in ,

Pes Ettiğinizi Düşündüğünüz Zamanlarda Yapmanız Gereken 5 Şey

Pes edeceğinizi düşündüğünüz zamanlarda ilerlemeniz için size yardımcı olacak 5 şeyi merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin! 

Çoğumuz doğuştan gelen bir şekilde kolay olanı yapmaya ve zoru görünce ondan kaçmaya programlanmış bir şekilde doğarız. Vazgeçmek de kolay olandır gibi gözükse de esasında hedeflerinize giden yoldan şaşmamak daha kolay olandır.

En başında hayallerinize kimse inanmazken devam etmek isteyen sizdiniz. Şimdi de onların önemsiz olduklarını düşünüp de asla pes etmeyin. Endişelerinizi kenara bırakıp devam etmek için size yardımcı olacak 5 şey aşağıda okuyabilirsiniz.


Pes etmek istediğinizde yapmanız gereken 5 şey:

1)Planınız olsunpes etmemek için planınız olsun

Eğer bir hedefe odaklanmak istiyorsanız ve bunu gerçekleştirmek de istiyorsanız; en başta bir plan ile yola koyulmanız gerekmekte. Bu şekilde yol boyunca karşılaşacağınız zorlukları da önceden belirleyebilirsiniz ve hedeflerinizi nasıl tamamlayacağınız konusunda da bir fikriniz olacak.

En başta bu planı kurarken, yönetebileceğiniz şekilde parçalara bölmeniz gerekmekte. Bu şekilde parçalı bir plan kurduğunuzda, hem nerede olduğunuzu bilirsiniz hem de ne kadar yolunuz olduğunu bilirsiniz ve bu da ister istemez sizin pes etmemenize yardımcı olur.

En nihayetinde, hedeflerinize ulaşmalısınız. Hedefinize giden yol her zaman, sorunsuz ve engebesiz olmayacaktır ama bu zorlukları önceden belirlerseniz; ilerlemeye devam edersiniz.


2)Etrafınızda pozitif insanları toplayın

Bunu belki tecrübe etmişsiniz belki de etmemişsinizdir ancak inanmanız gereken bir gerçek: Etrafınızda olumlu ve başarılı insanlar olduğunda; sizin de başarınız ister istemez sıçrar. Pozitiflik bulaşıcıdır. Çevrenize topladığınız pozitif kişiler, sizi amaçlarınız; hayalleriniz konusunda sürekli uyaracaktır ve uyanık tutacaktırlar.

Pozitif kişiler, onlara söylediğiniz şeylere karşı sizdeki sorumluluk duygusunu da canlı tutuyorlar.


3)Motivasyonlarınız

Motivasyonlarınız ile size ilham olan şeyler arasındaki farkı ayırt etmelisiniz!
Motivasyonlarınız ile size ilham olan şeyler arasındaki farkı ayırt etmelisiniz!

Yukarıda da söylediğimiz gibi bir plan oluşturdunuz ve size zorluk çıkaracak şeyleri de az buçuk biliyorsunuz. Ancak sizi en başta bu yola sokan motivasyonlarınız ve size ilham kaynağı olan şeyler arasındaki farkı da belirlemeniz gerekiyor. Zira sizi bugün motive eden şeyler belki de yarın motive etmeyecektir ancak size ilham kaynağı olan şey; uzun vadede bunu koruyacaktır.

Başlangıçta yukarıdaki pozitif insanlar sizi motive edeceklerdir ancak bu kısa sürecektir. Bunu sürdürülebilir ve uzun vadeli bir şey yapmak ise sizin elinizdedir.


4)Gücünüzün farkına varın!

Gücünüzün farkına varın!
Gücünüzün farkına varın!

Çoğu kez, insanlar kendi değerlerinin farkına varmadıkları için pes ederler. Ne yapacaklarının farkında değillerdir. Ancak Kendinize Sürekli Hatırlatmanız Gereken 5 Şey yazısında söylediğimiz gibi özelsiniz ve kendinize yeterek her şeyi yapabilirsiniz! GERÇEKTEN ÖZELSİNİZ!

Gücünüz kendi içinizde ve pes etmeyi düşündüğünüz zamanlarda da en çok ihtiyacınız olan şey de gücünüz. Zor zamanlar sizi bekleyecek ama asla pes etmeyeceksiniz ve gücünüze dokunacaksınız.


5)Gözden geçir

Değişen ve gelişen çevrenizle beraber ve ister istemez değişen motivasyonlarınız ile beraber; hayallerinize farklı bir göz ile bakmanız gereken zamanlar gelmiş olabilir. Böyle durumlarda etrafınızdaki bir akıl hocası ya da fikirlerine güvendiğiniz birisi; şu anda nelerin yanlış olduğunu veya nelerin düzeltilmesi gerektiğini size söyleyebilir.

Bu şekilde hedeflerinizi gözden geçirerek, sizi tekrar odaklanmanıza ve gerçekten de kendinizi anlamanıza çokça yardımcı olur. Özellikle böyle zamanlarda, hayallerinizin sizin için ve etrafınızda sizden yardım bekleyenler için ne kadar hayati olduğunu hatırlayın!


Yazıyı okumak için üzerine tıklayın!
Yazıyı okumak için üzerine tıklayın!

 

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Tarık Yazdı!

founder @8topic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İyi Bir CEO Olmanın 3 Farklı Yolu

Temmuz Ayının En Çok Okunanları