için sorumluluk almalısınız! Eğer sorumluluk almazsanız; hayatınız, durumunuz ve reaksiyonlarınız için de gerekli tepkileri veremezsiniz.

Olumsuz düşüncelerin sizi esir aldığını düşündüğünüzde aşağıdaki şeyi kendinize söyleyin.

“Ben kendimden sorumluyum.”

Başkalarının yaptığı bir şeyden de ben nasıl sorumlu olabilirim? gibi bir düşünceye düşmüş olabilirsiniz; ancak başka durumlarda sizi doğrudan etkilesin ya da etkilemesin; kısmen sizin de sorumluluğunuz vardır.

Ya da diyelim ki bir olumsuzlukla ilgili olarak durumla hiç alakan yok; belki de hiçbir şey ile ilgilenmediniz. Ancak buna vereceğiniz cevaptan da siz sorumlusunuz.

Bu olumlu yanıt verme yeteneğidir ve olumlu bir şekilde yanıt verebilmek için de “sorumlu olduğunuzu” kendinize itiraf etmeniz gerekir.

Olumsuz düşünceleri nasıl olumlu düşünceler e çevirebiliriz?
Özgüven büyük bir kıstas!

Kontrol sende!

Bu kadar yazılanın üstüne diyebiliriz ki; size sizden başka hiç kimse olumsuz düşündüremez. Mutsuz hissettiren şeyler hakkında düşünürseniz; mutsuz olursunuz. Aksi bir şekilde de mutlu şeyler hakkında düşünürseniz; mutlu hissedersiniz.

Olumlu tepkiler verme konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız;

olumsuz durumlar karşısında sorumluluklarınız alın ve içinizde dışarıya çıkamayan olumsuz duyguların bırakılmasına çalışın. Ve şimdi düşünmeye başlayın: “Hayatımda son zamanlardaki hangi olumsuz durum esasında sorumluluk alarak olumlu olabilirdi?”

Olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelere çevirmenin mutlak ölçütlerinden birisi de sizin özgüveninizdir.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Temmuz Ay Tutulması ve Mars’ın En Parlak Olduğu Gece Birlikte Gökyüzüne Bakalım

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın’ın Boğaziçi Mezuniyet Konuşması