netflix nasıl bu kadar çok para kazanabiliyor?
in , ,

Netflix Nasıl Bu Kadar Çok Para Kazanıyor?

Adeta bahis oynarcasına milyon dolarlık içerikler üreten Netflix Nasıl Bu Kadar Çok Para Kazanıyor? Bu yazımızda buna cevap vermeye çalışacağız.

Netflix geçen ay, yaz sezonunun da açılmasıyla beraber birçok yeni içerik yayınladı. Bunlardan bazıları 13 Reasons Why’ın 2. sezonu, Arrested Development’ın 5. sezonu ve 4 stand-up gösterisi gibi içerikler. Daha fazlası da zaten Netflix’in sitesinde mevcut.

8 milyar dolar

Netflix, bu yıl içerikleri için HBO ve Disney ile beraber içeriklerine 8 milyar dolarlık bir harcama planlamıştı. 8 milyar dolar yazarken kolay yazılıyor ama ne kolay kazanılıyor ne de kolay harcanabiliyor. Çoğu kişinin bildiği bu hit içerikler kolay üretilmiyor:

Bölüm başına harcanan paralar her ne kadar bize az gelse de Netflix için çok önemli olmayan paralar ve acaba sonuca baktığımızda bu paralara değiyor mu?

Stranger Things dizisinin ilk sezonu yaklaşık 50 milyon dolara hazırlanabilmişti. Küçük bir hesap yaparsak Netflix bir üyesinin aboneliğinden 100$ kazanıyor olsaydı bu parayı çıkarması için yaklaşık 500.000 abonelik alması gerekirdi. Ancak Stranger Things, dizisi yayınlandıktan sonraki ilk ayda 14 milyon insan Netflix’e üye oldu. Ancak araştırıldığından bu yeni abonelerin sadece %5’i Stranger Things için abone oldular. Burada önemli nokta ise bu abone olanlar yeni sezon beklentisiyle Stranger Things’in ikinci sezon beklentisiyle aboneliklerini devam ettirecekler. Sonuçta Netflix ilk ayda olmasa bile devamlı aboneliklerle 50 milyon doları çoktan çıkardı.

 

Netflix 2017 mali tablosu
Netflix 2017 mali tablosu

 

Belki değiyor ama Netlifx 2017 yılında 2,5 milyar dolarlık gelir elde etmek için 2 milyar dolar borç almak  zorunda kaldı.

Peki netflix nasıl bu kadar çok para kazanıyor?
Netflix içeriklerinde 3 adet kategorilendirmesi var:

  1. Lisanslı, ikinci çalışma
  2. Lisanslı ve orjinal
  3. Kendi üretimi, orjinal

2007 ve 2013 yılları arasında sadece lisanslı ve ikinci çalışma olan bir kütüphaneye sahip olan Netflix’te Friends ya da The Office tarzı içerikler mevcuttu.

Daha sonrasında 2013 yılında House of Cards dizisiyle beraber Netflix Originals stüdyosunu kurarak kendi orjinal içeriklerini de üretmeye başlıyor.

Ayrıca filmler de söz konusu olduğunda, Bright gibi filmler için 90 milyon dolarlık prodüksiyon harcaması yapabiliyor.

 

Bu kategoriler Netflix’e ne kadar kazandırdı?

Yukarıdaki kategorilerde bahsettiğimiz, lisanslı, ikinci çalışma dediğimiz şeyler Netflix için sadece araç kiralamaya benzer (Tabi ön ödemede çok fazla para ödemiyorsa). Bu tarz kiralamalarda Netflix’in tek dezavantajı içeriği ABD dışında gösteremeyebiliyor.

Orjinal içerik üretimi ise Netlflix için daha çok araba satın almak gibidir. Belki biraz kredi çekersiniz ya da yakınınızdan borç para alarak alırsınız; ancak araba sizindir. İstediğiniz her yere arabanızla gidersiniz ve bunun için daha fazla ek ücret ödemezsiniz.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı Netflix en azından içeriklerinin %50’sinin orjinal kendi içeriği olmasını istiyor. Tabi bu da çok fazla ilk yatırım demek ama bu içerikleri üretirken de ucuz ve uzun ömürlü şeyler üretmeye çalışıyor. Bu şekilde yaptıkları plana göre içeriklerinin maliyetlerinin yarısını ilk yılda, kalan yarısını da 3 yıl içerisinde toplamayı hedefliyorlar.

Umarız, bahsettiğimiz şeyler kafanızdaki Netflix Nasıl Bu Kadar Çok Para Kazanıyor? sorusuna cevap verebilmiştir.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tesla Motors İstanbul’dan Eleman Alımı Yapacak

katil robotlar, salak insanlara muhtaçlar

Salak İnsanlar Katil Robotlara İzin Verecek