in , ,

Öğrencilerin Başarı İçin Yapması Gereken 8 Şey

Üniversite eğitiminiz yüksek bir ortalama için çalışmaktan çok daha fazlasıdır. Bu yazımızda öğrencilerin başarı için yapması gereken şeyleri sıraladık.

Üniversite eğitiminiz, üniversite hayalleriniz; yüksek not ortalaması ile mezun olma isteğiniz gayet kabul edilebilir ve mantıklı bir istek. Ancak üniversite eğitiminiz, sadece araştırma yapıp makale yazmaktan ibaret değil. Biz de böyle düşündüğümüz için öğrencilerin harika anılara ve iyi bir üniversite deneyimine sahip olması için yapması gerekenler listesi hazırladık:

Üniversite öğrencilerin başarı için yapması gereken şeyler:

1)Kampüste çalışma/staj programlarına girme

Ülkemizde de yurtdışında da birçok üniversite artık kendi kampüslerinde de sanayi işbirliklerinde de staj imkanları sunmaya başladı. Stajlar hem öğrendiğiniz teorik bilgiyi, pratiğe dökmenizi sağlar hem de sonrası için iş ortamının nasıl bir yer olduğu hakkında sizi bilgi verir. Haricen okuduğunuz süreç boyunca kampüste bir yerde çalışırsanız, bu size bir sorumluluk duygusu yükler ki bu da sizi geleceğe hazırlar.

2)Sadece not odaklı olmayın

Üniversitenin sadece notlar için olmadığını, bir şeyler öğrenmek için olduğunu unutmayın. Evet seçilmiş ve kalifiye yerlere başvurmak istiyorsanız, yüksek notlar almak önemlidir. Ancak böyle bir amacınız yoksa, sizi daha çok geliştirecek özel şeylere odaklanmak sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde davranmak iş piyasasında size daha çok katkı verir.

3)Yurtdışı

Artık her şey evrenselleşiyor. Bilim, ekonomi, şirketler… Küreselleşen Dünya’da da yurtdışında eğitim almak ya da staj yapmak sizin vizyonunuz gelişmesine, farklı kültürlere müdahil olmanıza sebep olacaktır. Ayrıca yurtdışı tecrübeleriniz CV’nizde size en çok katkı verecek şeylerden birisi. Ayrıca yabancı bir ülkede bu şekilde vakit geçirerek yabancı dilinizi geliştirebileceksiniz ki bu da size ekstra katkı sağlar.

Kendinize başarılı arkadaşlar edinin.

4)Bütçeyi öğrenin

Geliriniz ne olursa, paranızı yönetmek çok önemlidir. Üniversite eğitiminizin ilk yılında size banka kartı satmak için etrafınıza bir sürü insan gelebilir. Bunun için çok hevesli olmayın ve bekleyin. Bir banka ile böyle bir iletişim kurmadan önce iyice araştırın ve paranızı ne kadar güvenilir bir şirkete vereceğinize dikkat karar verin.

5)İkinci bir dilde ustalaşın

İkinci bir dile sahip olmak size hem kariyerinizde hem de özel hayatınızda çok fazla yarar sağlayacak bir şey. Yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi bir yurtdışı eğtimine katılabilirseniz, dilinizi kesinlikle orada lokal insanlarla iletişim kurarak geliştirmeye bakın.

6)Yeterli uyku

Bu konuda birçok araştırma ve süre veriliyor olmasına rağmen; vücudunuz için en uygun olan saati siz bilebilirsiniz. Bu yüzden, eğitiminiz boyunca yeterli şekilde uyuduğunuzdan emin olun. Zira yeni şeyler öğreniyorsunuz, sınıfa gidiyorsunuz ve hayatınıza katkıda bulunuyorsunuz; dikkatinizle veya düşünme ile bir problem yaşamak istemezsiniz.

7)Hocalarınızı tanıyın

Sınıfta en arkaya oturan o öğrenci olmayın. Kariyeriniz için iyi olacağınız düşündüğünüz kurslar, eğitimler, staj ve benzeri şeyler için sürekli profesörlerinizle, araştırma görevlileri ile iletişimde olun. Bu şekilde siz mezun olduktan sonra da profesörleriniz size referans olabilirler.

8)Kendinizi tanıyın

Üniversite, belki de mezun olduktan sonra bulamayacağınız kadar süre barındıran kendinizi tanıma ve bulma zamanıdır. Kendinizin farkına varmanız ve tanımanız büyük bir mihenk taşıdır aslında sizin için. Hayatınıza sürekli yeni insanlar, yeni fikirler alıyorsunuz; sorumluluklarınızı alıyorsunuz. Bu yüzden bu süreci çok iyi değerlendirmeniz lazım.

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kötü hissettiğinizde değiştirmeniz gereken alışkanlıklar

Kötü Hissettiğiniz Değiştirmeniz Gereken 6 Alışkanlık

freelancer olarak ya da kendi işinizde çalışıyorsanız öğrenmeniz gerekenler

Kendi İşinizde Çalışıyorsanız Bilmeniz Gereken 7 Şey