Bir insanın başına gelebilecek tüm olumsuzluklara rağmen hayallerinden vazgeçmemesi ve ayakta durmasının en güzel örneklerinden, Honda'nın kurucusu Socihiro Honda'nın hikayesi.
in , ,

Olağandışı Engellere Rağmen Soichiro Honda’nın Hikayesi

Bir insanın başına gelebilecek tüm olumsuzluklara rağmen hayallerinden vazgeçmemesi ve ayakta durmasının en güzel örneklerinden, Honda’nın kurucusu Socihiro Honda’nın hikayesi.

1938 yılında ring pistonlar üzerine çalışma yaparken, çok fazla maddi fedarkarlıklar yaparak (karısının mücevherlerini rehin bıraktı.) Toyota’ya yaptığı çalışmayı sunduğunda alay konusu olan Soichiro Honda asla pes etmedi!

İlgili olarak: Absolut Vodka ve Hala Popüler Olmalarını Sağlayan Reklam Kampanyaları 

Savaş Engeli

Pes etmeyi asla düşünmedi. Tam tersine, hatalarına odaklandı ve hedefine doğru yürüyüşünü sürdürdü. İki yıl süren çaba ve yeniden projelendirmelerden sonra Toyota’nın ihtiyaçlarına yönelik yaptığı tasarım ile Toyota ile anlaşmasını yaptı. Ancak…
Bu sefer de 2’nci dünya savaşı engeline takılan Honda, fabrikasını kurmak için Japon devletinden gerekli yardımı alamamıştır. (Devlet savaşa hazırlandığı için beton yardımı yapmadı.)

Çözüm odaklı oldu: Betonunu üretti!

Devletin mevcut koşullardan dolayı yardım edemeyeceğini söylemesiyle beraber arkadaşlarının da yardımıyla kendi betonunu üretti. Daha doğrusu bu betonları üretmek zorunda kalır.

İlgili olarak: Size İlham Verecek Benliğinizi Bulmanıza Yarayacak Alıntılar

Fabrikaya düşen bombalar ve çözümü

Fabrikasını açtığında 2. Dünya Savaşı’na takılan ve fabrikasına 2 kez bomba düşen Honda’nın imalat bölümü tamamıyla yıkıldı. Yerle bir olan fabrikası ile ülkede hammadde sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Honda ise tüm enkaz ve kargaşanın içinde ABD’nin attığı benzin tankerlerini toplayıp kendine hammadde yapmıştır.

Deprem

Atık tenekeleri toplayarak hammadde açığını kapatmaya çalışan Honda, bu sefer de deprem engeline takılır. Deprem sonrası tekrardan kurmaya çalıştığı fabrikası yerle bir olmuştur.

Kıtlık

Savaş nedeniyle Japonya’da başlayan benzin kıtlığı Honda’nın her yere bisikletle gitmesine neden oldu. Bisikletine yaptığı küçük motor sayesinde hayatına yeni kapılar açıldı. Honda’nın motorlu bisikleti kısa süre içinde tüm çevredekilerin dikkatini çekti ve bu motorlu bisikletten kendilerine de istediler.
Honda elindeki motorlarla bu talebi karşılasada bir süre sonra her geçen gün artan talep karşısında elindeki motorlar yetersiz kaldı.

İlgili olarak: Elon Musk’a İlham Kaynağı Olan Kitaplar 

18.000 mektup

Yeniden kendi fabrikasını kurmak isteyen Honda, Japonya’daki 18.000 bisiklet dükkanına sermaye için mektup yazdı. Bu mektuplardan 5000 tanesine cevap alan Honda, esasında hiçbir zaman pes etmediği ve kapamadığı kollarını tekrardan sıvadı.

Küçük bir değişiklik

Gelen olumlu tepkiler üzerine Honda, motorların ağır olduğunu düşündü ve motorun ağırlığını düşürerek bisikletli motorları daha kullanılabilir hale getirdi ve adını “Super Cup” olarak seçti. 

Hiçbir başarı ödülsüz kalmadı

E orası Türkiye olmadığı için hiçbir başarı ödülsüz kalmadı; uğraşları sonucunda başarıya ulaşan Honda’ya imparatorluk nişanı verildi. Motorlu bisikletlerini ABD ve Avrupa’ya ihraç etmeye başlayan Honda; 1970 yıllarda ise arabalarıyla da başka bir koldan piyasaya girmiş bulundu.

Ne düşünüyorsun?

1 puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kotu iletisim ornekleri karikatoru

Kötü Haber Verirken Uzak Durmanız Gereken 3 Hata

“Aile Vaktini” Çözmenizi Sağlamak İçin 4 Madde