ofis tasarımları 2018 2019
in ,

Ofis Tasarımı 2018: Yükselen ve Düşen Trendler

Her şeyde olduğu gibi ofis tasarımlarında da trendler değişiyor. Bu sizin de hatanız değil, siz sadece trendleri takip ediyorsunuz.

Şu an bu sayfada olmanız da sizin suçunuz değil, siz sadece trendleri takip eden birisisiniz. Ancak ofisinizde bu yazımızda bahsedeceğimiz şeylerden birisi varsa belki de değiştirmek isteyebilirsiniz.

Düşen trend: Açık ofisler

Yükselen trend: Özel çalışma grupları için özel çalışma alanları

Uzun ardışık sıralarla açık bir alanda herkesin yan yana ya da arka arkaya olduğu ofis tertipi artık eskide kaldı, bir 10 yıl kadar eskide. Her yerde geçerli olmasa da bu çoğu yerde artık demode oldu. Apple zor yolla öğrenen bir şirket olduğu için çalışanlar hala buna alışamadı ama olsun. Ancak çalışanlarınız işinizin en önemli parçasıysa onlara birlik düşüncesini aşılamanız gerek ve gizliliklerinden de bir miktar feragat etmeleri gerek. 

İlgili olarak: Verimli Bir Çalışma Ortamı İçin 8 Öneri


Düşen trend: Dikdörtgen toplantı salonları

Yükselen trend: Altıgen toplantı salonları

Ne kadar çok köşe, o kadar iyi. Dört köşeli bir odadansa altı köşeli bir oda daha iyidir. Dikdörtgen salonların asıl sorunu ise doğal bir hiyerarşiye sahip olmalarıdır. Ne olursa olsun ileridekiler ve geridekiler diye ayrılması gerek. Altıgen odaların diğer bir avantajları ise daha kolay oyun alanına çevrilebilir olması ve herkesin her duvarda olan şeyleri görebilmesi.

İlgili olarak: Absolut Vodka ve Hala Popüler Olmalarını Sağlayan Reklam Kampanyaları 


Düşen trend: Boyalı ve graffitili duvarlar

Yükselen trend: Aynalı ve dokulu duvarlar

Bir renk üzerinde karar veremiyorsanız, renkleri atlayın ve duvarları hangi dokularla kaplayacağınızı düşünün. Tuğla, ahşap, ekran ya da benzeri olan herhangi şeyleri tek tek ya da karıştırarak kullanmak iyi bir fikir. Aynalar ise rastgele yerleştirildiğinde dahi ışık tutabilirler. 

İlgili olarak: Çalışma Alanınızı İyileştirebilmeniz İçin 6 Adım 


Düşen trend: Çalışanlara ihtiyacı olan hemen her şeyi vermek

Yükselen trend: Çalışanların evinde vakit geçirmesine izin vermek

Uyku kapsülleri, pinpon masaları, playstation ya da bilardo alanları güzeldir; ancak verdiği mesaj olarak artık çok fazla kabul görmüyorlar. Zira çalışanlara tüm gün iş yerinde durmaları gerektiği mesajını veriyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber aileleri ile beraber geçirdikleri sosyal vakitler daha da önem kazanıyor. Bu yüzden ne kadar fazla evlerinde vakit geçirebilirlerse o kadar iyi.

İlgili olarak: “Aile Vakti” Sorununu Çözebilmeniz İçin 4 Madde 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

yapay zeka üretmek

Yapay Zeka ile Sağlığınızı ve Üretkenliğinizi Nasıl Arttırırsınız?

Pozitif Olduğunuzda Yaşamınız Nasıl Değişiyor?